AP'den Brexit sonrası flaş karar

AP'den Brexit sonrası flaş karar

Avrupa Meclisi, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının Brexit ardından Londra ile varılan ticaret uyuşmasını onayladı. 

Uyuşma, mülk ve hizmetlerle beraber yatırım, rekabet, kamu dayanakları, aidat, erişim, enerji, balıkçılık, bilgi güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da içeriyor. Menşe kaidelerine uyan mülklere gümrük ödentisi ve kota uygulanmayacak.

Taraflar, etrafı gözetecek ve abuhava metamorfozu ile çabaya öncelik verecek. Sosyal haklar ve emekçi hakları korunacak. Bağlayıcı bir uzlaşmazlık çözüm mekanizması kurulacak. Bu mekanizma rekabetin adaletli ve denk koşullar altında reelleşmesini sağlarken, rekabeti yasaklayıcı tavırları önleyecek. AB ve İngiltere karasularındaki balık stoku ortak idarenecek. İngiltere balıkçılık etkinliklerini geliştirebilecek. Avrupalı balıkçıların faaliyetleri sürdürülecek. Hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz erişimleri devam edecek. AB ve İngiltere erişim alanında adaletli şekilde rekabet edecek.

AB ve İngiltere yurttaşlarının sosyal güvenlik hakları koordine edilecek. İngiltere, mali katkı sağlaması gidişatında AB'nin araştırma programlarına katılabilecek. Özellikle hudut ötesi kabahat ve teröre karşı emniyet ve adli iş birliği çerçevesi kurulacak. AB ve İngiltere arasında Ortak Konsey kurularak, uyuşmanın nasıl açıklanacağı ve yerine getirileceği tanımlanacak.

1 OCAK'TA GEÇİCİ OLARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

İngiltere'de Haziran 2016'da yapılan AB halkoylamasında yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. AB'den ufalayan Londra, Brüksel ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler mevzusunda kapsamlı ziyaretler yürüttü.

Taraflar, 1 Ocak'tan itibaren gümrük ödentisi ve kota olmadan ticareti sürdürecek uyuşma mevzusunda aralık ayında uzlaşı sağlamıştı. Uyuşma, Avrupa Meclisi'nun onayından evvel 1 Ocak'ta geçici olarak yürürlüğe girmişti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara