Aşı olmayanlar seyahat edebilecek mi? İETT aşı zorunlu mu?

Aşı olmayanlar seyahat edebilecek mi? İETT aşı zorunlu mu?

Aşı olmayanlar seyahat edebilecek mi suali pek çok yurttaşın kafasındaki sual işareti olmaya devam ediyor. Eylül ayına girilmesiyle beraber olay rakamlarındaki çoğalışın da kollanmasının ardından aşı

Aşı olmayanlar için otobüs, uçak ve tren seyahati mevzusunda açıklama geldi. Aşısız yurttaşlar 6 Eylül itibariyle uçak yolculuğu, toplu taşıma taşıtlarını kullanma mevzusunda PCR testi koşulu ile karşılaşacak.  İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının yeni yarıyıl önlemlerine ait genelge 6 Eylül itibariyle uygulanmaya başlıyor. Hastalığı geçirmemiş ve aşı yaptırmamış olanlar artık PCR testi koşuluna tabi yakalanacak.

AŞI OLMAYANLAR SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

Sağlık Bakanlığı’nca havaalanlarındaki PCR testi uygulaması devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek. Ya da 48 saat evvelinden yaptırdığı test neticesine ait evrakı takdim ederek uçuş yapabilecek. 

Şehirlerarası yolculuklarda da aşı olmayanlardan lüzumlu olarak 48 saat evvel yaptırılmış PCR testi istenecek.

Yüksek Süratli Tren kullananlara belirli noktalarda hakimiyet yapılacak. PCR testi dokümanlarını gösteremeyen yolcular ilk durakta indirilecek ve kendisine fiyat iadesi yapılmayacak.

PCR testi uygulaması özek sektörde de yaygınlaştırılacak. Artık işyerleri aşısız çalışanından kumpaslı olarak test isteyebilecek.

İETT OTOBÜSLERİNDE AŞI GEREKLİ Mİ?

İETT otobüslerinde ve toplu taşıma vasıtalarında HES kodu belirleme koşulu devam edecek. Ancak HES kodunda aşı tanımlı olmayanların toplu taşımayı kullanıp kullanamayacağına müteveccih henüz bir bilgi yer almıyor.