Aşı olmayana eğlence yasak

Aşı olmayana eğlence yasak

Yunanistan’da turizm sezonunun başlaması ve yasakların kalkmasıyla korona olayları takribî 10 katına çıktı. Bunun üzerine Yunan hükümeti yasaklara dönüş kararı aldı. Açıklamayla beraber Yunan…

YUNANİSTAN’da korona temkinlerinin rahatlatılması sonrası günlük olaylar vasati 3 bin ile evvelki seviyesinin 10 katını gördü. Atina yönetimi gidişat evham verici ebatlara erişince yasaklara geri dönülmesine karar verdi. Bu çerçevede, “günah adası” olarak da öğrenilen ve deli cümbüşlerin yanısıra, üryanlar kampı ile ünlü Mikonos’da saat 01.00-06.00 arasında caddeye çıkma yasağı bülten edildi. Ayrıca, kafe, lokanta ve barlarda müzik çalınması da menedildi.

DELİ PARTİLERE PARA CEZASI VAR

Adadaki villalarda suratlarca bireyin katılımı ile yapılan “korona partileri”ne ise 50 ila 200 bin Euro arasında değişen para cezaları öngörüldü.

İlk evrede 26 Temmuz’a kadar uygulanması tasarlanan yeni yasaklar, Mikonos adasındaki cümbüş yerlerinde yaşanan büyük izdihamın ardından COVID-19 olaylarında görülen çoğalış üzerine lüzumlu görüldü. Üç hafta evveline kadar günlük olayların 10’u geçmediği Mikonos’da bu sayı son günlerde 400’e çıktı. Yasakların açıklanmasıyla beraber Yunan turizminin “kraliçesi” sayılan Mikonos’da binlerce rezervasyon iptal edildi. Öte yandan Yunan hükümeti, aşıya teşvik emeliyle bir dizi yeni temkin de aldı. Buna göre kafe, lokanta ve barların kapalı alanları ile müzikli cümbüş yerlerine yalnızca aşı yaptırmış şahıslar girebilecek.

Aşı olmayana eğlence yasak

AVRUPA’DA GİDİŞAT

Fransa’da caddeler gergin
Fransa’nın bir hayli kentinde, sağlık kurumu çalışanlarına aşı lüzumluluğu getirilmesi ve sağlık kartı uygulamasına karşı çıkanların tertip ettiği protesto şovlarına 114 bin birey katıldı. Paris’teki 3 ayrı protestoya takribî 18 bin gösterici katıldı.

Almanya 4. dalga uyarısı
Almanya’da uzmanlar artan Delta varyantlı koronavirüs olayları sebebiyle ekim ayından itibaren sağlık kurumuların dolacağını öngörüyor. Ülkede son 24 saat içerisinde 1292 birey koronavirüse tutuldu, toplam hadise rakamı 3 milyon 744 bin 681’e yükseldi.

İngiltere ‘bütün’ açıldı
Dünyada korona olaylarında yine çoğalış kaygısı yaşanırken, daha evvel bütün olağanlaşmayı 4 hafta erteleyen İngiltere bugün açılıyor. Lokanta ve kafeler ile sinema, spor salonu gibi mekânların sarih olduğu ülkede kalan son tedbirler de kaldırıldı.