Ankara'da hastanede doktorla tartışıp tehdit etmişti! Anlaşmazlık böyle bitti

Ankara'da hastanede doktorla tartışıp tehdit etmişti! Anlaşmazlık böyle bitti

Ankara'da sağlık kurumunda hekimle tartışıp tehdit eden ve hakkında 'tehdit' kabahatinden soruşturma başlatılan S.Y., uzlaştırma uygulaması kapsamında hekim ve sıhhat çalışanlarından özür dileyip,…

Başşehir’te S.Y., rahatsızlanan çocuğunu Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Enfeksiyon uzmanı, S.Y.’den çocuğu için duyma testi istedi. Bunun üzerine S.Y., çocuğunu kulak burun boğaz polikliniğine götürdü. Ancak sağlık kurumunda testin yapılmadığını bilen S.Y., misyonlu hekimle tartışarak, tehditte bulundu. Hasta ve sıhhat çalışanlarının bulunduğu yerde reelleşen vaka sonrası hekim, S.Y.'den davacı oldu. Şikayet üzerine S.Y. hakkında 'tehdit' kabahatinden soruşturma başlatıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARANFİL DAĞITTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kabahatin uzlaştırma kapsamında kalması sebebiyle dosyayı Uzlaştırma Ofisine gönderdi. Başsavcılığın görevlendirdiği uzlaştırmacı, davacı hekim ile görüştü. Hekim, kuşkulu S.Y.'nin yaptığı eylemin yanlış olduğunu kavramasını sağlamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak emeliyle vakanın yaşandığı sağlık kurumundaki sıhhat çalışanlarından özür dilemesi ve karanfil dağıtmasını istedi. Uzlaştırmacı, bunun üzerine S.Y. ile görüşüp hekimin arzını iletti. Hekimin uzlaşma koşulunu kabul eden S.Y, sağlık kurumunun kulak burun boğaz servisinde misyonlu sıhhat çalışanlarından özür dileyip, karanfil dağıttı. Böylece tarafların uyuşması neticeyi soruşturma dava açılmadan sonuçlandı.

Ankarada hastanede doktorla tartışıp tehdit etmişti Anlaşmazlık böyle bitti


'FEVRİ DAVRANDIM, PİŞMANIM'

S.Y. çocuğu rahatsız olduğu için vaka anında fevri davrandığını ve pişman olduğunu belirterek, uzlaştırma sayesinde duruşmaya çıkmadan özür dileyip, karanfil dağıtarak ceza almadığını söyledi.

'UZLAŞTIRMA FARKINDALIK YARATTI'

Başhekim Yardımcısı İsmail Bulut, sıhhatte şiddetin kabahat olduğunu, farkındalık oluşması için vakanın 'uzlaştırma' ile analiz etilmesinin hoş bir uygulama olduğunu belirtti. Bulut, "Bu biçimde karanfil dağıtılması bize de hekimlerimize de gayet hoş bir jest oldu. Aynı zamanda sıhhatte şiddetin olmaması, yinelenmemesi için bir farkındalık oluşturdu diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Ankarada hastanede doktorla tartışıp tehdit etmişti Anlaşmazlık böyle bitti


977 BİN 735 DOSYADA UZLAŞMA SAĞLANDI

Hak Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ceza hak sisteminde seçenek anlaşmazlık usullerinden olan uzlaştırma uygulaması kapsamında taraflar, duruşmaya gitmeden el sıkışarak uyuşuyor. Türkiye'de 1 Ocak 2017'den itibaren aktif ve yaygın biçimde uygulanan uzlaştırma kapsamında bugüne kadar 977 bin 735 dosyada uzlaşma sağlanırken, ziyareti bitirilen dosyalarda ise uzlaşma oranı yüzde 83 oldu.