Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı! Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı! Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

Pandemi kısıtlamalarının ardından ilk tatil fırsatı olan 9 günlük Kurban Bayramı tatiliyle Akdeniz ve Ege sahillerinde bir hayli otel tamamen doldu. Bayramda Türkiye genelinde 10 milyon şahıs…

16 Temmuz günü mesai bitimiyle başlayan ve 25 Temmuz günü sona erecek Kurban Bayramı tatilinde, son senelerin en büyük iç turizm hareketliliği yaşanıyor.

Bir Hayli turizm bölgesinde oteller yüzde 100 doluluğa erişerek 15-20 gün evvelinden satışlarını kapattı. Buna karşın günde onlarca arz almaya devam ettiklerini açıklayan turizmciler, bunlara üzülerek negatif cevap vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

10 MİLYON ŞAHIS, 10 MİLYAR TL

Kurban Bayramı’nda akraba, eş, arkadaş ziyaretleriyle beraber 10 milyon şahıs ortamında bir seyahat hareketliliği öngördüklerini açıklayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayramda 10 milyar TL’lik de bir ekonomi beklendiğini kaydoldu.

Temmuz- ağustos aylarının turizmcilerin altın ayları olduğuna dikkati sürükleyen Bağlıkaya, üstüne bayramla ve bir de pandemiyle insanların uzun müddettir konutlarından çıkamamaları sebebiyle oluşan seyahat özlemi de birleşince çok yoğun bir hareketlilik oluştuğunu dile getirdi. Bağlıkaya, "Şu an yazlık bir bölgedeyim ve bir yerden bir yere 1 saatte gidilemiyor, her yer kilit. Temmuz, ağustosu böyle geçiririz. Natürel maske, mesafe gibi kaidelere dikkat ederiz ki eylülde tekerrür kapanmayalım. Allahın İzniyle yurttaşlarımız dikkat eder" dedi.

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

YURT DIŞI VE YURT İÇİNDEN YÜKSEK ARZ

Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği KUYAB Başkanı Abdullah Keleş, Rusya’nın açılması ve öbür ülkelerden de gelen yoğun arzlarla yurt dışından ciddi seviyede bir hareketlilik oluştuğunu belirterek, Kurban Bayramı tatil sürecinde de yurt içinden çok yoğun arz alındığını kaydoldu.

Bayram yarıyılı için Kundu bölgesindeki otellerde ciddi seviyede doluluğa eriştiğini belirten Keleş, hem yurt içi hem de yurt dışından gelen arzların neşelendirici olduğu ve bu sene sezonun kasım ayına kadar uzamasını beklediklerini söyledi.

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

İLÇE POPÜLASYONU 5-6 KATINA ÇIKTI

Bayramın en çok rağbet gördüğü bölgelerden biri olan turizm cenneti Kaş’ta, butik oteller ve villaların yüzde 100 doluluğa eriştiği açıklandı.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "İlçemizde bu kış yarıyılından bu yana artan bir rezervasyon arzı vardı ve şu an haysiyetiyle Kaş’ta hemen hemen yüzde 100 doluluğa eriştik. Bayram sürecinde de yüzde 100 doluluk görünüyor. Kaş olarak iyi bayram geçireceğiz. Natürel etraf şehirler ve ilçelerden gelen günübirlik ziyaretçilerle transit geçiş yapanlar da deniz ve plajlarımızdan istifade etmek istiyor. İlçemizin popülasyonu 61 bin ve şu an haysiyetiyle ve bayram sürecindeki hizmet verdiğimiz popülasyon 300 bine yakın olacak. 5-6 katına çıkıyor" dedi.

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

DÜNYACA ÜNLÜ PLAJLAR

Bayramdaki yoğun arza rağmen ilçeye gelen hiç kimseyi mağdur etmeden, hoş zaman geçirmelerini sağlayabilecekleri biçimde hizmete hazır olduklarını da anlatan Ulutaş, "İlçemiz tabiat şahanesi ve butik turizm konsepti olması sebebiyle ciddi bir seçim nedeni. Antalya’nın UNESCO Dünya Kültür Serveti Listesi’ndeki tek yer olan Xanthos ilçemizde. Patara Antik Kenti ve dünyaca ünlü plajlarımız Kaputaş, Patara, İnceboğaz, Akçagerme gibi dünyaca ünlü plajlarımız çok yoğun alaka görüyor. Kaş olarak bayramda konuklarımızı ağırlamaya hazırız" diye konuştu.

Antalya’da oteller bayram satışlarını kapattı Geceliği 20 bin euro olan villalar bile doldu...

SATIŞLAR 20 GÜN EVVEL KAPANDI

Turizmde temmuz ayına çok süratli giriş yaptıkları ve özellikle aile odalarının çok kısa vakitte kapandığını belirten Konyaaltı’ndaki bir otelin genel müdürü Mehmet Şahin, "Şu an ağustos sonuna kadar ilk başta aile odası yok, bayram satışlarını kapatalı ise takribî 20 gün oldu. Ama hala çok yoğun rezervasyon arzı geliyor. Bu bayramda çocuklu aile rakamının fazla olduğunu görüyoruz. ’Bölgede bildiğiniz yer var mı, villa, butik otel, özel havuzlu oda var mı’ tipi suallerle çok karşılaşıyoruz. Hala ciddi arz var ama ne yazık ki otel olarak 20 gündür karşılayamıyoruz. Konyaaltı bölgesindeki öbür otellerde genelde aynı vaziyette" dedi.

