'Amber Heard'ü öldürüp geliyorum!' Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu!

'Amber Heard'ü öldürüp geliyorum!' Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu!

Johnny Depp-Amber Heard davası takribî bir aydır devam ediyor. Tehditler, hakaretler havada uçuşurken diğer yanda hayranları Johnny Depp'in avukatlarının işinin yapmaya başladı. Mahkemelerde tarafların

Johnny Depp ile Amber Heard arasındaki hesaplaşma, günlerdir dünya gündeminin ilk sıralarındaki yerini gözetiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia eyaletinin Fairfax şehrinde görülen mahkemeler, YouTube ve çeşitli platformlar üzerinden de canlı yayınlanıyor.

Şikayetçi Depp'in ve şahitlerinin dinlenmesiyle başlayan mahkemelerde şimdi sıra Heard tarafında. Bu şahitlerin de dinlenmesinin ardından 7 kişilik jüri, Depp ve Heard'ün karşılıklı olarak açtığı "yayın yoluyla hakaret" davalarında haklı olan tarafı belirleyecek. Ne var ki internet alemi kararını çoktan vermiş vaziyette. Mahkeme videolarına gelen yorumlardan Twitter ya da Instagram'daki davaya ilişkin paylaşımlara kadar her şey, Depp'in kamuoyu nezdinde bu işten kazanan taraf olarak çıkacağına işaret ediyor.

Örneğin TikTok'ta 9 Mayıs itibarıyla #justiceforjohnnydepp Johnny Depp İçin Adalet etiketi 9,6 milyar kere, #amberheardisaliar Amber Heard Bir Palavracı etiketi ise 1,8 milyar kere görüntülenmiş vaziyette. #justiceforamberheard Amber Heard İçin Adalet ise sadece 32,2 milyon kere görüntülenmiş. Bu etiketlerle birlikte paylaşılan içeriklere baktığımızda da karşımıza 'Jack Sparrow gibi koşma' trendi, çeşitli 'meme'ler, hayranlarının Depp şahit kürsüsündeyken çektiği "fancam" ismi verilen kısa görüntüler, Heard hakkında hakaretamiz ifadeler ile aktrisin taktiklerine ve motivasyonuna dair teoriler çıkıyor.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

DEPP'E ŞEFKAT, HEARD'E VEFAT TEHDİTLERİ

Paylaşımların genel tonu, sosyal medya aleminin Depp'in bu vakanın asıl kurbanı olduğundan emin olduğunu gösteriyor. Mesela bir paylaşımın altında "Ona sarılıp 'Her şey yoluna girecek' demek istiyorum" ifadeleri yer alıyor.

Heard ise "canavar", "Karen" bayağıin ötesinde hak sahibi ya da talepkâr görülen beyaz kadınlar için kullanılan bir argo ifade, "manipülasyoncu, hesapçı ve büyük ihtimalle dolandırıcı", "servet avcısı" gibi sıfatlarla yaftalanıyor. Aktrisin ağlamasının sahte olduğu veya kendini beğenmiş bir havası olduğu belirtiliyor; saçıyla giysileriyle dalga geçiliyor, 'hörd' diye okunan soyadı yerine 'törd' diye okunan ve "kaka" anlamına gelen "turd" kelimesi kullanılıyor. Hatta TikTok'ta viral olan bir videoda, Heard'e hitaben, "Seni öldürebilirdi, bunu yapmaya sonuna kadar hakkı vardı" deniyor.

Bunun ötesinde Heard'e yakın bir kaynağın Rolling Stone'a aktardığına göre, aktrise doğrudan vefat tehdidi savuran kullanıcılar da var. Derginin elindeki ekran görüntülerinde chloe isimli bir Twitter kullanıcısı "Amber Heard'ü zalimce öldürme seferimde kim bana katılmak ister" derken Nah' isimli bir başka kullanıcı, "#AmberHeard seni koca kafalı erkeksi kadın. Duruşmadan çıkınca seni bulacağım, seni palavracı, koca suratlı, erkeksi sürtük. Başlıyoruz" diyor. Bu tweet'lerin ikisi de sonradan silinmiş, hesaplar da kapatılmış. Ancak @histry_huh'ın "Hemen döneceğim, o psikopat Amber Heard'ü öldürüp geliyorum #JohnnyDeppİçinAdalet" tweet'i hali hazırda yayında.

