Anketlerde Merkel’in koltuğuna en yakın isim... Kimdir bu Olaf Scholz?

Anketlerde Merkel’in koltuğuna en yakın isim... Kimdir bu Olaf Scholz?

Almanya’da 26 Eylül tercihleri evvelinde anketlerde üçüncü sırada yer alan SPD’nin adayı Olaf Scholz son haftalarda birinci sıraya yükseldi. Almanya’da Merkel hükümetinin salgınla çaba ve su baskın faciayı

16 yıldır süren Başbakan Angela Merkel’in iktidarının ardından Almanya, 26 Eylül’de iktidar farklılığına hazırlanıyor. Merkel’in Hıristiyan Birlik partileri CDU/CSU Armin Laschet’i 60 aday gösterdi. Ortak Yönetim ortağı olan Sosyal Demokratlar’ın adayı Olaf Scholz 63 oldu. Yeşiller ise yarışa Annalena Baerbock 40 ile girdi. Ancak son haftalarda sürpriz bir biçimde anketlerde öne geçmesi üzerine Scholz alaka odağı oldu.

HUKUK MEZUNU

Scholz, 14 Haziran 1958’te, Osnabrück kentinde tekstil dalında çalışan bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun. 1998 senesine kadar iş hukuku dalında avukatlık yaptı.

17 YAŞINDA SPD’Lİ

Henüz lisedeyken 17 yaşında SPD’ye abone oldu. SPD’in gençlik teşkilatlı “Genç Sosyalistler”de Jusos etkin olarak siyaset yaptı. 1998 senesinde Federal Meclis milletvekili seçildi. 2001 senesinde Hamburg Eyalet İçişleri Senatörü olarak görev alan Scholz, Merkel hükümeti yarıyılında 2007-2009 seneleri arasında Federal Çalışma Bakanlığı yaptı. 2011-2018 seneleri arasında da Hamburg Eyalet Başbakanı oldu.

PARTİ LİDERİ OLAMADI

Scholz, 2018’den beri Merkel bakanlar kurulusunda Federal Maliye Bakanı ve Başbakan Destekçisi. SPD Genel Başkanlığı’nda kalıcı olmak için 2019 senesinde partinin liderliğine soyundu. Ancak ikinci turda liderliği Saskia Esken ile Norbert Walter-Borjans’a kaptırdı.

BAŞBAKAN ADAYI OLDU

Parti liderliğini kaybettiği halde SPD’nin başbakan adayı oldu. Daha sonraki günlerde de Scholz, “Ben Almanya’nın başbakanı olmak istiyorum” diyerek yollara düştü. Öteki adayların yaptığı yanılgılar sayesinde de mat, tekdüze bir devlet adamı olarak idrak edilen Scholz, anketlerde ivme kazanmaya başladı.

YOLSUZLUK İDDİALARI

Olaf Scholz’a müteveccih en büyük tenkit hakkındaki yolsuzluk iddiaları. Hamburg’daki özel bankalardan M.M. Warburg’un legal olmayan yollarla kara para aklamasına o zaman Hamburg Eyalet Başbakanı olan Scholz’un göz yumduğu öne sürüldü. Ancak soruşturmalarda Scholz’un “kabahatli” olduğuna dair bir netice çıkmadı. Geçen hafta da Scholz’un başında olduğu Maliye Bakanlığı’na bağlı bir ünitenin kara para aklanmasıyla alakalı makamlara deklarasyonda bulunmadığı mazeretiyle bakanlıkta arama yapıldı.

PANDEMİ VE AFETLER

Merkel, COVID-19’a karşı gayrette kararlı adımlar atarken, Maliye Bakanlığı’nın kesenin ağzını açması Scholz’un işine yaradı. Minik ve orta ölçekli firmaların yanı gizeme dev kuruluşlara da devlet takviyeyi yapılırken, işini kaybedenlere ve tek karakter şirketlerini kapatanlara da parasal takviyede bulunuldu. Bu da Maliye Bakanı Scholz’a güveni çoğaldırdı. Özellikle de bu senenin ortalarına doğru Almaya’nın muhtelif kesimlerinde yaşanan su baskın facialarında hasara uğrayanlara devletin sahip çıkması da Scholz’a puan kazandırdı.

İSLAM VE TÜRKLER

Scholz, Hamburg Başbakanı olduğu yarıyılda Almanya’daki İslam topluluğu ile ilk resmi teması kuran siyasetçi oldu. Türkiye ile Almanya’nın işgücü uyuşmasında 60 sene geride kalırken, Scholz her fırsatta Türk ve muhacir emekçilerin Almanya’nın bugünkü refahında hisseyi olduğunu söyledi.
Anketlerde Merkel’in koltuğuna en yakın isim... Kimdir bu Olaf Scholz
EŞİM YAŞAMIMIN AŞKI

Scholz 1998 senesinde SPD’li Britta Ernst ile evlendi. Çocukları olmayan Britta Ernst-Olaf Scholz çifti Berlin’in bitişiğindeki Brandenburg Eyaleti’nin başşehri Potsdam’da yaşıyor. Britta Ernst, 2017 yılından beri de Brandenburg Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı.

Çift, 1980’li senelerde SPD gençlik teşkilatı Jusos’ta tanıştı. “Britta senelerdir yaşamımın aşkı” diyen Scholz, “Makamlar kazanç gider, aşk kalır. Benim için aşk siyasi zaferlerden daha ehemmiyetli” diyor.

Scholz, ilişkilerinde bütün bir “denklik” yaşadıklarını dile getirirken, “İşte hakikat rolü eşim üstlenirse benim için hiçbir mesele olmaz” da diyor. Dünyanın yarısının bayanlara ait olduğunu söyleyen Scholz, “Ben dünyayı bayanlar için de daha adaletli yapmak için 17 yaşında SPD azası oldum. Bunun için de kesintisiz çalışıyorum” diyor.

ANKETLERDE SON GİDİŞAT ŞÖYLE

2017’den beri kamuoyu yoklamalarında hep CDU/CDU’dan daha az rey alan, hatta nisan ayında Yeşiller’in dahi gerisinde kalan SPD, öteki partilerin yanılgıları suratından son haftalarda ilk sıraya yerleşti.

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un hekime çalışmasında intihal yaptığının ortaya çıkması ve özgeçmişinde yanlış bilgilere yer vermesi Olaf Scholz liderliğindeki SPD’ye yardımı artırdı.
Anketlerde Merkel’in koltuğuna en yakın isim... Kimdir bu Olaf Scholz
CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet’in su baskın bölgesinde Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier konuşma yaparken arka tasarıda gülmesinin ekranlara yansıması da Scholz’un işine yaradı.

Son yapılan kamuoyu yoklamalarında Almanya’da bu hafta sonu genel tercih olsa SPD’nin yüzde 26, CDU/CSU’nun yüzde 19-20, Yeşiller’in yüzde 18, FDP’nin yüzde 13, Almanya için Seçenek’in AfD yüzde 11 ve Sol Parti’nin de yüzde 7 rey alacağı görülüyor.

Scholz iki hafta arayla Laschet ve Baerbock ile çıktığı televizyon münakaşalarının da izleyicilere göre kazananı oldu.