Aşı turizmi! Türkiye'den Rusya'ya 'Sputnik V' turu...

Aşı turizmi! Türkiye'den Rusya'ya 'Sputnik V' turu...

Koronavirüsten korunmak isteyenler aşı bulma telaşına düştü. Bir Hayli ülkede aşı yapılacak bireyler için gizeme oluşturulurken, gizeme beklemek istemeyenler için Rusya’ya ‘aşı turizmi’ tertip…

Dünya, koronavirüsten kurtulmak için canla başla gayret ediyor. Henüz salgın hakimiyet altına alınabilmiş değil. Salgınla gayrette zafer tutulabilmesi için en ehemmiyetli silahın ise aşı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda piyasaya sürülen aşılar arasında Sinovac, Pfizer-Biontech, Sputnik V ve AstraZeneca aşıları ön tasarıya çıkmış gidişatta. Aşı rakamının eksik olması sebebiyle de dünyada 100’e yakın ülke henüz aşıya erişebilmiş değil. Salgının ebadı büyük ve aşıya erişim de güç olunca, aşı sırasını beklemek istemeyenler için ‘aşı turizmi’ başlatıldı. Türkiye’den de bazı tur cerrahları ‘aşı turizmi’ yapmaya başladığını duyurdu.

‘MUAYENEHANEYLE ANLAŞTIK’

Biz de Rusya’ya ‘aşı turizmi’ yaptığını iddia eden bir tur cerrahı ile alıcı olarak temasa geçtik. Tur cerrahının İstanbul’daki bürolarına giderek ‘aşı turizmi’ hakkında bilgi aldık. Tur cerrahının yetkilisine, turun koşullarını sorduk. Salgın evvelinden de Rusya ile çalışan bir tur cerrahı olduklarını, tur tertip eden öteki seyahat acentelerine de turların satışını yaptıklarını söyledi. Rusya’ya tertip edil ‘aşı turizmi’ hakkında da şu bilgileri verdi: “Turu satın almanız halinde size iki uçak bileti kesiyoruz. Misalin ilk uçuşunuz 15 Nisan’da olacaksa ikinci uçak biletiniz 6 Mayıs’a ayarlanıyor. Her iki gidişte de Moskova’da 2 gece konaklama yapılıyor. Aşılar Moskova’ya gider gitmez yapılıyor. Aşılar orada uyuştuğumuz muayenehanede yapılıyor. Gider gitmez aşı yapmamızın nedeni ise orada en azından 24 saat geçirmenizi sağlamak... Böylece bir yan tesir oluşması vaziyetinde müdahale edilebilmesini sağlıyoruz. Yanınızda da Rusça öğrenen bir asistan oluyor. Sonrasında da bir Moskova seyahati yapılıyor. Kremline gidiliyor, metro turu yapılıyor, Nazım Hikmet’in kabir yeri ziyaret ediliyor.”

SÜREÇ LEGAL MI?

Detayları aldıktan sonra bu kere yapılan operasyonun legal olup olmadığını soruyoruz. Legal bir vaziyet olduğunu, rastgele bir yasa dışı operasyonun mevzubahisi olmadığını söylüyor. Aşı yaptırdığımıza dair bir evrak verilip verilmediğini sorunca da şu yanıtları alıyoruz: “Aşı pasaportu verilmiyor ancak beynelmilel geçerliliği olan aşı karnesi veriyorlar. Yapılan aşı ise Rus Sputnik V.”

TUR FİYATI 1.099 EURO

Bu operasyonlar için ne kadar ödeme yapmamız gerektiği ile alakalı olarak da şunları söylüyor: “Yeşil pasaportunuz varsa vize almanız gerekmiyor. Şayet vize alınacaksa Rusya’ya iki kere gidileceği için çift girişli vize alınıyor. Bunun fiyatı 220 dolar. İki turda da 4 yıldızlı otel konaklaması yaptırıyoruz. Uçak biletleri ve iki doz Sputnik V aşısı için 1.099 Euro arz ediyoruz. Bu da Takribî 10 bin TL’ye geliyor. Vize de ilave edilince toplam ödemeniz gereken fiyat 12 bin TL’ye yanaşıyor. Hakikatinde bu mantıklı bir sayı. İki doz aşı için muayenehaneye 130 Euro ödeme yaptıklarını kaydolan tur firmayı yetkilisi, “Rusya’ya her giden aşı olamıyor. Biz orada bir muayenehaneyle uyuştuğumuz için aşı yaptırabiliyoruz.”

ARZ ARTTI

Dünyada aşı olamayan milyonlarca birey varken, Rusya’da da henüz herkes aşıya erişememişken, yurtdışına gelenler için nasıl böyle bir uygulama yapıldığına dair de şu ifadeleri kullanıyor: “Rusya’da AVM’lerde dahi aşı merkezleri var. Oralarda Sputnik V dışındaki aşılar yapılıyor. Uyuştuğumuz muayenehane de hakikatinde aşı satışı yapamıyor. Ancak yabancı yolcu olduğu için aşıyı fiyatlı olarak sunuyor. ‘Ellerindeki aşı yetmiyor’ vaziyeti yok başka bir deyişle. Her şeyi fotoğrafı kayıtlı yapıyoruz. Rusya’ya gitmeden evvel uyuştuğumuz muayenehaneye pasaport bilgilerinizi iletiyoruz. Hangi seri numaralı aşı kime yapıldıysa orada kayıt altına alınıyor. Bundan evvel bir İtalyan ve bir Ürdünlü gönderdik. Onlarla da bir mesele yaşamadık. Türkiye’den bu zamana kadar da 4 birey aşı olmak için gitti. Ancak arzlar çoğalmaya başladı. Daha çok yaşı büyük olan firma idareyicilerini aşı yaptırmak isteyen işletmeler bize müracaat etiyor. Henüz aşı sırası gelmeyen idareyicileri için bu usulü izlemek istiyorlar. “

‘SIHHAT SİGORTASI YAPTIRIYORUZ’

Aşı olduktan sonra sıhhat problemiyle karşılaşılması halinde yolcu için sigorta yaptırdıklarını söyleyen tur firmasının idareyicisi, “Oraya gitmeden evvel sigorta yaptırıyoruz. Rastgele bir vaziyet oluşursa bu sigorta ile orada rehabilitasyon görebiliyorsunuz. Şayet sağlık kurumuna uyuma gidişatınız olursa yaptırdığımız sigorta sayesinde sağlık kurumuna para ödemesi yapamamış oluyorsunuz” diyor. Dubai için de eş turların tertip edildiğini kaydolan idareyici, “Biz tur tertip etmiyoruz ama yapan işletmeler var. Ancak orası tek erkeğe vize vermiyor. Eşiyle beraber gidilmesi isteniyor. Orada hangi aşı yapıldığını mevzusunda ise bir bilgimiz yok” ifadelerini kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde eş bir haber Dünya Gazetesi’nde yer almış, Dünya’ya konuşan turizmci şu ifadeleri kullanmıştı: “Yabancıya aşıya imkân sağlayan ülkeler arasında Dubai de yer alıyor. Rusya’nın da turiste aşıya izin vermesini bekliyoruz. Aşı nedeniyle iki kere gidilmesi gerekiyor, her gidiş için bin 500 Euro’luk bir maliyet tarifesi düşündük.”