Antalya'da marangoz atölyesindeki cinsel saldırı olayında aileyi isyan ettiren karar!

Antalya'da marangoz atölyesindeki cinsel saldırı olayında aileyi isyan ettiren karar!

Antalya'da konuta vazgeçme mazeretiyle çalıştığı cümbüş merkezinden arabasıyla alarak marangoz atölyesine götürdüğü Çiğdem Yaylak'a 29 cinsel hamlede bulunan Murat Kaya 36, 16 sene 9 ay mapus…

Antalya'da, 30 Eylül 2019'da, cümbüş merkezinde çalışan 1 çocuk annesi Çiğdem Yaylak, iş bitimi işvereninin söylemesi üzerine, kendisini taksi durağına vazgeçmesi için alıcı Murat Kaya'nın arabasına bindi. Durağa geldiklerinde Kaya, iddiaya göre, vasıtadan inmesine izin vermediği Yaylak'ı vurdu. Arabayla marangoz atölyesine giden Kaya, burada Yaylak'ı vurmaya devam etti. Kaya, daha sonra Yaylak'a cinsel hamlede bulundu ardından arabayla öğrenmediği bir yerde vazgeçerek, kaçtı. Polise giden Çiğdem Yaylak, vakayı anlatıp, davacı oldu. Polisin çalışmasıyla tutulan Murat Kaya ve Yaylak'a güçle uyuşturucu madde kullandırdığı öne sürülen dostu G.K. nezaretine alındı. Kuşkulular, emniyetteki ifadelerinde iddiaları kabul etmedi. 

GÖRÜNTÜLERİ SİLMİŞLER

İş yerindeki güvenlik kamerası görüntülerini tahlile alan Siber Kabahatler Şube Müdürlüğü takımları, hadisenin asıllaştığı tarih ve saat aralığını gösteren kayıtların silindiğini tespit etti. Bilgi kurtarma uzmanlarının yaptığı çalışma sonunda vaka anına ait bir kısım görüntüler kurtarıldı.

Emniyetteki harekâtlarının ardından adliyeye sevk edilen Murat Kaya ile G.K., çıkarıldıkları Nöbetçi Barış Ceza Hakimliği'nce adli hakimiyet koşulu ile özgür vazgeçildi.

TUTUKLAMA ARZI YALANLANDI

Antalya 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen mahkemelerde savcının hapsedilme arzına karşın duruşma kurulu, maznun Murat Kaya'nın tutuksuz suçlanmasına karar verdi. Mağdur kadının aile avukatı Bilgenur Yalçın, duruşmaya ek arzuhal vererek, Kaya'nın hapsedilmesini istedi. Bu arzın yalanlanması üzerine Yalçın, hapsedilme arzını üst duruşma olan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşıdı.

'ADLİ KONTROL HÜKÜMLERİNİ YERİNE GETİRMEMEK'TEN TUTUKLANDI

1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, takribî 2 ay evvel aldığı kararda, maznunun adli hakimiyet kararlarını isteyerek yerine getirmediğini, bununla alakalı legal ve geçerli mazeret bildirmediği, atılı 'cinsel hücum', 'şahsı hürriyetinden yoksun kılma' kabahatlerinden adli hakimiyet önlemlerinin beceriksiz kalacağını bahane göstererek, hapsedilmesini kararlaştırdı.SON KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI

Bugün 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına maznun Murat Kaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılırken, tutuksuz maznun G.K., Çiğdem Yaylak'ın annesi Hülya Baran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Vekili Alperen Çiftçi ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Alperen Çiftçi, savcının Murat Kaya hakkında sunduğu mütalaaya katıldıklarını belirterek, öteki maznun G.K.'nin de 'destek eden' sıfatıyla cezalandırılmasını arz etti.

Maznun avukatı ise müvekkilinin her türlü adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçilmesini istedi.

Davacı sıfatıyla mahkemede hazır bulunan Çiğdem Yaylak'ın annesi Hülya Baran, öteki maznunun da hapsedilmesini istedi. 

SALIVERİLMESİNİ İSTEDİ

Mahkemede son lafı sorulan Murat Kaya, Çiğdem Yaylak'ın kendi rızası ile vasıtasına bindiğini ve intihara eğilimli şahsiyeti olduğunu öne sürerek, kendisine güçle uyuşturucu verilmediğini iddia edip, salıverilmesini arz etti.

Savcı ise evvelki mahkemede sunduğu temel hakkındaki mütalaasını yineleyerek, kabahatin ses ve kamera kayıtları ile değişmez olduğunu belirterek, maznunun 'kaliteli cinsel hücum', 'şahsı hürriyetinden yoksun kılma' ve 'hakaret' kabahatlerinden 40 seneye kadar mapusla cezalandırılmasını arz etti. Savcı, 'destek eden' sıfatıyla suçlanan öteki maznun G.K.'nin ise salıverilmesini istedi.

Duruşma kurulu, kısa aranın ardından Murat Kaya'yı 'cinsel hücum' kabahatinden 12 sene, 'şahsı hürriyetinden yoksun kılma' kabahatinden 4 sene 6 ay ve 'hakaret' kabahatinden de 3 ay mapus ile cezalandırdı. Öteki maznun G.K. ise tüm yargılamalardan salıverilme etti.

'GAYRETE DEVAM EDECEĞİZ'

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan ailenin avukatı Bilgenur Yalçın, verilen cezanın tatmin edici olmadığını belirterek, maznuna indirim uygulanmamasının neşelendirici olduğunu söyledi. Avukat Serap Kaya İncir de "Bugün en azından ulus arasında 'kravat' indirimi olarak öğrenilen indirimin yapılmaması bizi mutlu etti. Bugün haysiyetiyle davayı İstinaf Duruşması'ne taşıyacağız. Orada da mahkemeli tahlil arz edeceğiz. Gayretimize devam ederek, maznunların hak ettikleri cezayı almaları için her türlü gayrete devam edeceğiz" dedi. 

Anne Hülya Baran ise maznun G.K.'nin de ceza almasını beklediğini ancak almadığını belirterek, "Biz bu davayı medyaya taşımasaydık bu kişi, hapsedilmeyecekti. Medyadan Allah razı olsun. Onların sayesinde sesimizi duyurduk ve ceza aldı ancak bu ceza asla beni tatmin etmedi. Maznun, kızımın uyuşturucudan dosyası olduğunu söyledi. Doğru söylüyorsa o ispatı ortaya koymalıydı. Ben bugün 25 sene mapus beklerken, 16 sene 9 ay mapus verildi. Benim kızıma, Murat Kaya'nın abisinin otomobilinin sırçasını kırdı, diye 20 bin TL ceza verildi. Benim kızımın yaşamına kim, ne verecek?" diye konuştu.