Antalya'da yasa dışı ses kaydı davasında flaş gelişme! Yeni deliller dosyaya girdi

Antalya'da yasa dışı ses kaydı davasında flaş gelişme! Yeni deliller dosyaya girdi

Antalya'da, mahallî tercihten 2 gün evvel ortaya çıkan, Antalya Megakent Belediyesi daha önceki Başkanı AK Parti’li Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait ses kaydını hazırladıkları iddia edilen…

31 Mart 2019'daki mahallî tercihten 2 gün evvel, Antalya Megakent Belediye Başkanı ve 'Cumhur İttifakı' adayı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait ses kaydı sosyal medyada paylaşıldı. Berlin'deki sosyal medya hesabından paylaşılan ses kaydında, 'Şimdi biz ne yapacağız, biz ikili- üçlü gruplar halinde, otobüslere bineceksiniz. Konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip bunları konuşacak. Peki neyi konuşacaksınız. Mesela; PKK'lılar CHP'lilerin listesinde' lafları yer aldı.

Menderes Türel, kaydın yasa dışı yollarla elde edilerek, kurulumlandığını belirtip, savcılığa kabahat ilanında bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında polis, 12 Nisan günü harekât tertip etti ve hadiseyle alakalı 6 birey nezaretine alındı. Türel'in saklıca ses kaydını alan ve kurulumlayıp internette yayınlayan birey olduğu iddia edilen belediye firmayı ALDAŞ'ta çalışan Niyazi Ateş, çıkarıldığı nöbetçi dominantlıkça hapsedildi. Öteki kuşkulular adli hakimiyetle hür vazgeçildi. Niyazi Ateş ise 25 gün sonra yapılan itiraz neticeyi adli hakimiyet kararları uygulanarak hür kaldı.

SANIKLARA 5 SENEYE KADAR MAPUS İSTEMİ

Türel'in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonunda Cumhuriyet Savcısı, iddia belgesini bitirerek duruşmaya sundu. Antalya 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddia belgesinde, davacı olarak Ebru Türel yer alırken, maznun olarak da tutuklu Niyazi Ateş'in yanı gizeme, babası Maksut Ateş, Megakent Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in oğlu Gökhan Böcek, yeğeni Cemil Böcek, Böcek'in tercih kampanyasında vazife alan İbrahim Doğukan Demirkaya ve Batıkan Gül yer aldı. İddia Belgesinde, Niyazi Ateş'in 'bireyler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek' kabahatinden, öteki 5 kuşkulunun ise 'kayda alınan konuşmaları yayınlamak' yargılamasıyla 5 seneye kadar mapus cezasıyla suçlanması arz edildi.

KURULUM KAYIT NASIL HAZIRLANDI

Cep telefonu hatlarına müteveccih HTS kayıtlarına yer verilen iddia belgesinde, "Kuşkulular Niyazi Ateş, Maksut Ateş, Gökhan Böcek ve Cemil Böcek'in 20 Mart 2019 günü toplandıklarının sinyal bilgilerinden tespit edildiği, 17.39 ile 22.02 saatleri arasında Çağlayan Mahallesi'nde bulundukları tespit edilmiştir" denildi. Kabahatin değişmez olduğunu ve kuşkuluların bu kabahati işlediğini belirten savcılıkça şunlar kaydolundu:

"Kuşkulu Niyazi Ateş'in müştekinin organize ettiği aleni olmayan 18 Mart 2019 tarihindeki bir parti buluşmasına katıldığı, bu parti buluşmasında müştekinin yapmış olduğu konuşmaları kaydolduğu, kaydolmuş olduğu bu konuşmaları babası Maksut Ateş'e ilettiği, kuşkulu Maksut Ateş'in bu kayıtları evine gelen öteki kuşkulular Mustafa Gökhan Böcek ve Cemil Böcek'e teslim ettiği, hukuksuz olarak yapılan bu kayıtları kuşkulular Gökhan Böcek ve Cemil Böcek'in, öteki kuşkulular İbrahim Doğukan Demirkaya ve Batıkan Gül'e verdikleri, bu kuşkuluların da kayıtlar üzerinde oynama yaparak iki kaydı bir araya getirip 1 dakika 15 saniyelik bir konuşma olarak 29 Mart 2019 tarihinde internet etrafında yayınladıkları değişmez olmakla bu kabahati işledikleri anlaşılmıştır."

PAZARLIĞI SAKLICA KAYDOLDULAR

Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4 Mayıs'ta görülecek mahkeme evveli, dava dosyasına '4 Nolu materyal' olarak 49 dakikalık yeni ses kaydı girdi. Ebru Türel'in, Niyazi Ateş tarafından saklıca çekilen ses kaydını teslim almak üzere gidilen buluşmanın ses kayıtları, alakalı duruşmanın dosyasında 13 sayfalık ek kanıt olarak yer aldı. Aynı zamanda Megakent Belediyesi'nde Bilgi Operasyon Dairesi Başkanı olan Cemil Böcek'in bilgisayarında ele geçirilen bu ses kaydında, Gökhan Böcek, maznunlar Niyazi Ateş ve babası Maksut Ateş ile Ebru Türel'in ses kaydının nasıl kurulumlanacağını görüşüyor. Ses kaydının tapelesinde Maksut Ateş, Muhittin Böcek'in kendisinden daha evvel yardım istediğini, kendisi AK Parti'li olmasına karşın, Menderes Türel'in Kürtlere yakın olması ve Muhittin Böcek'in kendisi gibi Kürt düşmanı olmasından dolayı CHP'ye desteklediyeceğini söylüyor. Oğul Gökhan Böcek'in ise Ateş'in bu laflarını 'Hı, hı' diye tasdik ettiği tapeye yansıyor.

Ebru Türel'in ses kaydını alan Niyazi Ateş, kendisinin 30 karakter AK Parti tercih takımının içinde yer aldığını ve ses kaydını özel bir buluşmada saklıca elde ettiğini bu ses kaydında ayrıntılıca anlatıyor. Babası Maksut Ateş ise bunun bir kabahat olduğu mevzusunda Gökhan Böcek'i uyararak, ses kaydının dağılmasında dokunulmazlığı olan milletvekillerini kullanmalarını öneriyor.