AÖL sınavları ne zaman, saat kaçta yapılacak? 2021 Açık Öğretim Lisesi sınavları AÖK Bilgi Yönetim Sistemi'nde!

AÖL sınavları ne zaman, saat kaçta yapılacak? 2021 Açık Öğretim Lisesi sınavları AÖK Bilgi Yönetim Sistemi'nde!

AÖL sınavlarının tarihi, lise eğitimini açıktan tamamlayan öğrencilerin odaklandığı konuların başında geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AÖK Bilgi Yönetim Sistemi ekranı üzerinden yapılacak…

Açık Öğretim Lisesi imtihanı için beklenen tarih yaklaşıyor. 5-6 Aralık 2020 tarihlerinde yapılması tasarılanan lakin Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen AÖL imtihanları 25 Şubat tarihinde yapılmaya başlanacak. İmtihan saat 09.30’dan sonra başlayacak ve 1 Mart saat 23.59’a kadar yapılabilecek. AÖK Bilgi İdare Sisteminde online imtihana katılacak talebeler şifrelerini unutması halinde ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) "444 0 632" müracaat etme hattından yeni şifrelerini alabilecekler.

AÖL İMTİHANLARI SAAT KAÇTA?

Açık öğretim müesseseleri 2020-2021 eğitim öğretim senesi 1. dönem imtihanları için online imtihan sistemi 25.02.2021 (saat 09.30’dan) - 01.03.2021 (saat 23.59’a kadar) tarihleri arasında açılacaktır.

AÖL İMTİHAN REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL ONLİNE İMTİHANLARI NASIL YAPILACAK?

Talebeler, kendilerine atanan derslerden oluşan testleri imtihan takviminde belirtilen tarihler arasında online imtihan sistemine girerek bitireceklerdir.
Talebeler, aynı eğitim öğretim senesi ve dönemi için yapılacak imtihanlardan sadece birine katılabileceklerdir.

Online imtihan uygulaması yurt içi ve ülke dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte bittirilecektir.

Talebeler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi İdare Sistemine online imtihan kapasitesinde giriş yaparak online imtihan uygulamasına katılacaklardır. İmtihan müracaatı olmayan ve tüm derslerinden imtihanını bitiren talebeler imtihan müddetinin sonuna kadar AÖK Bilgi İdare Sistemine giremeyeceklerdir.

Sisteme giriş şifresini unutan talebeler, AÖK Bilgi İdare Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) "444 0 632" müracaat etme hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir.

İmtihan sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan saklılık taahhütnamesi talebeler tarafından onaylanacaktır.

Online imtihan uygulaması başlamadan önce imtihan kaideleri elektronik ortam üzerinden talebeye bildirilecektir. Bu bildirim ile talebe, imtihan kaidelerini kabul etmiş sayılacaktır. İmtihan kaidelerini ihlal eden talebe ve imtihan görevlilerine, 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Yasa uyarınca cezai müeyyideler uygulanacaktır.

AÖL imtihanları ne vakit, saat kaçta yapılacak 2021 Açık Öğretim Lisesi imtihanları AÖK Bilgi İdare Sisteminde

Online imtihan uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sualden oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dk. müddet uygulanacaktır.

Öğrenciler, sınav süresi içinde kendilerine atanan en fazla 24 dersten sınava katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

Sualler, sual numarası esnasında ve ekranda bir soru ve yanıt seçenekleri yer alacak şekilde gösterilecektir.

Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir’ butonu olacaktır.

Öğrenciler, cevapladıkları soruya geri dönüş yapamayacaklardır.

Öğrenciler, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavını başlatamayacaklardır.

Öğrenciler, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen öğrenciler için 25 dk. nihayetinde sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır. Sınavı bitirilen derse ait sorular ve yanıtlar öğrencilere gösterilmeyecektir.

Öğrenciler sınavlarını bitiremeden seans rastgele bir nedenle (elektrik kesintisi, internet irtibat meselesi vb.) sonlanırsa bu vaziyetin bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda belirtilen son tarihe kadar “bir defaya mahsus” sınava kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

Bir dersi seçerek sınavı başlatan ve hiçbir soruya cevaplamadan bitiren öğrenci “Sınava Girdi” sayılacak ve derse ait puanı “Sıfır” olacaktır. Öğrencinin tanımlanan tarih ve saatler içinde mevcut derslerinden sınava katılmaması hâlinde katılmadığı ders/derslerden “Sınava Girmedi” olarak işlem yapılacaktır.