EN ÇOK SEYAHAT EDİLECEK BAYRAM

Bayram sürecinde hem yurt içi hem de yurt dışında yaşayan Türklerden ciddi arz alındığını belirten Profesyonel Otel İdareyicileri Derneği POYD Başkanı Ülkay Atmaca, "Ruslarda günlük çoğalış devam ediyor. Tek negatif şey, İngiltere Türkiye’yi henüz kırmızı listeden çıkarmadı. Genel anlamda tehlikesiz turizm sertifikası ile aldığımız temkinlerden taviz vermeden hizmet veriyoruz ve bayramda Ege ve Akdeniz bölgelerine yoğun arz var. Ama Kapadokya, Pamukkale, Güneydoğu, Karadeniz gibi tarihi ve kültürel alanlara da yüksek arz var ve son senelerin en çok seyahat edilen Kurban Bayramı olacak. Akdeniz ve Ege’de artık rezervasyonsuz gidenlerin de yer bulması çok güç. Bayram için çok arayan oluyor ama arzları karşılayamıyoruz" diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Yağışlı hava ne zaman gelecek? Müjdeyi Prof. Dr. Orhan Şen verdi...Delta varyantı açıklaması... 'Bu artık onların salgını'Taziye ziyaretinde infial yaratan anlar!

20 BİN EURO’LUK VİLLALAR DAHİ DOLDU

Lüks tatil merkezi Belek bölgesinde ise otellerin şu an yüzde 80’in üzerinde dolu olduğunu açıklayan bir başka oteline genel müdürü Ali Kızıldağ da doluluğun sosyal mesafe ve pandemi kaidelerine ters olacağından dolayı hem Covid tedbirleri hem de verilecek hizmet kalitesi açısından muhakkak seviyede odaları boş vazgeçtiklerini kaydoldu. Bu Kurban Bayramı’nda geçen senelere göre çok daha yoğun arz aldıklarını belirten Kızıldağ, otel olarak 2 bin eurodan başlayıp 20 bin euroya kadar gecelik maliyeti olan villaların dahi bayram yarıyılında tamamen dolduğunu dile getirdi.

ÇADIR DAHİ KURACAK YER YOK

Butik turizm merkezleri Çıralı, Olimpos ve Adrasan bölgesinde de tam kuruluşların bayram yarıyılı için yüzde 100 doluluğa eriştiğini açıklayan ağaç konutlar firmacısı Kadir Kaya, "Bölgede bayram süresince dolu geçecek. Rezervasyonu olmayanlar gelmesin, zira ne araba koyacak ne de çadır dahi kurabilecekleri yer yok. O surattan ciddi mağduriyet yaşayabilirler. Pandemiden dolayı bu cins kuruluşlara çok yoğun arz var ama bu vaziyette tabiatı da gözetmemiz gerekiyor. Özellikle davetlilerimizden otomobillerinden yol kenarlarına çöp ve sigara izmariti atmamalarını istiyoruz" dedi.

GÜNDE ONLARCA ARZ GERİ ÇEVRİLİYOR

Yer bulamadığı için gelemeyenlerin de bayramdan sonraki süreçlerde rezervasyon yaptırarak gelmelerini öneri eden Kadir Kaya, "Bölgede 70-80 bin yatak kapasitesi var ve tamamı dolu. Bu sene kapasitenin çok üzerinde bir yüklenmeyle karşılaştık. Her gün yalnızca beni şahsi olarak ’yer bulamadım’ diye 10 şahıs arıyor ve geri çeviriyorum, bizim resepsiyondaki dostlar günde 50 bireyi aynı biçimde geri çeviriyor. Bir Hayli hatırlı ada dahi arattıranlar oluyor ama bu arzları karşılayamıyoruz" diye konuştu.

SON YÜZYILIN EN ÇOK ÖZLEM DİNLENEN BAYRAMI

Bayram süreci için artık otellerin dolduğu ve gelen arzlara da üzülerek negatif yanıt vermek zorunda kaldıklarını açıklayan bir otelin firma müdürü İsmail Çağlar da, "Fakat gelecek davetlilerimize dolu dolu cümbüş programları, gıda- meşrubat sunumlarıyla unutulmaz bir bayram tatili geçireceğiz. Pandemi nedeniyle insanların tabiata, bahçeye, denize, güneşe fantastik miktarda, son asırda en çok özlem dinledikleri bir süreci yaşıyoruz. Bu nedenle de bu bayram fantastik bir arzla karşı karşıya kaldık. Artık satışlarımızı kapattık ve bu bayram verimiyle geliyor" ifadelerini kullandı.

TEKNE TURLARI DA DOLU

9 günlük bayram tatili için tekne turları da bir hayli bölgede tamamen doldu. Maldivler’e benzetilen Adrasan sarihlerindeki Suluada tekne turları, bayram tatili süresince günler evvelinden yüzde 100 doluluğa erişti.

120’si Adrasan’da, Çıralı ve Olimpos’la beraber bölgede toplam 150 tur teknesi olduğunu belirten tur teknesi sahibi Kudret Acar, "Adrasan’daki teknelerin 80’i Suluada, 40’ı ise Ceneviz, Akseki, Sazak ve Akvaryum gibi koy turları yapıyor. Dokuz günlük bayram tatili için tüm tekneler de rezervasyonlar günler evvelinden doldu. Turlara katılmak için çok yoğun arz devam ediyor ama ne yazık ki tüm tekneler doldu. Akşamları takribî 20 teknenin gün batımı, mehtap turu yapıyor ve rezervasyonları durdurduk. Adrasan’ın 4 bine yakın popülasyonu var ve bayramda 30 bini aşması bekleniyor" dedi.