Antalya’da koronavirüs yoğun bakımlarda hasta kalmadı

Antalya’da koronavirüs yoğun bakımlarda hasta kalmadı

ANTALYA Şehir Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, kentte Covid yoğun bakımlarında uyuyan hasta kalmadığını söyledi. Op. Dr. Başıbüyük, "Pandeminin en yoğun yarıyıllarında yoğun bakımlarımızın yüzde

Türkiye’de 2020 senesinde koronavirüsün görülmesinin ardından milyonlarca birey enfekte olurken, çok sayıda birey de hayatını kaybetti. Hastalığı ağır atlatanlar içinse Covid servisleri ve yoğun bakımları heyetti. Hatta bazı sağlık kurumularda yer kalmadığı için ek Covid yoğun bakımları oluşturuldu. Her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği Antalya’da da hadise sayılarının çoğalmasıyla yoğun bakımlar tamamen doluluğa erişti. Kentteki yoğun bakımların yüzde 90'ı Covide ayrıldı.

Geçen 2,5 senenin ardından hadise sayısı günlük 30 şahsa kadar düşen kentte, Covid yoğun bakımlarında uyuyan hasta kalmadı. Şehir Sağlık Müdürü İsmail Op. Dr. İsmail Başıbüyük, DHA'ya yaptığı açıklamada, yoğun bakımda uyuyan hasta kalmadığını, kentteki yoğun bakım ile servislerin kapatılıp klasiğe döndüğünü söyledi.

HADİSE SAYISI 4 AYDA 1000'DEN 30'A DÜŞTÜ

Günlük hadise sayısının 30’a kadar düştüğünü belirten Op. Dr. Başıbüyük, “Artık hamdolsunsun, geldiğimiz noktada aşının bulunması, yurttaşımızın duyarlılığı bizi hem serviste hem yoğun bakımda uyuyan hem de hadise sayılarında çok iyi bir noktaya taşıdı. Bundan 4-5 ay evveline kadar 1000 üzerinde olayları konuşurken şu anda günlük 30'a kadar düştü" dedi.

SERVİSTE UYUYAN HASTA SAYISI 10

Aşının ve duyarlılığın pandemiden kurtulmaya katkı sağladığını belirten Op. Dr. Başıbüyük, “Pandeminin en yoğun yarıyıllarında yoğun bakımlarımızın yüzde 90'ını Covid için ayırmıştık. Bu yatakların neredeyse tamamı dolu oluyordu. Geldiğimiz noktada şehrimizde Covid nedeniyle yoğun bakımlarımızda uyuyan hasta sayısı sıfır. Servislerde de Covid sebebiyle uyuyan hasta sayısı 10. Umarım bu süreklilik talep eden bir tabloya erişir. Bundan sonra da yoğun bakımlarımızı tekerrür Covid için tasarlamak zorunda kalmayız" diye konuştu.

'SAĞLIK KURUMULARI YALNIZCA PANDEMİ SAĞLIK KURUMU OLARAK TASARLIYORDUK'

Yurttaşların Covidin oluşturduğu travmatik yarıyılları yaşamak istemediğini söyleyen Op. Dr. Başıbüyük, “Aşı bizim için hayati bir ehemmiyet talep ediyor. Sırası gelen, andırdırma dozu olsun. Şehrimiz aşı noktasında da çok iyi vaziyette. Pandeminin başladığı ve yoğun hasta sayısına eriştiğimiz yarıyıllarda biz sağlık kurumuları yalnızca pandemi sağlık kurumu olarak tasarlıyorduk. Bu noktadan sağlık kurumuların servislerini kapatır noktalara gelmiştik. Şu anda ise servislerde odaların pandemi odası olarak tasarlandığı noktaya geldik" dedi.