Heard'ün avukatları bu tehditlerin ciddiyetini ölçmek için bir güvenlik şirketiyle uyuştu. Şirket 24 Nisan'da Fairfax Operasyonu isimli bir raporla Heard'ün önümüzdeki günlerde gerçekten tehlikede olabileceğini ve gözetmelerinin daha etkin olması gerektiğini bildirdi. Depp'in en ateşli hayranlarından ikisi Brooke Walsh ve Isabelle Orsini Heard'ün avukatlarının vefat tehdidi içeren sosyal medya paylaşımlarını mahkemenin değerlendirmesine sunmasının ardından mahkeme salonundan çıkarıldı.

Çeşitli markalar ve ünlüler de sürece dahil oldu. Örneğin Heard'ün avukatının "Müvekkilim morlukları kapatmak için bu kapatıcıyı kullandı" deyip mahsulü göstermesinin ardından Depp hayranları hemen kapatıcının markasının Milani olduğunu ve söz konusu şiddet vakasının yaşandığı tarihte bu mahsulün piyasada olmadığını tespit etti. Milani de mahsulün 2017'de yani Depp ve Heard'ün boşanmasından bir sene sonra piyasaya çıktığını doğruladı. Markanın mevzuya ilişkin TikTok videosu 4,7 milyon kere izlendi. Heard'ün Aquaman filmindeki rol dostu Jason Momoa'nın 20 Nisan'da Depp'i Instagram'daki 16,2 milyon takipçisinin arasına katılması da olay oldu. Depp takipçileri bunu "Momoa da 'Johnny Depp'e Adalet' diyor" şeklinde yorumlarken bir başka kullanıcı 22 Nisan'da 36 yaşına giren Heard'e, "DOĞUM GÜNÜN İĞRENÇ OLSUN ŞEYTANCA CADI. Günün palavralar ve şiddetle dolu olsun" diye yazdı.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

DURUŞMANIN ÖNÜNDE 'KAPTAN'I BEKLİYORLAR

Diğer yandan bu davranışın, sadece sosyal medyadaki anonim kullanıcılarla sınırlı olduğunu düşünmek de yanlış olur. Zira Fairfax'teki duruşma salonunun önünde her gün Depp'e destek vermek için çok sayıda hayran bir araya geliyor. 7,6 milyon takipçili bir TikTok kullanıcısı olan JessVal Ortiz geçtiğimiz günlerde bu kitlenin bir videosunu yayınladı. Görüntülerde vasıtasıyla mahkemenin kapısına yanaşan Depp, sırçadan elini çıkararak hayranlarıyla selamlaşıyor, onların uzattıkları hediyeleri alıyordu. Aynı videoda Heard'ün vasıtasının sırçalarının ise sımsıkı kapalı olduğu, kendisini kimsenin beklemediği, sadece ara sıra birilerinin "palavracı", "narsist" diye haykırdığı görülüyordu. Bu görüntüler 5 milyondan fazla kere izlendi.

Onlardan bir tanesi 20 yaşındaki Jack Baker'dı. Mahkemenin önüne Karayip Korsanları filminden fırlamışçasına bir kostümle giden ve YouTube kanalında yayınlamak üzere mahkeme görüntüleri sürükleyen Baker, New York Times'a yaptığı açıklamada, "Sadece kaptanımızı desteklemek istiyoruz" dedi ve ekledi: "Şayet o gemiyle birlikte batacaksa, biz de onunla birlikte sulara gömüleceğiz."

29 yaşındaki Maryam ve Alina Alam da Depp'e destek vermek için sabahın 7'sinden itibaren mahkemenin kapısına katlanan ama kalabalık nedeniyle içeri giremedikleri için mutsuz olanlardandı. Maryam çocukluklarından itibaren Depp'in canlandırdığı Edward Scissorhands, Kaptan Jack Sparrow, Willy Wonka gibi şahsiyetleri izleyerek büyüdüklerini belirterek, favori aktörlerini canlı görme şansını elde etmek istediklerini belirtti. Maryam, "Çocukluk fantezimizi gerçekleştiriyoruz. Buradaki herkesin geliş sebebi bu" diye konuştu.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

'STAN' KÜLTÜRÜNE DAİR BİR OLAY ÇALIŞMASI

Ünlülerin suçlandığı davalar Amerika Birleşik Devletlerinde 1990'ların ortalarında yayına giren Court TV sayesinde hep çok popüler oldu. Ancak iletişim uzmanları Depp-Heard davasının bu popülerliğin ötesine geçtiğini ve karışık iddiaların "stan" kültürü ve sosyal medyanın bakış açısından okunması vaziyetinde yaşanabileceklere dair bir olay çalışmasına dönüştüğünü belirtiyor.

