Ankara Barosu'ndan imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusu

Ankara Barosu'ndan imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusu

Ankara Barosu, Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii daha önceki imamı Mustafa Demirkan hakkında Ayasofya Camii'ndeki programda Atatürk'ün manevi anısına hakaret ettiği iddiasıyla kabahat ilanında…

Ankara Barosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen kabahat ilanı arzuhalinde imam Mustafa Demirkan'ın, 28 Mayıs günü 'Örgün Eğitimle Beraber Hafızlık Projesi' kapsamında hafızlıklarını bitiren 136 talebenin katılımıyla Ayasofya Camii'nde tertip edilen programda yaptığı konuşmaya yer verildi.

Arzuhalde, imam Demirkan'ın "Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir yüzyıl gibi bir zaman içinde bu mabed-i şeriften Ezan-ı Muhammediye, namaz her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Bunlardan daha gaddar daha kafir kim olabilir. Yarabbi bu anlayışın bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder emretme" laflarıyla Mustafa Kemal Atatürk’e ve manevi karakterine hakaret ettiği belirtildi.

Konuşmadaki lafların düşünceyi ifade etmek kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulanarak, Demirkan hakkında '5816 rakamlı Atatürk Aleyhinde İşlenen Kabahatler Kanunu'na muhalefet'ten lüzumlu soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması arz edildi.