Anavarza Antik Kenti'nde kral mezarını dinamitle havaya uçuracaklardı

Anavarza Antik Kenti'nde kral mezarını dinamitle havaya uçuracaklardı

Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti'nde "Kral kabri" olarak öğrenilen ve üzerindeki süslemeler ve vefat sonrası sahneler ile eşsiz bir bedele sahip olan tarihi yapıyı dinamitle havaya

Burçlu sur duvarı, kolonlu yol, hamam ve kilise, tiyatro, amfiteatr, stadyum, suyolları, kaya kabirleri ile Çukurova bölgesinin ehemmiyetli bir antik kenti olan Anavarza, definecilerin gözünü kamaştırıyor. Tarihçi-yazar Cezmi Yurtsever, Anavarza Antik Kenti'nde kral kabri olarak öğrenilen yapının kayalık yüzeyine defineciler tarafından 9 adet dinamit çukuru açıldığını ancak vaziyetin son anda fark edilmesi ve definecilerin kaçmasıyla dinamitlerin patlatılamadığını, tarihi yapının ise son anda kurtulduğunu söyledi.

Anavarza Antik Kentinde kral mezarını dinamitle havaya uçuracaklardı

Anavarza’da kral kabrinde açılan dinamit çukurlarını tek tek gösteren Yurtsever, "Günümüzden 2 bin yıl evvel Roma İmparatoru Augustus’un ziyaretinden sonra süratle büyüyen ve bir zaman sonra Kilikya coğrafyasını en büyük metropol kenti olan Anavarza’da ehemmiyetli bir tarihi yapı vardır. Şehrin kuzeyinde dağın eteğinde kral tapınak kabri buraya yapıldı. Bu tapınak kabrin alt kısmında kabir odası var üzerinde yazılar var en yukarıyada da kabartma heykeller var. Heykeller üç kısımdan oluşuyor. 1’ncisi ağlayan 3 kadın var bir kadının da elinde çocuk var orta yerde. Can Veren şahsın sorguya çekilmesi var ve bir başka kısımda onun yaradanlar alemine gitmesi var. Bu kabartma heykelin olduğu yer bir kral tapınak kabridir. Çok yakın bir zamanda burada tapınak kabrinin yanında gelmişler 9 tane delik açmışlar. Bu delikler dinamitlerin konduğu yer. Dinamitler patlayınca bu kayanın ardından can veren kralın hazinesinin olduğunu ve onu bulacaklarına inanmışlar ancak emellerine erişemeden gelen haber üzerine burayı terk edip gitmişler. Çok yakın bir zamanda Anavarza Antik Kenti'nde kral tapınak kabrinde hazine var diye düşünenlerin verdiği büyük bir tahribat bu. Anavarza, arkeologlara göre Anadolu coğrafyasında Bergama’dan Efes’deri ve Truva’dan çok daha gelişmiş Anadolu’nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor. Anavarza Antik Kenti'nde bir kralın kabrinde define aramak için yapılan bu dinamitli düzeneği patlatma hadiseyi şayet reelleşseydi çok büyük bir tahribat ortaya çıkacaktı. Tarihimize gözetelim Anavarza’ya sahip çıkalım ve Anavarza’yı iyi kavrayalım” dedi.

Anavarza Antik Kentinde kral mezarını dinamitle havaya uçuracaklardı