İlk olarak rap'çi Eminem'in 2000'lerde aynı isimli ünlü şarkısında ortaya attığı "stan" kavramı "stalker" yani ısrarlı takipçi ve "fan" yani hayran kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. 'Stan'ler cümbüş dünyasının ünlülerinin saplantılı hayranları olarak belirleniyor. Ancak 'stan' grupları zamanla hayranlığın sınırlarını aşarak taciz ve zorbalık noktasına varan eylemlerde bulunabiliyor.

Depp de Hollywood'un geneline bakıldığında stan'i en kuvvetli isimlerden biri.

Depp hayranlarının eylemleri ilk olarak 2020 senesinde Heard'ün açtığı 100 milyon dolarlık karşı davanın dilekçesinde gündeme gelmişti. Heard, The Sun'a karşı açtığı davayı kaybeden Depp'in Rusya iletişimli 'bot'lar kullanarak bir dijital milletle ilişkiler kampanyası yürüttüğünü ve kendisini karalamaya çalıştığını öne sürmüştü. Heard destekçileri şu an da bu iddiayı sürdürüyor. Ancak sosyal medya analiz şirketi Cyabra'nın yaptığı incelemeler Johnny Depp'e destek verenlerin takribî yüzde 95'inin asıl insanlar olduğunu ortaya koydu. Depp yanlılarının içerik yayma gücünün Heard yanlılarını 100'e katladığını belirten Cyabra CEO'su Dan Brahmy, etiketleri kullanarak paylaşım yapan fake hesapların yüzdesinin de bu cins vaziyetler için bayağı kabul edildiğini söyledi.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

DEPP'E ADALETSİZLİK Mİ YAPILIYOR?

Kendi çektiği "AMBER HEARD BİR KERE DAHA PALAVRA SÖYLERKEN YAKALANDI" videosuyla yukarıyada bahsettiğimiz Milani Kozmetik videosunun da yaygınlaşmasını sağlayan 2,8 milyon takipçili Ethan Trace de davaya neden bu kadar ilgi gösterdiklerini New York Times'a anlattı. Medyanın Depp'e adil davranmadığını düşündüğünü belirten Trace, "Nasıl olur da kamuoyunun gözü önünde 'istismarcı' diye yaftalanan bir adamın masumiyetini kanıtlayabilecek bir delilden kimse bahsetmez?" ifadelerini kullandı.

TikTok'ta birçok Depp destekçisinin paylaştığı bir ses kaydı var. Kayıtta Heard, "Johnny, git de dünyaya, 'Ben, Johnny Depp, bir erkek olarak ben de konut içi şiddetin kurbanıyım' de. Bak bakalım kaç kişi sana inanacak ya da yanında olacak" diyor. Depp'e haksızlık yapıldığı inancının temelinde de bu stil ispatlar uyuyor.

New York Times'a konuşan 24 yaşındaki Scout Roberts, "Bu sözleri söylediğinde, tüm dünyaya 'Erkek olarak istismara uğrayamazsınız' demiş oldu" dedi. TikTok'taki 40 bin takipçisiyle sık sık Heard'e "palavracı, şiddet faili ve ikiyüzlü" dediği videolar paylaşan Roberts, #MeToo hareketinin "kadınlara inanın" sloganının fazla tüketildiğini belirterek, "İnsanlar kadınları dinlemeli ama erkeklerin de konut içi şiddet kurbanı olabileceğini kabullenmeli" dedi. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Konut İçi Şiddet Danışma Hattı verilerine göre, ülkede her dört kadından biri ve her yedi erkekten biri ağır fiziksel şiddet mağduru oluyor.

