Ameliyat sonrası hayatının şokunu yaşadı! Karnında mala unutuldu

Ameliyat sonrası hayatının şokunu yaşadı! Karnında mala unutuldu

Operasyonlarda kullanılan ve tıbbi bir taşıt olan ‘mülke’ Fatma Soylu’nun karnında unutuldu. Soylu, sağlık kurumuna açtığı tazminat davasından 82 bin lira kazandı. Parayı ödeyen Sağlık Bakanlığı,…

Fatma Soylu 41, 6 sene evvel karın boşluğundaki ağrı sebebiyle İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Sağlık Kurumunda dalağının patladığı anlaşılan Fatma Soylu operasyon edildi, 3 gün sonra da taburcu oldu. Şiddetli ağrılar sürükleyen ve yürüyemeyen Fatma Soylu ağrıları bir cinsli geçmeyince yeniden sağlık kurumuna gitti. Hekimler operasyon sonrası ağrıların klasik olduğunu söyleyip geri gönderdi. 42 gün süresince ağrılara direnmeye çalışan Soylu, soluk alma problemi yaşamaya başlayınca bir kere daha sağlık kurumuna gitti. Çekilen ultrasonda Soylu’nun karnında metal bir cisme tesadüfüldü. Operasyon sırasında hekimlerin karında unuttuğu mülke operasyonla çıkartıldı.

ALETLERİ SAYMAMIŞLAR

Fatma Soylu, sağlık kurumu ve operasyonunu yapan takıma dava açtı. İstanbul 7. Yönet Duruşması yanılgıyı Sağlık Bakanlığı’nda sayarak Fatma Soylu’ya 82 bin 71 lira tazminat ödenmesine hükmetti. Sağlık Bakanlığı parayı ödedi ancak tazminatı geri almak için operasyonu yapan hekim ve hemşireye dava açtı. Operasyonda kullanılan vasıtaların hemşire tarafından tek tek sayılması ve hem hekim hem de operasyon hemşiresi tarafından bu sayımın zabta bağlanması gerektiğini belirten Bakanlık, Fatma Soylu’ya ödenen tazminatın hekim ve hemşireden tahsil edilmesini istedi.