Ankara'dan ilk umre kafilesi yola çıktı

Ankara'dan ilk umre kafilesi yola çıktı

DİYANET İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla Ankara'dan umre ziyareti yapacak 171 karakter ilk konvoy, kutsal topraklara hareket etti.

Koronavirüs salgını sebebiyle 27 Şubat 2020'den bu yana iptal edilen umre turları, 2 Mayıs itibariyle yine başladı. Bu kapsamda Ankara'dan giden ilk konvoy, Esenboğa Havalimanı'nda ihrama girerek 16.45'te uçakla Suudi Arabistan'ın Cidde kentine hareket etti.

Umre yolcusu Lütfiye Şahin, iki sene aradan sonra özlem dinledikleri kutsal topraklara gidecek olmanın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, "Samsun’dan geliyoruz. Çok şükür Allah oraları görmeyi kısmet edecek. Kendimi öğrendim öğreneli kutsal topraklara gitmeyi arzu ediyordum. Hacca yazılmıştık ama çıkmadı. Can Vermeden umre yapalım, kutsal toprakları görelim istedik" dedi.

Umre yapacak konvoyu yolcu eden Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ise, yolculuğun çok kutsal olduğunu ifade ederek, "Bu yolculuk, bu kutsal sefer olağan seferlere benzemiyor. Bu yolculuk aradan geçen zamandan sonra Türkiye'den ilk konvoyun seferidir. Çok bahtlısınız. Bu talihe erdiğiniz için hepinizi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Şevval umresini yapmak için giden ilk konvoyun 21 Mayıs'ta yurda döneceği belirtildi.