Ankara'da 17 kişilik minibüsten 40 göçmen çıktı

Ankara'da 17 kişilik minibüsten 40 göçmen çıktı

Ankara'da polisin durdurduğu 17 karakter minibüsten 40 kumpassız muhacir çıktı. Organizatörler A.İ., K.B. ve M.N. ile beraber minibüs sürücüyü Ö.B. nezaretine alındı. Tutulan 40 kumpassız muhacirin…

Ankara Emniyet Müdürlüğü Muhacir Kaçakçılığıyla Çaba ve Sınır Kapıları Şube Müdürlüğü takımları yaptıkları çalışma kapsamında İran'dan firari yollarla Türkiye'ye giren kumpassız muhacirlerin kente geleceği bilgisine erişti. Bunun üzerine harekete geçen takımlar, Gölbaşı ilçesinde kumpassız muhacirleri taşıyan minibüs ile organizatörlerin bulunduğu arabayı durdurdu. 17 karakter minibüste yapılan hakimiyette 38'i Afganistan, 2'si Pakistan tebaalı 40 kumpassız muhacir tutuldu. Organizatörler A.İ., K.B. ve M.N. ile beraber minibüs sürücüyü Ö.B. nezaretine alındı.

1500 DOLAR KARŞILIĞINDA ANLAŞMIŞLAR

Öte yandan yapılan ayrıntılı tahlilde muhacirlerin kendilerini yurt dışına firari yolla çıkarmaları için bin 500 dolar karşılığında muhacir firaricisi Afganistan tebaalı organizatör M.N. ile uyuştukları saptandı.

M.N.'ye, A.İ. ve K.B.'nin dayanak ettiği ve üçlünün değişik bir arabayla minibüse liderlik ettiği bilindi. Tutulan 40 kumpassız muhacirin de 12 saatlik yol süresince yemek yemedikleri, su içmedikleri bilindi.

Ankara polisi ise tutulan 40 kumpassız muhacirin esas lüzumlarını karşılayarak yemek verdi. Kumpassız muhacirlerin hudut dışı edilmesi ve Geri Yollama Merkezine teslimi için operasyon başlatıldı.

Ankarada 17 kişilik minibüsten 40 göçmen çıktı