Ankara simit fiyatları açıklandı

Ankara simit fiyatları açıklandı

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, başşehirde 2 liradan satılan simidin maliyetinin, yarından itibaren 2,50 lira olacağını bildirdi.

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, yazılı açıklamasında, girdi maliyetlerine yüzde 80-90 zam geldiğini, bu sebeple simit maliyetinde çoğalışın kaçınılmaz olduğunu aktardı.

: İlginize Sürükleyebilir 825 milyar dolarlık yaz kampı! Hava sahası kapatıldı, özel jetleriyle geldilerİşte koronadan gözeten besinler6 bin popülasyonluk ilçeye 200 bin şahıs geliyor! Burası ne Akdeniz, ne Ege

Ankara'da simidin 2 liradan satıldığını hatırlatan Delibaş, "Ankara'da simit maliyetinde pazartesi gününden geçerli olmak üzere aktüelleme yapıldı. 2 liradan satılan simidin maliyeti, son yarıyılda girdi maliyetlerinin fazla yükselmesi sebebiyle 2,50 liraya yükseldi." ifadelerini kullandı.

Geçen sene simitlik unun çuvalının 110 lira, susamın kg maliyetinin 12 lira olduğuna işaret eden Delibaş, bugün unun çuvalının 190-220 lira, susamın kgının ise 23 lira olduğunu kaydoldu. Son yarıyılda katı ve akışkan yağ, personel-akılda yevmiyeleri, elektrik, natürel gaz, mazot ve kira kıymetleri gibi girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı simit maliyetini aktüellemek vaziyetinde kaldıklarını belirten Delibaş, şöyle devam etti:

"100 gram simit 2 liradan satılırken aynı gramajdaki simit 2,50 lira oldu. 50 kuruşluk bir aktüelleme yapmak zorunda kaldık. Şayet hakikat bir Ankara simidi yapmak istiyorsak, lezzetinden, niteliğinden ödün vermek istenmiyorsa, bu aktüelleme kaçınılmaz olmuştur. Bir Hayli şehirde simidin 2,50 lira olduğunu söyleyebiliriz. Alıcılarımızın bizi kavrayışla karşılayacağına inanıyoruz."