Ankara'da 'casusluk' soruşturmasında 9 gözaltı kararı daha

Ankara'da 'casusluk' soruşturmasında 9 gözaltı kararı daha

Ankara'da 'devletin saklı kalması gereken bilgilerini temin' ve 'askeri ajanlık' kabahatlerinden yürütülen soruşturma kapsamında aralarında 2 Korunma Sanayii Başkanlığı çalışanın da olduğu 9…

Ankara'da Deniz Güçleri'ne ait yeni geliştirilen kritik projelerin sızdırıldığı güzergahında elde edilen bilgiler sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ocak ayında soruşturma başlatıldı. 'Devletin saklı kalması gereken bilgileri temin' ve 'askeri ajanlık' kabahatlerinden yürütülen soruşturma kapsamında ocak ayında nezaretine alınan 2 emekli albay, 1 emekli astsubay ve 1 sivil, çıkarıldıkları duruşmaca hapsedildi.

İşlemde ele geçirilen dijital bilgiler Terörle Çaba Şube Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde vazifeli uzman polislerden oluşan inceleme takımlarca incelendi. Elde edilen bilgiler ve ileti trafikleri tek tek araştırılarak çok rakamda 'saklı' olduğu değerlendirilen iletileşmeler deşifre edildi.

KOMİTE HEYETTİ

İleti trafiklerinden elde edilen askeri ve stratejik bilgilerin saklılık derecesi tespit edilmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Güçleri ve Ulusal Korunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde komite heyetti. Komite devletin saklı kalması gereken bilgilerinin kuşkulular tarafından yabancı menşeili firmalara aktarıldığını teyit etti.

Hapsedilen 4 kuşkulunun ifadeleri ve komite raporları istikametinde işlem genişletildi. Bu kapsamda 2 Korunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1 emekli albay, 1 muvazzaf albay, 1 muvazzaf yarbay, 1 muvazzaf binbaşı ve 3 özel sektör çalışanı hakkında nezaret kararı verildi. TEM takımlarınca reelleştirilen eş zamanlı işlemde 9 kuşkuludan 6'sı tutularak nezaretine alındı. Kaçak 3 kuşkulunun tutulmasına müteveccih çalışmalar devam ediyor.