Ankara'da diplomasi zirvesi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Tahıl koridoru için yapıcı rol üstleniyoruz

Ankara'da diplomasi zirvesi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Tahıl koridoru için yapıcı rol üstleniyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Lizz Truss ile ortak basın buluşmasında ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu buluşmada "Karadeniz'deki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara’da ortak basın buluşması tertip etti.

Dış siyaset gündemi ve Rusya - Ukrayna arasındaki savaşla alakalı açıklamalar yapan iki bakan özellikle Ukrayna'dan açılacak hububat antreyi ve İsveç ve Finlandiya'nın NATO azalığı mevzusunda ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’da hububat antresine müteveccih olarak Truss, "Hububat kriziyle alakalı net bir tutumumuz var. En geç önümüzdeki ay çözülmesi gerektiğini yoksa devirici neticeleri olacağını biliyoruz" dedi.

Kritik Ankara doruğundan ve iki bakanın açıklamalarından ehemmiyetli satır başları ise şöyle oldu:

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ANKARA UYUŞMASI SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

"Maksatlarımızı geliştirmek istiyoruz. 'Özgür Ticaret Uyuşmasının' genişletilmesi için uğraşıyoruz. İş dünyamızınız yatırımlarını da artırmak istiyoruz. Bugün Sayı Truss'tan bu meselelerin halledilmesi ile alakalı değerlendirmelerde bulunduk. Ankara Uyuşması çerçevesinde insanlarımızın müracaat süreçleri gecikiyor. Bu teknik meselelerin çözülmesi gerekiyor."

TERÖRLE ÇABA

"Terörle çaba mevzusunda Birleşik Kraliyet bizim bağlaşığımız. Son zamanlarda terör eylemlerinde bazı çoğalışlar var. Bizim iade arzlarımız var. PKK, FETÖ ve DHKPC ile alakalı temennilerimizi aktardık.

Bölgesel mevzuları ele aldık. Ukrayna, NATO'nun genişlemesi, Ukrayna'dan hububat ihracatı için yaptığımız çalışmalar hakkında sayın Truss'a bilgi verdik.

İstişarelerimizi ve iş birliğimizi sürdürmeyi istiyoruz. Tüm bu mevzuları bugün içten bir etrafta değerlendirdik. Ziyareti için kendilerine teşekkür ediyorum."

Ankarada diplomasi zirvesi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Tahıl koridoru için yapıcı rol üstleniyoruz

TRUSS: NATO İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLACAK

"Ankara'da bulunmaktan çok mutluyum. Ukrayna'ya sulhu getirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Ukrayna'daki limanlar şu an bloke edilmiş gidişatta. Hububatların bu limanlarda beklediğini biliyoruz. Burada tehlikesiz bir aralık oluşturmaya çalışıyoruz. Burada ne yazık ki gecikmeler görüyoruz. En geç önümüzdeki ay eyleme geçilmeli zira yeni mahsuller de gelecek.

NATO ile görüşmelerimiz olacak. Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının bizim için kuvvetlendirici olacağını düşünüyoruz."

"TÜRKİYE'NİN MÜCADELELERİNİ TAKDİR EDİYORUZ"

İngiliz bakan devam eden Rusya - Ukrayna savaşıyla alakalı olarak da şunları kaydetti:

"Ukrayna dominantlığını tekerrür ele geçirene kadar durmamalıyız. Yardımımız sürmeli. Türkiye'ye de bu mevzudaki dayanakları için çok teşekkür ediyorum. İlişkilerimiz daha süratli büyüyecek.

Türkiye'ye gelmek benim için çok ehemmiyetli. Emelimiz 2'li ilişkileri derinleştirmek. Sanayi alanında işbirliği yapmak istiyoruz. Enerji açısından çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Zira enerji ile alakalı şu an herkes bir tehdit altında.

Güvenlik mevzusundaki ilişkilerimizin de kuvvetlendirilmesi için gayelerimiz mevzubahisi. Türkiye ve Birleşik Kraliyet NATO'nun önde gelen ülkeleri olduğu için ilişkilerinin daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye'nin Ukrayna mevzusundaki mücadelelerini taktir ediyoruz. Sayın Çavuşoğlu'na da teşekkür ediyorum gayretleri için."

 

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN AZALIĞI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO azalığı krizi hakkında şu açıklamada bulundu:

"NATO doruğu için son bir tarih tanımlanmadı. NATO doruğunda bu mevzu hakkında gayret sarf edeneler var. Stoltenberg'in de gayretleri oldu. İsveç ve Finlandiya'dan kurullar geldi. Biz kaygılarımızı paylaştık. Onlardan gelen dokümanı beceriksiz bulduk. En son Brüksel'de bir çalışma yapıldı. Burada anlaşılan noktalar var. Görüş ayrılığı olan noktalar var. Ama bizim davranışımız net. Herkesin güvenlik evhamları karşılanmalı. Madrid doruğunda da bu mevzular ele alınacaktır.

Terörle gayrete odaklanmamız gerekli bu anlamda NATO'daki seansı umursuyoruz."

Ankarada diplomasi zirvesi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Tahıl koridoru için yapıcı rol üstleniyoruz

HUBUBAT KRİZİ

İki bakan devam eden savaşla iletişimli hububat krizi mevzusunda da ehemmiyetli açıklamalar yaptı.

İngiliz Bakan Truss "Hububat krizi önümüzdeki ay çözülmezse çok büyük krizler çıkacağını öğreniyoruz. Sayın Çavuşoğlu ile konuştuk ve hem fikiriz. Birleşik Kraliyet hububatların limandan tehlikesiz çıkışı için çalışmalar yapacaktır. Bu mevzuda bağlaşıklarımıza güveniyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu ise mevzuyla alakalı olarak "Hububat ihracatı için bir BM tasarıyı var. Biz buna uyarak devam ediyoruz. BM'nin tasarısını uygulanabilir, reelci bir tasarı olarak görüyoruz. Bir yandan Rusya bir yandan Ukrayna ile görüşüyoruz." açıklamasını yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu laflarına şöyle devam etti:

"BM tasarıyı uygulanırsa bir tehlikesiz bölge kurulacak. Buradan gemilerin hakimiyetleri yapılacak. Gemilerin tanımlanan mahsulleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Tasarı baktığınızda hoş ama tarafların uyuşması gerek. Biz de bu güzergahta gayretlerimizi sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üzerine yoğunlaştık.

Lavrov İstanbul'a geldiğinde onla da görüştük. Moskova'dan gelen kurulla yapılan görüşmelerin yapıcı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye olarak yapıcı bir rol oynuyoruz. Bu sualin bir an evvel çözülmesi gerekli. Rusya'nın temennileri de ortada."

 ÇALINTI HUBUBAT İDDİALARI

Bakan Çavuşoğlu gündemde olan çalıntı hububat iddialarıyla alakalı olarak da "Çalıntı hububat iddiaları bize de geldi. Biz her iddiayı ciddiye alıp inceliyoruz. 5-6 dolarlık bir programla gemiler takip edilebiliyor. Biz bu iddialar sonucunda tahlillerde bulunduk. Gemilerin hareket limanlarının ve mahsullerin menşeinin kayıtlarında Rusya olduğunu gördük.

Biz hububatların illegal dağıtımına karşıyız ve hububatların bu yollarla ülkemize gelmesine izin vermeyiz." ifadesini kullandı.