Aşı olmayana test dönemi! Aşısıza hayat artık daha zor: Eğitim, sinema, tiyatro, seyahat...

Aşı olmayana test dönemi! Aşısıza hayat artık daha zor: Eğitim, sinema, tiyatro, seyahat...

Aşı yaptırmayanlara bugünden itibaren uçak yolculuğu, toplu taşım taşıtlarını kullanma, konser, tiyatro ve sinema salonlarına giriş evveli PCR testi gerekliliği başlıyor. Surat surata eğitim verecek

KORONAVİRÜS salgınında aşılama oranının noksan kalması ve olaylardaki çoğalış sebebiyle yeni bir yarıyıl başlıyor. Aşısız yurttaşlara bugünden itibaren uçak yolculuğu, toplu taşıma taşıtlarını kullanma, konser, tiyatro ve sinema salonlarına giriş evvelinde PCR testi gerekliliği başlıyor. Surat surata eğitim verecek hoca, eğitim personeli ile üniversite talebeleri ve çalışanları da PCR testi yaptıracak. İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının yeni yarıyıl ihtiyatlarına ait genelge bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor. Hastalığı geçirmemiş ve aşı yaptırmamış olanlar artık şu şartlara dikkat etmek zorunda:

Surat surata eğitim bugün başlıyor. Başta hocalar olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile talebe servislerinin sürücü ve rehber personeli gibi talebelerle bir araya gelecek bireylerin/vazifelilerin aşıları ya da geçirilmiş koronavirüs sonrası bağışıklıkları yoksa, haftada iki kere PCR testi istenecek. Neticeler mektep yöneti tarafından kayıt altında yakalanacak.

Aşı olmayan üniversite talebeleri ve üniversite çalışanları da kumpaslı test yaptıracak.

Konser, sinema ve tiyatro gibi kalabalık mekanlardaki faalliklere katılmak isteyen aşısız yurttaşlar için de yeni bir yarıyıl başlıyor. Bu bireyler faalliklere katılmak için 48 saat evvel PCR testi yaptıracak ve aktiflik evvelinde neticesini göstermek zorunda olacak.

Sağlık Bakanlığı’nca havaalanlarındaki PCR testi uygulaması devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek. Ya da 48 saat evvelinden yaptırdığı test neticesine ait dokümanı takdim ederek uçuş yapabilecek. 

Şehirlerarası yolculuklarda da aşı olmayanlardan lüzumlu olarak 48 saat evvel yaptırılmış PCR testi istenecek.

İLK DURAKTA İNDİRİLECEKLER

Yüksek Süratli Tren kullananlara muhakkak noktalarda hakimiyet yapılacak. PCR testi evraklarını gösteremeyen yolcular ilk durakta indirilecek ve kendisine fiyat iadesi yapılmayacak.

PCR testi uygulaması özek sektörde de yaygınlaştırılacak. Artık işyerleri aşısız çalışanından kumpaslı olarak test isteyebilecek.

FİYAT ALINACAK MI?

BİR HAYLİ alanda PCR testinin lüzumlu yakalanması, testlerin fiyatlı olup olmadığı sualini de gündeme taşıdı. PCR testi devlet sağlık kurumularında hocalar için fiyatsız yapılacak. Ancak öteki yurttaşlar için fiyat istenip istenmeyeceğine Bilim Heyeti karar verecek.