Ankara’dan Jeffrey’e yanıt: Bizi değil PKK/YPG’yı tercih ettiniz

Ankara’dan Jeffrey’e yanıt: Bizi değil PKK/YPG’yı tercih ettiniz

Ankara, ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’in ülkesinin PKK/YPG ile işbirliğini savunan tutumuna cevap verdi. Kaynaklar, DEAŞ’a karşı ortak harekât önerildiğini ama Washington’un PKK/YPG’yi…

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin daha önceki Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in “AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki varlığını savunmak için ana bileşenini terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapmak zorunda olduğunu söyleyip, Türkiye’yi İdlib’de var olmak için bir başka terör örgütü Kurul Tahrir eş Şam’la (HTŞ) ilişki içinde olmakla itham etmesine” Ankara’dan cevap geldi. Hürriyet’e konuşan kaynakların, James Jeffrey’in bir web sitesine yaptığı izahlarına karşılık değerlendirmeleri şöyle oldu:

“DEAŞ ile mücadelede koalisyona destek olduk, üslerimizi kullanıma açtık, uçak tahsis ettik, eğit-donat programlarına katkı sağladık. Münbiç ve Rakka’da DEAŞ’a karşı beraber harekât önerdik, tasarılama çalışmaları dahi yapıldı, ancak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, PKK/YPG terör örgütünü seçenek etti. Bir terör örgütü ile mücadelenin metodu başka bir terör örgütü ile işbirliği yapmak olamaz. DEAŞ’la mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), diğer ortak yönetim ülkelerinin yapmadığı kadar göğüs göğüse çarpışan tek silahlı güçtür.”

 

PKK’NIN SIZMA TASARISI

“DEAŞ tehdidini fırsat bilen terör örgütü PKK, meşruiyet kazanmak için personellerinin çoğunu ‘DEAŞ’la mücadeleye destek’ isimi altında Irak ve Suriye’ye göndermiştir. Burada kazandığı çatışma deneyimini ve vekalet ettiği ülkelerden ele geçirdiği silah ve donatımı kullanarak personellerini yurt içine aktarmaya ve Türkiye’yi çatışma alanına çevirmeye yönelik çaba göstermektedir.”

‘HTŞ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’

“İdlib’de mütareke devam ediyor. Kimi kökten grupların mütarekesi bozmak için teşebbüsleri oldu. Bunlara karşı muhataplarımız ile ihtiyaç duyulan önlemleri alıyoruz. Burada tehdit oluşturan tüm kökten gruplarla mücadelemiz devam etmektedir. HTŞ, Türkiye tarafından yıllardır terör örgütü duyuru ve kabul edilmiş bir yapılanmadır.”

“Mücadelemiz terörledir, teröristledir. DEAŞ nasıl Müslümanları temsil etmiyorsa, PKK/YPG terör örgütü de Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Hudutlarımızda, terör örgütü tarafından oluşturulmaya çalışılan terör koridoru, icra ettiğimiz operasyonlarla engellenmeseydi, bugün çok daha değişik tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olurdu.”