Araç sahipleri dikkat! Yeni etiket uygulaması yarın başlıyor

Araç sahipleri dikkat! Yeni etiket uygulaması yarın başlıyor

Lastik etiketlemeye tertip etme getiren idaremelik Avrupa Birliği ile eş zamanlı olarak yürürlüğe girecek. Uygulama yarın başlıyor.

Lastik etiketlemeye tertip etme getiren idaremelik kapsamındaki yeni yafta uygulaması yarından itibaren Avrupa Birliği ile eş zamanlı olarak yürürlüğe girecek.

PETLAS Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının mevzubahisi tertip etmesine ait Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, lastik yaftalarının sürüş güvenliği, sürüş konforu ve yakıt tasarrufu açısından ehemmiyetli bilgileri kapsadığını belirterek, uygulamanın, harcayıcıların lastik satın alırken şuurlu tercih yapmalarına takviyeci olacağını ifade etti.

Uygulamanın son emelinin, kullanıcılara ekonomik ve etrafsal bereketlilik parametreleri hakkında bilgi vermek olduğunu dile getiren Özürün, "Yeni tertip etmeyle yaftalardaki format değişti, etiketleme parametreleri aktüellendi, kare QR kodla yaftanın dijital kopyasına ulaşım sağlandı." diye konuştu.

Yaftaların regülasyona uygun biçimde lastiğin üzerinde bulunmasından üretici ve ithalatçı işletmeler, harcayıcıların görebileceği biçimde sergilenmesinde de bayilerin mesullük taşıdığına dikkati sürükleyen Özürün, ayrıca yol ve yolcu güvenliğinde yakıt tasarrufu ve lastik ömrü açısından mevsimine uygun lastik kullanımının ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Özürün, mevsimine uygun giyinmek gibi vasıtalarda da mevsimine uygun hazırlıkların yapılmasının büyük ehemmiyet taşıdığına dikkati çekti.

"LASTİK BALAKALARINA ULAŞIM QR KODLA SAĞLANACAK"

Yarın yürürlüğe girecek idaremelik kapsamında binek taşıt, SUV C1, hafif ticari C2, Ağır Vasıta C3 tipi taşıtların lastik yaftalarının görselinde ve lastik yaftasında verilmesi lüzumlu olan bilgilerde farklılık yapıldığını dile getiren Özürün, şu bilgileri paylaştı:

"Yeni uygulamada kış lastikleri için lastiğin kar testinde zorunlu performans kriterlerini karşıladığını gösteren '3 Doruklu Tepe Kar Tanesi' 3 Peak Mountain Snowflake / 3PMSF işareti yafta üzerinde gösterilecek. 3PMSF işareti olmayan lastikler kış lastiği olarak satılamayacak. Daha evvel 7 basamakta gösterilen yakıt faydalılığı ve ıslakta yol alevlen ölçekleri, yeni lastik yaftalarında 5 basamakta gösterilecek biçimde tertip edildi. Ses şiddeti üniteyi olarak da belirlenen desibel bedeliyle gösterilen bu bilgi, lastik yaftalarında daha evvel dalga rakamıyla gösterilirken, yeni yafta sisteminde A-B-C biçiminde harf ile gösterilecek."

Yeni lastik yaftalarının sağ üst köşesinde, lastik bilgilerine ve lastik yaftasının dijital kopyasına ulaşım sağlayan QR kodun yer alacağını belirten Özürün, "Lastiğin markasının yanı gizeme belirleyici tipi, boyut tanımı, yük kapasitesi indeksi ve simgeyi de yafta üzerinde gösterilecek." dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara