Araç sahipleri dikkat! 4 taksitle ödeniyor... MTV'yi unutmayın

Araç sahipleri dikkat! 4 taksitle ödeniyor... MTV'yi unutmayın

Senede iki taksitle ödenen Motorlu Vasıtalar Vergisi'nin ikinci taksit ödeme yarıyılı geldi. Temmuz ayının sonuna kadar MTV'nin ödenmesi gerekiyor. Bankalar ise kredi kartına taksit yapmaya…

Takribî 24 milyon vasıta sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Vasıtalar Vergisi’nin MTV, ikinci taksit ödemesi 1 Temmuz’da başladı. Ocak ve temmuz olmak üzere iki denk taksit biçiminde ödenebilen MTV’nin, ikinci taksidini ödemek için son gün olan 31 Temmuz hafta sonuna denk geldiği için son tarih 2 Ağustos 2021 olarak tanımlandı. Taşıtın türü, motor silindir hacmi, yaşı, 2018’den evvel trafiğe çıkışının olup olmadığı ve vergisiz kıymeti baz alınarak hesaplanan MTV’de bu seneki çoğalış ise yüzde 9.11 olmuştu. Buna göre; en düşük MTV 109 lira, azami ise 50 bin 107 TL.

EVVELİ VE SONRASI

Posta Gazetesi'nin haberine göre, yeni oranlara göre 2018’den evvel kayıt ve patent edilen ve 1-3 yaş aralığında olan arabaların MTV oranı motor silindir hacmi 1300 cc ve alt olanlar için 964 liradan 1.051 liraya çıkmıştı. Aynı yaşta motor silindir hacmi 1301-1600 cc arasında olan arabalar için MTV, 1.678 liradan 1.830 liraya, 1601-1800 cc arasında olanlar içinse 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya yükselmişti. 1801-2000 cc arasında olanlar için de 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya ve 2001-2500 cc arasında olanlar için ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya gelmişti.

FİYAT NEREDEN YATIRILIR?

MTV borcunu ödemenin birden fazla usulü var. Vasıta sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi ‘ivd.gib.gov.tr’ üzerinden parola girmeden ‘MTV ödeme’ alanına, plaka ve TC kimlik numarasını yazarak borçlarını ödeyebilir. Kazanç Yöneti Başkanlığı’nın GİB mobil uygulaması üzerinden de 02:00-22:00 saatleri arasında kredi kartıyla ödeme yapılabiliyor. Ayrıca TC kimlik numarasıyla e-Devlet üzerinden ve tüm vergi dairelerinden MTV borcunu ödemek muhtemel.

TAHSİLATTA FARKLILIK

Kazanç Yöneti Başkanlığı’nca, bankalarla imza atılan vergi tahsilat protokollerinde 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere bir farklılığa gidilmişti. Buna göre; vergi, harç, ceza ve öbür alacakların vergi daireleri vezneleri haricinde, Ziraat Bankası, Millet Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Emlak Katılım Bankası ile Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü taşıtıyla tahsiline devam ediliyor. Ödeme için bu bankaların mobil uygulaması, telefon bankacılığı veya şubeleri kullanılabiliyor.

ÖZELDE KREDİ KARTIYLA

Özel bankalar tarafından nakit olarak, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve Elektronik Fon Transferi yoluyla tahsilat yapılamıyor. Bu surattan MTV özel bankalardan yalnızca kredi kartı kullanılarak ödenebilecek. Öbür yandan firmalar ise yalnızca kamu bankaları üzerinden nakit ödeme yapabiliyor. Elektronik Fon Transferi yapılsa da bu sefer vergi ödeme fişi temin edilemeyeceği için ayrıca fişin vergi dairesinden alınması gerekiyor.

GEÇMİŞ BORCU OLANA YAPILANDIRMA FIRSATI

9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yapılandırma kanunu MTV borcunu da içeriyor. Geçmiş yarıyıldan borcu olanların 31 Ağustos’a kadar müracaat yapması gerekiyor. Yapılandırmadan yararlananlar gecikme ceza ve faizinden kurtulacak. Enflasyona göre hesaplanacak minik bir fark sermayeye ilave edilecek. Neredeyse daha önceki borcun sermayesi ödenerek borç kapatılabilecek. Son güne kalmadan İnteraktif Vergi Dairesi’nden ivd.gib.gov.tr yapılandırmaya müracaat yapılabilir.

