Arefe günü ibadetleri neler? Arefe günü oruç tutmanın fazileti

Arefe günü ibadetleri neler? Arefe günü oruç tutmanın fazileti

Kurban Bayramı arefesinde dini vecibelerini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşlar, bu mübarek günde yapılması gereken imanların neler olduğunu merak ediyor. Arefe gecesi yapılacak imanları…

2021 Kurban Bayramı bu sene 20 Temmuz'da başlayacak. 19 Temmuz 2021 Pazartesi günü ise Kurban Bayramı arefesi olacak. 

Arefe Arife, Kurban bayramının bir gün evvelsi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle müddetinde peş peşe kılınır cem-i ibraz.

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, müddetlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. imanlarla geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün erdemine ait olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" emretmiş, yeniden "Arefe günü yakalanan orucun bundan evvel ve sonra birer senelik günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği Müslim, “Sıyâm”, 196-197 nakledilmiştir.

Zilhicce ayında ve Arefe gününde oruç yakalamanın erdemi nedir?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç yakalamak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını yakalayabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.
Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde ehemmiyetli bir yeri vardır. Hz. Peygamber s.a.s. bugünü oruçlu geçirme ile alakalı olarak “Arefe günü yakalanan orucun geçmiş ve gelecek birer senelik günahları affedeceği Allah’tan umulur.” Müslim, Sıyâm, 196-197 emretmiştir. Fakat hacda olanların, yapacakları imanları aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç yakalamamaları daha uygundur Ebû Dâvûd, Savm, 64.

Arefe günü imanları neler?

Arefe gününde şu imanlar yapılabilir; duha namazı kuşluk namazı, tesbih namazı ve şükür namazı kılınabilir.

Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen imanlardandır.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç zaman farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

İhlas Suresi okumak tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v şöyle emretmiştir “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 kez okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”

Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” biçiminde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.