Antarktika'nın kaşifleri belli oldu! Gizemli kıtaya ilk ayak basanlar Maoriler'miş

Antarktika'nın kaşifleri belli oldu! Gizemli kıtaya ilk ayak basanlar Maoriler'miş

Güney Yarımküre'nin en güneyinde bulunan, bazı yerlerine 2 milyon yıldır yağmur yağmayan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta olan sırlı Antarktika hakkında acayip bir iddia ortaya atıldı. Tahlilcilere…

Yeni Zelanda'nın yerli ulusu Maorilerin, Batılılardan yüzyıllar evvel Antarktika'yı keşfetmiş olabilecekleri ileri sürüldü.

Guardian'ın haberine göre, Yeni Zelanda'nın Otago Üniversitesinden tahlilciler, "The Journal of the Royal Society of New Zealand" mecmuasında yayımladıkları yazıda, Yeni Zelanda yerlilerinin Buz Kıtası'nın ilk kaşifleri olabileceğine dair belirtilerini paylaştı.

Laflı tarih kayıtları ve edebiyattan derledikleri ipuçlarının izni süren tahlilciler, Yeni Zelanda ve Polinezya adalarında yaşayan Maori yerlilerinin geçmişi 7. asra kadar uzanan okyanus seferleri sırasında Antarktika'ya erişmiş olabileceklerini gösteren bazı ispatlar bulunduğunu öne sürdü.

Tahlilciler, Polinezya laflı anlatılarında ismeler arası yaptığı seferlerden bahsedilen Hui Te Rangiora isimli gemicinin "Te Ivi o Atea" isimli gemisiyle çıktığı seferde Antarktika'nın buz sahanlıklarına kadar eriştiğine dair ipuçları barındıran anlatımlar olduğunu kaydoldu.

Antarktikanın kaşifleri belli oldu Gizemli kıtaya ilk ayak basanlar Maorilermiş

1899'da kaydolunan laflı tarih anlatılarını araştıran ve anlatılarda "donmuş denizlerden", "güneş görmeyen, sisli ve karanlık ufuklardan", "göğü delen üryan kayalardan" bahsedildiğini vurgulayan tahlilciler, bu anlatımların buz sahanlıklarını, buz dağlarını ve kıta sarihliklerini tasvir ediyor olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmaya önderlik eden Priscilla Wehi, "En erken ananesel deniz yolculuklarında Antarktika ve etrafındaki denizlerle irtibatlar olduğunu görüyoruz. Tarihte gereğince temsil edilememiş toplulukların bulgulara katkılarını göz önüne almak Antarktika araştırmalarının bugünü ve geleceği için çok ehemmiyetli." ifadelerini kullandı.

Afrika'dan güneye hareket ederek 1820'de Antarktika'daki Fimbul Buz Sahanlığı'na erişen Rus denizciler Fabian Gottlieb von Bellingshausen ve Mikhail Lazarev, Buz Kıtası'nın ilk kaşifleri olarak öğreniliyor.

Antarktikanın kaşifleri belli oldu Gizemli kıtaya ilk ayak basanlar Maorilermiş