İŞTE KOLAYLIK SAĞLAYAN BANKALAR

Halkbank: Paraf ile Halkbank Mobil, Halkbank İnternet Şubesi, Dialog ya da gib.gov.tr’den yapılacak MTV ödemelerine 3 taksit ihtimali sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar geçerli.

Ziraat Bankası: Ziraat Mobil, internet şubesi, ATM ve gib.gov. tr kanalları üzerinden Bankkart ve Bankkart Başak’ın kredi kartı özelliği ile yapılacak MTV ödemelerinde 100 TL ve üzerindeki harekâtlara 3 taksit uyguluyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar geçerli.

VakıfBank: Worldcard ile 31 Temmuz’a kadar yalnızca banka kanallarından yapılan MTV ödemelerine, harekât anında faizsiz 2 veya 3 taksit ihtimali veriliyor. gib.gov.tr üzerinden yapılan MTV ödemeleri kampanyaya dahil değil.

2 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR SÜRÜYOR

İş Bankası: İş Bankası Ticari Kredi Kart’ıyla Maximum Mobil ve Maximum İşyerim uygulamaları üstünden ya da gib.gov.tr üstünden ‘Maximum Mobil ile Öde’ alternatifi ile asıllaştırılan 300 TL ve üzeri MTV ödemelerinde 3 taksit, İşCep ve internet şubesinden yapılan 300 TL ve üzeri MTV ödemelerinde ise 2 taksit fırsatı sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar geçerli.

Garanti BBVA: Garanti BBVA Mobil, Garanti BBVA İnternet, BonusFlaş, 444 0 333 Garanti BBVA Alıcı Bağlantı Merkezi, Garanti BBVA ATM’leri ve Garantibbva.com.tr’den yapılan tüm MTV ödemelerine fiyatsız 2 taksit, GarantiPay ile yapılan ödemelerde ise fiyatsız 3 taksit fırsatı sunuluyor. Ayrıca gib.gov.tr’den GarantiPay seçilerek yapılan ödemelerde fiyatsız 3 taksit, kredi kartı seçilip kart bilgileri girilerek yapılan ödemelere fiyatsız 2 taksit fırsatı sunuluyor. Kampanya 31 Temmuz’a kadar geçerli.

DenizBank: MTV ödemelerini Denizbank fertsel kredi kartları ve Bonus Business kredi kartı ile DenizKartım, DenizBank internet şubesi, mobil bankacılık, ATM, DenizBank bağlantı merkezi ve şubeleri ile gib.gov.tr üzerinden yapanlara fiyatsız faizsiz 3 taksit ihtimali veriyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar geçerli.

4 AYDA ÖDEME KOLAYLIĞI

Yapı Kredi: MTV ödemesini Yapı Kredi Mobil, internet şubesi, banka şubeleri ya da gib.gov.tr’den Yapı Kredi kredi kartıyla yapanlara 3 taksit ihtimali veriyor. Ayrıca gib.gov.tr’den World Hisse QR kodla ödeyenlere 4 taksit sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar geçerli.

Kuveyt Türk: Sağlam Kart, Sale Plus, Özel Bankacılık Kredi Kartı, Seyyah Kart alıcılarının 50 TL ve üzerindeki MTV ödemelerine 3 taksit ihtimali veriliyor. 31 Temmuz’a kadar geçerli olan kampanyada internet şubesi, mobil şube, çağrı merkezi, şube kanalları ile gib.gov.tr kullanılabiliyor.

TEB: 31 Temmuz’a kadar TEB Ticari Kredi Kartları ile TEB Müessesesel İnternet Şubesi veya gib.gov.tr’den yapılan MTV ödemelerine 2 taksit fırsatı sunuyor. Kampanya’dan TEB Bonus Business Platinum Card, TEB Bonus Business Classic Card, TEB Business Card ve TEB İşveren Kart’lar faydalanabiliyor.

ANEKDOT: Bazı bankaların kampanya tarihi 31 Temmuz. Ödeme yaparken bu tarihe dikkat etmekte fayda var. 

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın