Apple'dan flaş karar! Askıya aldı

Apple'dan flaş karar! Askıya aldı

Amerika Birleşik Devletlerili teknoloji firmayı Apple, iPhone’larda çocuk istismarına karşı alıngan görselleri yapay zihin ile tarama tasarılarını, gelen tenkitler üzerine askıya aldı.

Apple, internet sitesinden yaptığı açıklamada, çocukların irtibat taşıtları ile cinsel istismarını ve bu cins malzemelerin yayılmasını önlemek için geliştirdikleri özelliklerin kullanıma girmesini, alıcılardan, tahlilcilerden ve hak korunucusu kuruluşlardan gelen yorumlar üzerine ertelediklerini belirtti.

Açıklamada, sistemin tamamen masadan kaldırılmadığı, ancak tenkitler istikametinde geliştirebilmek için tanıtımın ertelendiği vurgulandı. Ancak özelliklerin ne zaman devreye girebileceğine ait bilgi paylaşılmadı. Apple’ın geçen ay kullanıcıların iCloud içeriklerini çocuk istismarı kapsayan görüntü ve videolara karşı tarayacağını açıklaması, firmanın şahsi saklılık siyasetleriyle çeliştiği için müzakerelere neden olmuştu.

Apple çocuk istismarına karşı aldıkları üç safhalı tedbirlerin ilk evresinde, yapay zihin teknolojileri sayesinde özel yazışmaları görüntülemeden, sadece CSAM Child Sexual Abuse Material olarak anılan alıngan içerik taraması yapacağını açıklamıştı. Mevzubahisi sistem, çocuk istismarı ile alakalı kuşkulu görselleri, asıl şahısların analizine sunarak gerektiğinde güvenlik eforlarının uyarılmasını sağlayacaktı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın