Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem 1 Mayıs'ta başlıyor

Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem 1 Mayıs'ta başlıyor

Araba sahiplerini yakından ilgilendiren lastik etiketlemeye yeni tertip etme getiren idaremelik Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak 1 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Lastik etiketlemeye yeni tertip etme getiren idaremeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, yeni yafta uygulaması 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe girecek. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği'nden LASİD yapılan açıklamada, yenilenen lastik yaftalarında kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiği aktarıldı.

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, etiketlemenin 2012'den bu yana Avrupa Birliği ülkeleri ile beraber Türkiye'de de uygulandığını belirterek, "Etiketlemedeki bu farklılığın esas emeli; küresel sürdürülebilirliğin sağlanması; ekonomik ve etrafsal faydalılığın artırılması, sürüş güvenliğinin artırılmasıdır." ifadelerini kullandı. Yenilenen lastik yaftalarında kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiğini vurgulayan Kurt, yeni yaftaların üst kısmında lastik kimlik bilgilerinin yer alacağını bildirdi.

Kurt, lastik satın almak isteyenlerin, lastik bilgilerine ve lastik yaftasının dijital kopyasına sağ üst köşedeki karekod QR ile erişebileceğini kaydolarak, "Taşıt sahiplerinin lastik satın alırken doğru ve tehlikesiz lastik tercihi yapabilmek için bu yaftaları dikkatle tahlili çok ehemmiyetli, doğru lastik tercihi ortak trafik şuurumuzun bir parçasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Araba lastikleri ve hafif ticari taşıt lastiklerin yanı gizeme otobüs, kamyon, tır lastikleri için de yaftalandırma gerekliliği getirildiğini belirten Kurt, ayrıca yeni etiketlemede yakıt tasarrufu, ıslak tabanda yol alevlen ve dış yuvarlanma hengamesi hakkında bilgi sağlamayı kasteden parametrelere kış lastiklerinde aranacak karda yol yakalayışı, buzda yol yakalayışı gibi kriterlerin de ilave edildiğini kaydoldu.

Açıklamada, lastik etiketlemenin sürüş güvenliğinin artırılması ve son kullanıcıların lastik satın alırken şuurlu bir tercih yapmasına imkân verdiği belirtilerek, yeni tertip etmeyle yaftalardaki formatın değiştiği, etiketleme parametrelerinin aktüellendiği, yeni parametreler ile lastik sınıfı ve tiplerinin de yaftalara ilave edildiği ifade edildi.

LASTİK BİLGİLERİNE QR KODUYLA ULAŞILABİLECEK
Açıklamada, yürürlüğe giren yeni idaremelik kapsamında yeni yaftalarda aranacak farklılık ve tertip etmelerin ana hatlarıyla şu biçimde olacağı aktarıldı;

"Yeni yaftalarda tedarikçi adı, boyut bilgisi, lastik tipi ile alakalı tanımlanmış numerik kod, lastik cinsi gibi bilgiler yaftanın üst kısmına ilave edildi. Lastik yaftasında yer alan kare kod QR kod aracıyla lastik bilgilerine ulaşım veriliyor. Yakıt Faydalılığı ve Islak Yol Alevlen Sınıfları A'dan Azami E'ye En düşük 5 seviyeye indirildi ve seviyelerin aralıkları değiştirildi. Dış Yuvarlanma Hengamesi sınıfları simgeyi değişti. Yeni biçimiyle alt sol köşede, dB türünden ölçülen bedel olarak yer alıyor ve ses seviyesi A-C aralığında sınıflandırıldı. Lastiğin güç kış şartlarında kullanılan bir lastik olup olmadığını gösteren 'Kış Lastiği' içinde kar tanesi deseni olan üç doruklu dağ Simgeyi veya lastiğin buzda yol alevlen lastiği olup olmadığını gösteren simge eklendi. C1 Araba ve C2 Hafif Ticari Taşıt kategorilerine ilave olarak C3 otobüs, kamyon, tır kategorisindeki lastikler için de etiketleme gerekli hale getirildi."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara