Aşı randevusu nasıl alınır? MHRS Covid aşı randevusu alma ekranı

Aşı randevusu nasıl alınır? MHRS Covid aşı randevusu alma ekranı

Aşı randevusu alma ekranı yoğun ilgi görüyor. Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak'ta ilk dozun sağlık çalışanlarına yapılmasıyla başlayan aşılama programına devam ediliyor.…

Aşı randevusu almak isteyenler MHRS ve e-Nabız sistemine yoğun alaka gösteriyorlar. Öncelikli grupta olan yurttaşlar MHRS, e-Nabız ve alo 182 ile randevularını oluşturabiliyor. Hafta sonları da aşıların devam ettiği hastanelerden buluşma alan yurttaşların aşıları, şehir genelindeki hastanelerde cumartesi ve pazar günleri de yapılabiliyor. Randevusu olan yurttaşlar hafta sonu kısıtlamalarına takılmadan aşılarını olabiliyor.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Öncelikli grupta olan yurttaşlar "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Yurttaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazarak 2023'e kısa ileti (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Aşı randevusu nasıl alınır MHRS Covid aşı randevusu alma ekranı

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sıhhat kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI-TIKLAYINIZ

ALO 182 ÜZERİNDEN DE RANDEVU ALINABİLİYOR

Kovid-19 aşısı olacak yurttaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Yurttaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.