Heard'ün destekçileri ise aktrisin ifadesinin davayla ilgili kavgaların güzergahını değiştirebileceğine inanıyor. Örneğin 22 yaşındaki Carmen Diamandis New York Times'a, "Bu TikTok'lara bakmak yerine bence insanlar gerçekten davayı takip etmeli. Stan'ler birini savunmak için kelimenin bütün anlamıyla her şeyi yapabilecek vaziyetteler. Amber Heard'ün böyle bir hayran kitlesi yok" diye konuştu. Gazeteci Konuta Barlow ise, "Sosyal medya etrafı Amber için şoke edici derecede zalim" derken, TikTok ve Twitter'daki yorumların "kadın düşmanı nefreti" yansıttığını belirtti. Barlow da davayı canlı tweet'lediği için Depp'in avukatlarının talebiyle mahkeme salonundan çıkarılmıştı.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

"HEARD'E MÜTEVECCİH TEPKİ BAŞKA KURBANLARI DA KORKUTABİLİR"

VICE'a konuşan toplumsal cinsiyet adaleti savunucusu Farrah Khan, sosyal medyada Heard'e yönelik yaklaşımın istismarın ortaya çıkmasını engelleyebileceğini, şiddete uğrayan başka kişilerin Heard'e eş tepkilerle karşı karşıya kalmaktan korkup sessiz kalabileceklerini belirtti. Khan, "İnsanların 'Kadın palavra söylüyor, kurban erkek' yorumunu daha kolay yapıyor olmasını ve kadınlara inanmaktaki gönülsüzlüklerini konuşmalıyız. İnsanlar Heard'ün batışından keyif alıyor" dedi.

Milani Kozmetik'in paylaşımını da andırdıran Khan, "Bugüne kadar bir kozmetik şirketinin konut içi şiddet hakkında konuştuğunu ve de bu şekilde konuştuğunu görmedim. Bunu bir kere yaptılar, onda da çok güçlü, yaşça büyük ve kariyeri oturmuş bir erkeğin arkasında durmak için yaptılar" dedi.

Diğer yandan milletle ilişkiler ekibinin süreci yürütmesinden memnun olmayan Heard, geçtiğimiz günlerde, çalıştığı şirketle yolları ayırdıklarını duyurdu. Zira Twitter'da Depp'e destek veren bazı tweet'lerin aldığı retweet sayısı bile Heard'ün toplam takipçi sayısı olan 216 binden fazla.

Sosyal medyadaki kavgalarda Depp ve Heard'ün aralarındaki yaş ve tanınmışlık farkı çok fazla gündeme gelmiyor. Ancak uzmanlar 20'li yaşlarda kariyerinin başında bir kadınla 58 yaşındaki çok ünlü bir erkeğin beraberliğinin doğasında bir eşitsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Ancak bu eşitsizlik hali, söz konusu erkeğin kurban olamayacağı anlamına gelmiyor.

Khan, "Erkeklerin de hasar görebileceği gerçeğini inkâr etmiyoruz. Ortaya çıkan bazı ayrıntılar Heard'ün de ilişkide yapılması doğru olmayan şeyler yaptığına işaret ediyor. Ama karşı tarafın söylediklerini tamamen silmek neden? Neden ya Johnny'ci ya Amber'cı olmak zorundayız?" ifadeleriyle bu noktaya dikkat çekti.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu

BELKİ KURBAN, BELKİ FAİL, BELKİ DE İKİSİ BİRDEN

"No Visible Bruises: What We Don’t Know About Domestic Violence Can Kill Us" Görünürde Morluk Yok: Konut İçi Şiddete Dair Bilmediklerimiz Bizi Öldürebilir kitabının yazarı Rachel Louise Snyder ise Depp'in "ulus duruşmasi" önünde Heard'e karşı birçok üstünlüğü olduğunu belirterek, "İnsanlar gerçekten çok skonutilen bir kişi söz konusu olduğunda karşı tarafa her zaman eleştiriyle bakar" dedi.

Bu davanın şiddet ve istismara dair yaygın yanlış algıları değiştirebileceğini de ifade eden Snyder, "Kurbanların zengin olamayacağını düşünüyoruz. Kurbanların erkek olamayacağını düşünüyoruz. Faillerin kadın olamayacağını düşünüyoruz. 'Heard fail, Depp kurban' demiyorum. Demeye çalıştığım şu an elimizde bu kavramlara dair basmakalıp görüşlerimizi sorgulama fırsatı var" diye konuştu.

Snyder, "Depp belki bir kurban, belki bir fail, belki de zaman zaman ikisi de... Aynı şey Heard için de geçerli" yorumunu yaptı.

New York Times'ın "Johnny Depp Case Brings Stan Culture Into the Courtroom", Rolling Stone'un "Are Johnny and Amber’s Stans for Real?", VICE'ın "Why Does It Seem Like the Entire Internet Is Team Johnny Depp?", INSIDER'ın "Johnny Depp's performance in court won over the internet, but yasal expert says it may anekdot charm the jury" başlıklı haberlerinden derlenmiştir.