Artan fiyatlar mercek altında... Yumurta fiyatları kanatlandı

Artan fiyatlar mercek altında... Yumurta fiyatları kanatlandı

Yumurta maliyetleri son yarıyıllarda tırmanışa geçti. Orta boy yumurtanın maliyeti üreticide 80 kuruşa katlandı. Geçen haftaya kadar 73 kuruş olan yumurtanın adet maliyeti geçen senenin aynı yarıyılında

SON yarıyıllarda bir hayli ana besin ürünnamda maliyet çoğalışları yaşanıyor. Meyve-sebzeden, et ve süt ürünlerine kadar her üründe yükselen maliyetler harcayıcının birinci gündem maddesi konumunda. Son günlerde maliyet çoğalışı dikkat toplayan bir öteki ürün ise yumurta... Yumurtanın adet maliyeti üreticide 80 kuruşa katlandı. Geçen senenin aynı yarıyılında 1 adet yumurtanın maliyeti 43 kuruş seviyelerindeydi. Geçen hafta itibariyle 1 yumurta üreticide 73 kuruşa satılıyordu. Sofrasından yumurtayı beceriksiz etmeyen yurttaş da, her gün yumurta ile yemek yapan lokantalar da kara kara düşünüyor. Biz de yaşanan bu maliyet çoğalışının sebeplerini Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon’a sorduk. Maliyet çoğalışlarına mazeret olarak Afyon’un verdiği ilk yanıt ‘maliyet çoğalışları’ oldu.

Artan fiyatlar mercek altında... Yumurta fiyatları kanatlandı

‘MALİYETİN ALTINDA SATIYORUZ’

Uzun senelerdir yumurtacılık sektöründe meseleler yaşandığını ifade eden Afyon, “Bugün maliyetlerimiz çok yükseldi. Reeline bakarsınız en transparan sektörlerden biriyiz. Tam girdi maliyetlerini masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik gibi bir hayli alanda maliyetlerimiz arkasıydı. En büyük girdi kalemini oluşturan yem maliyetlerinde de büyük yükseliş yaşandı. Tüm bunlar toplanınca yumurta maliyetinde çoğalış kaçınılmaz oldu. Evet, maliyetler arkasıydı ve bu münazara mevzusu oldu ancak yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Zira bir yumurtanın üreticiden çıkış maliyetinin 1 TL olması gerekiyor. Reelinde maliyetlerdeki çoğalışa bakınca ‘yumurta maliyetlerine zam geldi’ demek gülünç oluyor” ifadelerini kullandı.

YUMURTA TAVUKLARI KESİLDİ

Geçmiş yarıyılda talep-arzdaki balanssızlık suratından maliyetlerin düşük kaldığını belirten Afyon, “Özellikle pandeminin yoğun yaşandığı geçen sene tüketim eksilmişti. Zira oteller, lokantalar gibi toplu tüketim yerleri kapalıydı. Yumurta depolanabilir bir ürün olmadığı için satılması gerekiyor. İşte bu gidişat sebebiyle yapım devam ederken, tüketim eksilince maliyetler de alt düşmüştü. Bu yarıyılda ise lokantalar, kafeler, mektepler, oteller hep sarih... Bu surattan satışlar da çoğalıyor. Ayrıca geçen senelerde yapım fazla olduğu için hasar eden yumurta üreticileri, yumurta tavuklarını kesti. Bu da imalin bir ölçü düşmesine neden oldu. Yapım reelinde daha bayağı seviyelere geldi. Tüm bu sürece bakıldığında yurttaşın ‘yumurta maliyetlerine zam geldi’ demesi gayet natüreldir ancak üreticinin başka yapacak bir şeyi kalmadı. Yumurta maliyetleri arkasıysa da hala üreticiyi memnun edecek ebatta değil” diye konuştu.‘YURTTAŞ BİZE TEPKİ GÖSTERİYOR’

BÜYÜKÇEKMECE ve Küçükçemece’de kurulan pazar yerlerinde yumurta satan Cahit Balcı, son 1 aydır her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL zam geldiğini söyledi. Balcı, “Üreticide maliyet yükseldikçe biz de fiyatlarımızı çoğaldırıyoruz. Bizim 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL. Yaşanan Yurttaş kesintisiz tepki gösteriyor, bizi yargılıyor. Bizim kârımızı ise 30’lu yumurtada 2-3 TL’yi geçmiyor. Yumurtada bu yarıyıllarda maliyet çoğalışı olması bayağı. Zira mektepler açılıyor, havalar soğuyor ve tüketim çoğalıyor. Ayrıca üreticiler yumurtacı tavuklarını yeniliyorlar” dedi.
Artan fiyatlar mercek altında... Yumurta fiyatları kanatlandı
BAKANLIK FAHİŞ ÇOĞALIŞLARI TAKİPTE

TİCARET Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Dayanakçısı Adnan Benli başkanlığındaki takım da geçtiğimiz hafta marketlere müteveccih fahiş maliyet çoğalışı ve yafta teftişini yapmıştı. Takımlar, marketlerde, sebze ve meyve, temel besin ürünleri ile paklik ürünleri başta olmak üzere temel gereksinim maddelerine müteveccih maliyetleri araştırdı. Teftişlerde, ürünnam yafta maliyeti ile adaleye maliyeti arasında fark olup olmadığına, yafta ve künye bilgileriile indirimli ürünnam indirimden evvelki maliyetine bakıldı. Takımlar, gelişigüzel seçtikleri ürünleri kasaya götürerek maliyet karşılaştırması yaptı.
Artan fiyatlar mercek altında... Yumurta fiyatları kanatlandı
Denetim neticelerine müteveccih uygulanacak cezaya ait de bilgi veren Benli, fahiş maliyet tespitinde ürün başına 10 bin 911 lira ile 109 bin 911 lira, yafta mevzuatına ters operasyon kuruluşunda da 452 lira cezai operasyon uygulandığını bildirdi. Yafta uygunsuzluklarında bakanlığın “Alo 175” hattı aranarak bilgi verilebiliyor.

: İlginize Sürükleyebilir Şoke eden atak! Kim düğmeye bastı... Dünya alarma geçti...Kiralama yöntemine yeşil ışık... Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' varArtış mercek altında... Yumurta maliyetleri resmen kanatlandı!

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın