Apple'ın Epic Games davası bugün görülecek

Apple'ın Epic Games davası bugün görülecek

Dünyanın en büyük reyin işletmeleri arasında yer alan Epic Games'in Apple'a açtığı dava bugün Amerika Birleşik Devletlerinde görülmeye başlanacak.

Epic Games'in Apple'a açtığı dava, Apple tarihindeki en ehemmiyetli davalardan biri olarak görülüyor. Davada ispat sunacak Apple idareyicisi Tim Cook da bu vesileyle ile ilk kere duruşmada ifade vermiş olacak.

Davadan çıkacak netice Apple'ın uygulama mağazası olan App Store'un geleceğini tanımlayacak. Firmanın uygulama geliştiricilerinden kestiği ve büyük bir kazanç elde etmesini sağlayan komiteler de dava neticesinde değişebilir. Davacı Epic Games Ağustos 2020'de uygulama içinde kendi ödeme sistemini kullanmaya başlamış ve böylece Apple'a yüzde 30 komite vermekten kurtulmuştu.

Apple ise bu adımın üzerine Epic Games'in oyunlarını App Store'dan kaldırmıştı. Bu hakikatinde Apple'a tuzak kuran Epic Games'in beklediği hücumdu. Epic, buna 65 sayfalık bir dava arzuhaliyle cevap verdi. Hatta Apple'ın 1984 temalı reklam kampanyasına yollama yapan bir video da yayınladı.

Epic Games senelerdir Apple'ın aldığı komiteleri haraca benzetiyordu. İşletme Apple'ın App Store üzerindeki hakimiyetinin rekabete ters bir seviyede olduğunu öne sürüyordu. Epic Games, uygulama geliştiricilerin Apple ve Android telefonlar için de Google'a yüksek kurullar ödemek zorunda kalmaması gerektiğini korunuyor. Daha evvel Spotify ve Match işletmelerinden de eş tenkitler gelmişti.

Apple'ın, sadece Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite oyununda yapılan ödemelerden dahi surat milyonlarca dolar kazandığı hipotez ediliyor. Epic Games, komite ödemeyi yalanlayanların uygulamalarını satma olanağının olmamasını rekabete ters olarak görüyor. App Store ve Google Play Çin dışında piyasayı domine eden iki büyük uygulama mağazası. Epic Games, Google'ın da Apple gibi oyunlarını menetmesinin ardından, uygulamalarının Google Play dışında da yüklenebilmesine ihtimal sağlamış fakat pek çok Android kullanıcısı bununla uğraşmayı seçim etmemişti. Epic Games bu gidişatın, uygulama geliştiricilerinin App Store ve Google Play'e mecburi olduğunu gösterdiğini korunuyor.

'APPLE AİDATI'

İşletme "Apple aidatı" dediği bu kurulu kabul etmek yerine Apple'a dava açmayı seçim etti. Apple'ı kaygı veren şey ise, App Store'un değişik politik görüşlerden eş tenkitler sürüklemesi. İki hafta evvel Senato'da yapılan bir seansta Apple'ın Kanunlara Geçim Üniteyi Başkanı Kyle Andeer'a sert tenkitler idarenmişti.

Demokratlardan Amy Klobuchar ve Richard Blumenthal ile Cumhuriyetçilerden Mike Lee ve Josh Hawley işletmeye eş mevzularda sualler sordu. Senatör Klobuchar App Store'un "sözcüğün bütün anlamıyla tekel" olduğunu söyledi. Cuma günü ise Avrupa Birliği Apple'a App Store siyasetleri sebebiyle yargılama yöneltti. Epic Games davayı harikulade bir biçimde giderekmişti.

Davada yargıcın karar vermesi gereken mevzu şu olacak: Apple'ın App Store'u, hiçbir firmanın hakimiyetinde olmaması gereken bir kamu hizmeti gibi temel bir altyapı mıdır?

Tekel karşıtı kampanya yürüten Matt Stoller, bu güzergahta düşünüyor. "Kamusal olması gereken bir şeyin Apple'ın hakimiyetinde olduğunu herkes öğreniyor. Bunu düzeltmenin en kolayı yargıcın Epic lehine karar vermesi" diyor. Apple'ın kendini korunması için iyi avukatlar yakalayacak kadar parası var. Peki Apple tarafı neyi korunuyor?

Apple öncelikle App Store'u kendisinin buluş ettiğini ve özel bir işletme olarak istediği kaideyi uygulayabileceğini korunuyor. Ayrıca yüzde 30'luk komitenin sektör çapında bir standart olduğunu, sadece Google Play'in değil Microsoft, Steam, PlayStation, Xbox ve Nintendo'nun da eş bir oranda komite aldığını söylüyor.

'MİLLETLE İLİŞKİLER ÇALIŞMASI'

Teknoloji yazarı John Gruber, Apple'ın haklı olduğunu düşünüyor: "Yüzde 30-70 bölüşümü sektörde standart gibi. Epic'in argümanları legal argümanlardan çok milletle ilişkiler çalışmasına benziyor."

Apple ayrıca ödeme sistemlerinin minik geliştiricilere karşı adaletli olduğunu, App Store'daki uygulamaların yüzde 83'ünün ve oyunların yüzde 76'sının fiyatsız olduğunu, geliştiricilerin komite ödemediğini söylüyor. İşletme komite tavanının yüzde 30 olduğunu fakat çoğu geliştiricinin yüzde 15 ve altında komite ödediğini aktarıyor.

Apple, App Store'da yayınlanan uygulamaları sorgulamak zorunda olduklarını ve bunun da bir maliyeti olduğunu korunuyor. Öte yandan Apple'ın bu iş için ayırması gereken paranın uygulama kurullarından kazandığının çok minik bir kısmına denk geldiği düşünülüyor. Matt Stoller Apple'ın teftiş sürecini de denetliyor:

"Apple'ın fark etmediği pek çok dolandırıcılık uygulaması var. Güvenlik argümanları bu surattan temelsiz."

'YÜKSEK TEHLİKE'

Peki Apple'ın kazanma olasılığı nedir? John Gruber'a göre yüksek: "Legal açıdan bakılınca Apple çok iyi bir pozisyonda. Fakat tehlike çok yüksek zira kaybederlerse uygulama mağazalarının iş modeli değişmek zorunda kalacak."

Matt Soller ise anti-tröst davalarının neticesini hipotez etkenin çok güç olduğunu düşünüyor: "Amerika Birleşik Devletlerindeki anti-tröst kanunu bütün bir karmaşa. O surattan hipotez yürütemiyoruz. Yargıçların kahvaltıda ne yediği dahi kanunu nasıl açıklayacaklarını etkileyebiliyor.

Davanın Mayıs'ın son haftası sonuçlanması bekleniyor. Fakat Apple kazansa dahi, App Store'u nasıl idarediğiyle alakalı münakaşalar bitecek gibi gözükmüyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara