Araç sahibinin ihmal randevusu

Araç sahibinin ihmal randevusu

Tatil yarıyılı geldi. Uzun yolculuklar evvelinde araba servislerinde yoğunluklar yaşanıyor. Ustalara göre vasıta sahipleri güvenlikten çok, görünen ayrıntılara önemsiyor. Pek çok vasıta sahibi…

Yaz mevsimi ile beraber tatilciler ve yazlıkçılar için yola çıkma zamanı da başlıyor. Kimi baharın sonunda kimi ise fırsat bulduğu ilk hafta tasarısını yapıp yola koyuluyor. Önümüzdeki hafta ise uzun bir tatil yarıyılı bizi bekliyor. Çalışanların büyük kısmı senelik izinlerini bayram tatili ile birleştirip hazırlıklara başladı dahi. Bu tasarılar araba servislerinde de değişik bir harekete neden olmuş gidişatta. Çünkü uzun yol evvelinde vasıta sahipleri arabalarının bakım ve hakimiyetlerini yaptırıp, bakımsızlıkları giderip öyle yola çıkmak istiyor.

Araç sahibinin ihmal randevusu

Her hafta değişik bir işi tecrübelediğimiz “İşin Peşinde” köşesi için bugünkü durağımız bir oto servisi oldu. Altunizade’deki Şahinler Otomotiv Boschcar Servis’te mesai yaptık. Ustam Mehmet Ali İğdelioğlu ve kardeşi Nazım İğdelioğlu 30 seneyi aşkın zamandır bu işi yapıyor. İkisi de çıraklıktan yetişme. Ellerinden binlerce vasıta geçmiş. Artık taşıtların problemlerini duruşlarından, çıkardıkları seslerden kavrayabiliyorlar.

Araç sahibinin ihmal randevusu

DİREKSİYON SÜRÜCÜLERİ

Mehmet ustaya göre alıcılar uzun yola çıkmadan evvel servise vasıtalarını getiriyorlar ama burada öncelik güvenlik değil. Onlar yalnızca görünen kısımlara önemsiyor. Güvenliği önemsememe ediyor. Vasıta sahiplerin yüzde 50’sinin güvenliğe hiç umursamadığını belirten Mehmet akılda, “Biz onlara ‘direksiyon sürücüyü’ diyoruz. Öbür yüzde 50’de ise bu dikkatli ve özenli sürücüler var. Bazısı her şeye dikkat ediyor” diyor. Mehmet akılda özellikle lastiklere ve fren sistemlerine yeterince önemsenmemesinden şikâyetçi. Bu vaziyeti, “Yola gitmeden evvel taşıtını getiriyor. Hakimiyet ve bakım istiyor. Biz lüzumlu hakimiyetleri yaptıktan sonra, lastiklerin değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Ancak tatilden sonra değiştireyim gider olmasın diyorlar. Bazısı yalnızca ikisini değiştirmek istiyor. Ama tüm bunlarla hem ailelerini hem de trafikteki insanları riske atıyorlar” lafları ile anlatıyor.

Araç sahibinin ihmal randevusu

30 DEĞİŞİK NOKTA

Mesaiye başlamadan evvel Mehmet akılda bana günlük iş rutinini anlatıyor. Buna göre servise gelen her vasıtada en az 30 noktada tarama yapmak gerekiyor. Bu gidişat benim gibi acemi birisi için azıcık karmaşık. İlk olarak vasıtanın ön tarafına bir koruma örtüsü sürükleyip, direksiyon ve koltuklara kılıf taktıktan sonra bilgisayar takviyeyi ile vasıtanın son gidişatını hakimiyet ediyoruz. Bu sistem bize vasıtanın aktüel bilgilerini gösterdiği gibi bir problemi varsa onu da bildiriyor.

