Amerika, Avrupalı dostlarını Danimarka üzerinden dinlemiş

Amerika, Avrupalı dostlarını Danimarka üzerinden dinlemiş

Washington’un Danimarka’nın elektronik izleme sistemlerinden yararlanarak Alman ve Fransız yetkilileri dinlediği bilindi. Dinlenenler arasında Almanya lideri Merkel de var.

Amerikan Milli Güvenlik Ajansı’nın NSA, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’daki bağlaşıklarını dinlemek için Danimarka’nın elektronik izleme sistemlerinden faydalandığı ortaya çıktı. Buna göre Washington, Avrupa’daki bazı politikleri ve üst düzey yetkilileri dinlemek için Danimarka’nın sualtı kablolarından faydalandı. Danimarka Korunma İstihbarat Servisi FE ile işbirliği içinde hareket eden NSA’nın dinlediği adlar arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve yarıyılın muhalefet lideri, şimdi ise Almanya Cumhurbaşkanı olan Frank-Walter Steinmeier de var.

FRANSIZ YETKİLİLER

Danimarka kamu televizyonu DR tarafından ortaya çıkarılan dinlemeler, 2012-2014 dönemine içeriyor. Dunhammer ismi verilen mevzuya ait ayrıntılı raporda, Merkel’in de aralarında bulunduğu üç ehemmiyetli Alman politikacının yanı gizeme Fransa, İsveç ve Norveç’deri üst düzey yetkililerin doğrudan dinlendiği bilgisi yer alıyor.

OBAMA SÖZ VERMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’daki ‘arkadaşlarını’ dinlediğine müteveccih iddialar ilk kere gündeme gelmiyor. Daha Önceki NSA çalışanlarından Edward Snowden’in 2013 senesinde yayımladığı evraklarda Merkel’in Berlin’deki Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği aracılığıyla dinlendiği bilgisine yer verilmişti. Dinleme skandalının patlak vermesinin ardından yarıyılın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, bağlaşıkları dinlememe lafı verdiyse de Dunhammer Raporu’na yansıyan dinlemelerin bu laftan evvel mi yoksa sonra mı yapıldığı net değil.