Ankara'da 'Yol vermeme cinayeti'nin görüntüsü ortaya çıktı

Ankara'da 'Yol vermeme cinayeti'nin görüntüsü ortaya çıktı

Ankara'da geçen sene trafikte yol vermeme sebebiyle çıkan münakaşada can veren Eren Gümüşboğa'nın 28 bıçaklanıp, 4 dakika süresince hırpalandığı anlara ait güvenlik kamerası görüntüsü dava dosyasında…

Eren Gümüşboğa, 30 Ağustos 2020'de trafikte arabasıyla seyir halindeyken, içinde 3 bireyin bulunduğu taşıtın sürücüsü Ömer Sungur Işık ile yol vermeme sebebiyle tartıştı. Yol kenarında vasıtalarını durduran sürücüler, kavgaya devam etti. Gümüşboğa, münazaraya dönen hadisede değişik sürücünün dostu Bahri Keyvan tarafından bıçaklandı. Keyvan, Işık ve vasıtada bulunan değişik dostları Kadir Hanedar ile etraftaki değişik dostları yaralı haldeki Gümüşboğa'yı darbetmeye devam etti. Gümüşboğa'nın, takribî 4 dakika süresince darbedilmesi ve sonrasında yere yığılması güvenlik kamerasına sanine saniye yansıdı. Gümüşboğa, hadise yerinde yaşamını kaybetti.

7 ŞAHIS HAKKINDA DAVA AÇILDI

Güvenlik kamera görüntülerinden vakaya karıştıkları tespit edilen 7 şahıs tutulup hapsedildi. Gümüşboğa'yı bıçaklayan Bahri Keyvan hakkında 'isteyerek öldürme' kabahatinden müebbet, vakaya karışan Ömer Sungur Işık, Kadir Hanedar, Berkan Kapıtaşı, İbrahim Albayrak, Mücahit Altuntaş ile Satılmış Işık hakkında ise 'isteyerek öldürmeye destek' kabahatinden 15'er seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde suçlanan maznunlardan Bahri Keyvan, korunmasında bıçağı korkutmak emeliyle çıkardığını belirterek, "Dostuna 'otomobilden silahı getir' diye bağırdı. Silahı almasını yasaklamak için elimdeki minik bıçağın ağzını açtım ve sağ bacağına iki kere vurdum. Öldürme maksadım olsaydı değişik yerlerine vururdum, öldürme maksadı ile vurmadım" dedi. Değişik maznunlar da korunmalarında münazaraya karıştıklarını; ancak öldürme maksadıyla hareket etmediklerini ileri sürdü.

Ankarada Yol vermeme cinayetinin görüntüsü ortaya çıktı


İKİNCİ MAHKEMEDE 6 SANIĞA TAHLİYE

Davanın ikinci mahkemesinde Ankara Adli Tıp Müesseseyi raporuna göre, Eren Gümüşboğa'nın vefat sebebinin kesici delici alet yaralanmasına bağlı büyük damar kesisinden büyüyen dış kanama olduğu belirtildi. Can Veren Gümüşboğa'nın ailesinin avukatı Burak Temel, bıçaklama vakasının ardından Gümüşboğa'nın 7 şahıs tarafından takribî 4 dakika darbedildiğini, bu vakit zarfında yaraya müdahale edilmesi halinde vefatın alana gelmeyebileceğini belirterek, tüm maznunların cinayetten mesul yakalanmasını arz etti. Avukat Temel, güvenlik kamera görüntülerinin vakanın vahametini göz önünü serdiğini de belirterek, kesin vefat sebebinin tespiti için, yine İstanbul Adli Tıp Müesseseyi’ndan ayrıntılı bir rapor istenilmesini arz etti. Adli Tıp Müesseseyi’ndan tekerrür rapor alınması arzını kabul eden duruşma, maznunlardan Bahri Keyvan'ın tutukluluk halinin devamına, değişik 6 maznunun tutuksuz suçlanmak üzere tahliyelerine karar verdi.

TAHLİYE KARARINA TEPKİ

Avukat Burak Temel, maznunların tahliye kararına tepki göstererek, "İddianamede de belirtildiği üzere maznunlar maktulün kaçmasına izin vermemiş, yerde ciddi ölçüde kan birikintileri olmasına rağmen maktulü darbetmeye devam etmiştir. Maznunların bu biçimde vuku bulan kabaca eyleminde her bir maznun maktulün can vereceğini öğrenerek darp eylemine devam etmiştir. Tüm bu hususlar görüntülerden besbelli bir biçimde anlaşılmaktadır. Değişik yandan duruşmaca, darp eyleminin de maktulün vefatında faktör olup olmadığının tespiti emeliyle İstanbul Adli Tıp Müesseseyi’na dosyanın sevk edilmesine karar verilmiştir. Ancak rapor beklenmeden maznunların tahliyesine karar verilmesi, yalnızca 28 yaşında gencecik evlatlarını kaybeden ailenin değil cemiyetin de vicdanını derinden yaralamıştır" dedi.