Araç sahibinin ihmal randevusu

NEMİ GİDİNCE RİSK

İlk olarak vasıtanın ön tarafını açıp motor ve öbür aksamlarda gözle hakimiyet yapıyoruz. Daha sonra motor yağını hakimiyet ediyoruz. Buradaki seviye çubuktaki işaretli alanın içinde kalmalı. Ne az ne de çok olmalı... Daha sonra fren hidroliğini hakimiyet ediyoruz. Mehmet ustam bu kısmın ehemmiyetli olduğunu belirtiyor. Çünkü fren hidroliği zamanla neminin kaybolması neticesinde özelliğini kaybedebiliyor. Bu da yola çıkan her vasıta için çok büyük bir tehlikeyi birliktesi getiriyor. Paketin dolu gibi gözükmesi de sizi kandırmasın kesinlikle bu mevzuda bir uzmanın hakimiyeti koşul.

SENSÖRLERE DİKKAT

İşi yaparken fazla zorlanmıyorsunuz. Ama ne zaman vasıtanın altına girmek gerekirse ya da vasıtanın bir aksamı sökülecekse işte o noktada işler güçleşiyor. Çoğu parçayı sökmek oldukça güç. Vasıtalarda birbiri ile irtibatlı onlarca parça var. Çıkardığınız bir parçanın başka bir yere hasar vermediğinden emin olmak zorundasınız. Biz de vasıtanın lastiklerini çıkarıp fren sistemlerini hakimiyet ediyoruz. Ustam balataların eridiğini ve değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak söküm işleminde oradaki alıngan sensörlere hasar vermemem mevzusunda beni uyarıyor.

UMURSANMIYOR

Son olarak vasıtanın içi ve dışı hakimiyet edildikten sonra gizeme alt kısmının hakimiyetine geliyor. Burada aksam ve parçalarda bir kırılma, kopma, ezilme var mı diye hakimiyet ediyoruz. Bu sırada ben lastiklere bakmayı unuttuğumu fark ediyorum. Ustam tıpkı balata ve fren sisteminin tamamında olduğu gibi lastiğin kendisinin de hayati ehemmiyet taşıdığını söylüyor. Lastikleri ölçtüğümüzde çok eskidiğini, yol yakalayışını sağlayan çizgilerin yıprandığını ve değişmesi gerektiğini vasıta sahibine bildiriyoruz. Ustaya göre çok rakamda vasıta sahibi bu lastikleri değiştirmeye yaklaşmıyor. Gereken umursanmıyor.

Araç sahibinin ihmal randevusu

NE KADAR KAZANIYORLAR?

Araba servislerinde çalışanlar 3 bin lira gibi bir fiyatla işe başlıyor. Zamanla bu fiyat yapılan işe göre 6 bin lira seviyesine çıkabiliyor. Özel uzmanlık gerektiren işlerde ise 10 bin liranın üzerinde kazanan akıldalar da var. Servis maliyetleri ise 700 ila bin lira arasında başkalaşım gösteriyor. Değiştirilecek parça rakamına göre servis maliyeti ciddi derecede yükselebiliyor.

Araç sahibinin ihmal randevusu

PARÇA MALİYETLERİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Son yarıyılda neredeyse tam sektörlerde olduğunu gibi araba parçalarında da bir maliyet çoğalışı mevzubahisi. Bu hem salgından dolayı hem de kurdan kaynaklanıyor. Servis yetkilileri maliyet farkından olabildiğince korunmaya çalıştıklarını ifade etse de vasıta sahipleri için bu oldukça negatif bir gidişat.

Araç sahibinin ihmal randevusu

ÇIRAK ŞİKÂYETİ DEVAM EDİYOR

Servislerde çalışacak kalifiye personel bulamadıklarını söyleyen Mehmet Ali İğdelioğlu, “Biz mekteplerden alıp burada da çıraklık eğitimine devam ediyoruz. Eğitim sistemimizin bu istikamette iyileşmesi gerekiyor. Bu iş ceza ile olmaz. Talebelerin kabiliyetlerine göre nasıl yönlendirildiği hayati ehemmiyete sahip. Burada hoşlanarak çalışanlar uzun vakit sonra uzmanlaşıyorlar. Aranan personel haline geliyorlar. Özellikle dizel taşıtlar mevzusunda uzmanlaşanlar 15 bin lira aylık hasılat elde edebiliyor. Ama bunun eğitim sistemin bir parçası haline gelmesi tarafların temennilerinin de pozitif istikamette karşılanması koşul” diye konuştu.

Araç sahibinin ihmal randevusu

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın