Altınlarını satıp kooperatif kurdular! Talebe yetişemiyorlar

Altınlarını satıp kooperatif kurdular! Talebe yetişemiyorlar

Aksaray'da, 9 ay evvel altınlarını satıp, kooperatif kuran 7 bayan teşebbüsçü, kısa müddette ortak rakamını 15'e çıkardı. Bayan teşebbüsçüler, 2 ay evvel faaliyete geçirdikleri atölyede pantolon…

Kentte yaşayan 7 bayan teşebbüsçü, kendi iş yerlerini kurmak için altınlarını satarak, 'Bayan Teşebbüsü ve İmal Kooperatifi' ismi altında kooperatif kurdu. Kısa müddette ortak rakamını 15'e çıkaran bayan teşebbüsçüler, 3 katlı 150 metrekarelik alanda tekstil atölyelerini oluştururken, pantolon ve minder imaline başladı. 

Kooperatif Başkanı Nevin Aydın, imale 2 ay evvel başladıklarını anımsatarak, ''Biz 7 bayan ortak olarak 9 ay evvel kooperatif kurduk. Kooperatifimiz Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu sırada ortak sayımız 15'e çıktı. Biz burada bayanlar olarak, minik anaparalarımız bir araya getirdik. Bunu, şeref dinleyerek söylüyorum. Konuttaki birikimleri bilezik ve çeyrek altınlarımızı satıp kooperatifimizi oluşturduk. İstanbul'da 2 büyük şirketle görüşüp iş sözleşmeleri yaptık. 3 katlı 150 metrekarelik atölyemizde günde 1000 bayan pantolonu ile 1500 minder üretim ediyoruz'' dedi.

'TÜM KAPILAR AÇILDI'

İstanbul'a iş görüşmesine gidip, bayan teşebbüsçü kooperatifi olduklarını söylediklerinde herkesin yakından ilgilendiğini belirten Aydın, ''Anadolu’dan İstanbul’a gidip bayan teşebbüs ve imal kooperatifi olduğumuzu söyleyince bize tüm kapılar açıldı. Bunun yanında kendi tesisatını bizim atölyeye kurarak takviye olan şahıslar da oldu. 2 ay evvel imale başladık. Şu an atölyemizde 15 bayan ortakla beraber İŞKUR'un dayanağıyla 10'u erkek 25 emekçiye istihdam sağlamış olduk. Dostlarımızdan kimileri kız iş lisesi giyim kısmı mezunudur. Bunun yanında genç ve bu işin mektebini okumuş, moda tasarımcımız da var. Burada el ele verip, iyi bir takım oluşturarak hem çizim ve tasarımlar yapıyoruz hem de dikiyoruz'' diye konuştu. 


Altınlarını satıp kooperatif kurdular Talebe yetişemiyorlar

'EFORLU BAYANLAR, MUTLU YARINLAR' 

'Eforlu bayanlar, mutlu yarınlar' sloganıyla kooperatif kurmak için yola çıktıklarını dile getiren Nevin Aydın, ''Türk halkında kadının eforlu olması gerekiyor. Aksaray'da ve Türkiye genelinde kooperatif işinde misal oluruz, diye yola çıktık. Bu mevzuda galibiyetli olduğumuza inanıyoruz. Daha hoş projelere imza atacağız ve bayanlar olarak daha eforlu olacağımız inancı içindeyiz ve gün geçtikçe bayanlar olarak kuvvetleniyoruz'' dedi. 

Selçuk Üniversitesi Moda Tasarımı Kısmı mezunu Hatice Sunamak da ''Biz 7 bayanla başladığımız bu işte, 40 şahsa erişmeyi muvaffak olduk. Aldığımız siparişler sonrası yoğun çalışıyoruz. Biz bu işte daha yolun başındayız. Buraya hep birlikte tırnaklarımızla kazıyarak, toplanıp, hoş işler muvaffak olduk” diye konuştu.   

Altınlarını satıp kooperatif kurdular Talebe yetişemiyorlar