Antalya'nın içme suyu kaynağı alarm veriyor: Dibi çöplük gibi...

Antalya'nın içme suyu kaynağı alarm veriyor: Dibi çöplük gibi...

Antalya'nın içme suyu kaynaklarından Kırkgöz Göleti, insan eline lekelendi. Plastik başta olmak üzere şişeler, kırık sırça ve inşaat molozlarının yanı gizeme etrafsal atıkla dolan göletin dibi,…

Kentin içme suyu kaynaklarından Kırkgöz Göleti'ndeki lekelilik, alarm vermeye başladı. AÜ Su Mahsulleri Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Gökoğlu, gönüllü dalgıçlarla beraber gölete yaptığı dalışta, lekeliliği kaydoldu. Dalgıçlar, 1,5 saatlik dalış sonrası çuval çuval çöp topladı. Yağ tenekesinden vasıta contasına, plastik leğenden çocuk bezine, kırık şişelerden kutu meşrubatlara bir hayli atık, çuvallara doldurularak su altından çıkarıldı. Muhtelif su altı canlılarını avlamak için yapılmış tuzaklar, küflenmiş tenekeler de dalış sırasında kameralara yansıdı.

Prof. Dr. Gökoğlu, gölet dibinden çıkardıkları çöpleri görünce çok donakaldığını söyledi. İçme suyu kaynaklarının bu denli lekelenmesinin gelecekte trajediyle sonuçlanacağını anlatan Gökoğlu, “Kırkgöz seneler evvel pırıl pırıl suyuyla Antalya'nın içme suyunu destekleyen ana ambarlardan biriydi. Şimdi de ana ambar fakat lekelenmiş ve pislenmeye devam ediliyor. Bu ve buralara eş yerlere özel alaka göstermeliyiz" dedi.

'KIRKGÖZ, ANTALYA'YA HAYAT VEREN KAYNAK'

Prof. Dr. Gökoğlu, Kırkgöz kaynaklarının Antalya için çok ehemmiyetli olduğunu belirterek, "Bu kaynaklar, Antalya'ya hayat veren, yeşillik veren, paklik veren kaynaklardır. İnsanların buraya gelip, yiyip içip tam çöpleri su kaynaklarına atması düşündürücü. İnsanoğlu sudan oluşmuştur. İnsanoğlu, ana rahmine düştüğünden beri sudur. Elimizdeki hoşluk ve bedellerin kıymetini öğrenemiyoruz. Üşüyoruz şu anda. Buz gibi suyun altına dalıyoruz. Toroslar'ın hemen bitimi ve Antalya'ya hayat veren kaynaklar bunlar. Çok içler acısı gidişatta. İnsanların duyarlı olmasını istiyoruz. Kendi elimizle buraları lekelersek ileride meşrubat su bulamayız. Kırkgöz'den çıkan ve yeniden buradan yer altına karışan sular Antalya'nın içme sularıdır" diye konuştu.

'SU YAŞAM DEMEKTİR'

Kırkgöz'ün çöplüğe dönüştüğünü, su altı videolarıyla da belgelediklerini aktaran Prof. Dr. Gökoğlu, "Karada usunuza gelen ne varsa sudan çıktı. Niçin böyle acımasızlar, kavrayamıyoruz. Plastik pet şişeler, bezler, maskeler, karada ne varsa burada suyun altında var. Burası sanki bir çöplük olmuş. Ben Kırkgöz'e 'Dünya'nın cenneti' diyorum. Su altından baktığınızda turkuaz renginde bir ton var. Karadan daha net bir görüş var. Biz burada Kırkgöz'e indiğimiz zaman büyüleniyoruz ancak bu lekeliliği de gördüğümüzde üzülüyoruz, utanıyoruz. Atılan her atık madde, su yaşamını tesirler. Bunların bir hayliyi zati kimyevi kapsıyor. İnsanın suyu lekelemesi, geleceğini lekelemesidir. Su yaşam demektir. Antalya'nın bu natürel kaynaklarının korunmaya alınması gerekiyor. Antalya için bu sular çok ehemmiyet talep ediyor. Gelecekte pak su bulmakta güçlük sürükleyeceğiz, şimdiden dikkat etmemiz gerekli" dedi.