Araç muayene gecikme bedelleri yeniden düzenleniyor

Araç muayene gecikme bedelleri yeniden düzenleniyor

31 Aralık 2021'e kadar geçerli olacak yeni tertip etme, tüm vasıta tipleri için geçerli olacak. Her bir araç için MTV, vasıtaya ait yönetimsel para cezaları ile geçiş fiyatının en az yüzde 10'unun…

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yeni tertip etmeyle gecikilen her ay için vasıta muayene değerinin yüzde 5'i olarak hesaplanan gecikme kıymeti, aylık yurt içi üretici maliyet endeksi oranında yine belirlenecek.

TÜVTÜRK'ten Anadolu Ajansı muhabirine yapılan açıklamaya göre, hesaplanan toplam gecikme kıymeti, aylık yurt içi üretici maliyet endeksi oranlarına ve taşıtın muayeneye büyü tarihine göre farklılık gösterebilecek.

Yeni tertip etmeye göre, vasıta muayenesini 1 sene geciktirmiş bir araba sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine takribî 14,36 TL ödeyecek. 5 sene muayeneye gelmeyen bir ticari taşıtın ödeyeceği gecikme kıymeti ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

MUAYENE GECİKME ZAMANLARI İÇİN BİR HUDUT YOK

31 Aralık 2021'e kadar geçerli yeni tertip etmenin tüm vasıta tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme zamanları için de bir hudut olmadığını duyurdu. Buna göre, tertip etmeden muayenesi 1 ay geciken taşıtlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen vasıtalar da faydalanabiliyor.

Öte yandan, vasıta muayene harekâtının asıllaştırılması için vasıta sahiplerinin Motorlu Vasıtalar Ödentisi MTV, trafik para cezası veya otoban geçiş borcu da bulunmaması gerekiyor.

Yeni tertip etmeyle yalnızca vasıta muayene gecikme fiyatlarına değil, mevzubahisi öbür borçların gecikmelerine de ehemmiyetli indirim olanağı getirildi. Böylece yapılandırmadan faydalanan ve bu borçları sebebiyle uzun vakit vasıtasını muayeneye ettiremeyen vasıta sahipleri için ehemmiyetli bir olanak doğuyor.

Her bir araç için MTV, vasıtaya ait yönetimsel para cezaları ile geçiş fiyatının en az yüzde 10'unun ödenmesi koşuluyla taksit ödeme zamanınca fenni muayene izni verilecek.

Vasıta muayene hizmeti buluşmalarının "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden, "0 850 222 88 88" numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden tüm vasıta sahiplerine fiyatsız olarak verildiği belirtildi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara