Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

Alman-Amerika Birleşik Devletleri ortaklığında geliştirilen BioNTech aşısından ilk etapta 2.8 milyon doz getirilmesiyle aşılamada seçim yarıyılına girdik. Aşı merkezlerine giden yurttaşlar,…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Heyeti buluşması sonrası yaptığı açıklamada “2 milyon 800 bin doz BioNTech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4.5 milyona erişecek. Bu aşı her şehirde emin sağlık kurumularda uygulanacak” ifadelerini kullanmıştı. BioNTech aşılarının birinci dozları dün saat 10.00 itibari ile Türkiye genelinde uygulanmaya başlandı. Yurttaşlar, Merkezi Hekim Buluşma Sistemi MHRS üzerinden aşı buluşması alırken yaptıkları tercihe göre, aşı odalarına yönlendirildi.

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

BİR ŞİŞEDE 6 KARAKTER DOZ

BioNTech aşısı, Sinovac’tan değişik olarak uygulanmadan evvel 10 kere çevriliyor. Öncelikle oda sıcaklığında bekletilen aşılar, daha sonra uygulanıyor. Bir şişeden 6 bireye aşı uygulanıyor. 0.3 mililitre kadar uygulanıyor o surattan ayrı bir şırıngayla vuruluyor. İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit aşı uygulamaları hakkında şu bilgileri verdi: “Şu an bulabildiğimiz aşıyı yapma düzeyindeyiz. Sinovac aşısı şu an yarıyor. Uyuyan hasta yaş ortalaması 60’ın üzerindeyken bu yaş ortalaması düştü. Yan tesirler mevzusunda elimizde bilimsel bilgi yok, bilgiler ve öngörülerden ibaret. BioNTech aşısının her şeyi değişik, mekanizmasından tutun da uygulama biçimi, gizleme şartlarına kadar. Sinovac 2-8 derecelik dolaplarda, tekli olarak muhafaza ediliyor. BioNTech uzun vakit saklanacaksa -70 gibi soğukluk istiyor.”

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

ATEŞİ OLANA YAPILMAYACAK

BioNTech, 38 derece ve üzerinde ateşi olan bireylerde, henüz kesin tanı konulamamış akut hastalıklarda, kronik hastalıkların akut saldırıları sırasında ertelenecek.

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

ÖZEL DOLAPLARDA SAKLANIYOR

Türkiye’ye getirilen ve Sağlık Bakanlığı ambarlarına yerleştirilen 2.8 milyon doz BioNTech aşısı, planlanan özel odalarda eksi 70-80 derece arasında saklanıyor. Sevk edilen aşı rakamı nisanda 4.5 milyon doza erişecek. Ayrıca 30 milyon doz için şirket ile opsiyonlu uyuşma sağlandı. Şirketin yapım kapasitesinin çoğalmasıyla aşının Türkiye’ye getirilme çalışmaları da devam edecek.

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

İŞTE BIONTECH’İN KULLANMA KILAVUZU: BEKLETMEDEN, ÇALKALAMADAN

Sağlık Bakanlığı, daha evvel Çin’in ürettiği korona aşısı Sinovac için çıkardığı uygulama rehberini, şimdi de ülkede ilk kere kullanılmaya başlanan Alman BioNTech’in Amerika şirketi Pfizer ile ürettiği mRNA aşısı için hazırladı. Bakanlığın uygulama rehberinde şu detaylar yer aldı: “Şırıngasız olarak sunulan aşı şişeleri, sert sarsıntılardan ve darbelerden korunacak. Kullanılmadan evvel sulandırılarak seyreltilecek. Şişe sulandırılmadan evvel kibarca ve usulca 10 kere ters surat edilecek ancak netlikle çalkalanmayacak.

Aşıda tercih başladı: İsteyene BioNTech, isteyene Sinovac

ODA SICAKLIĞINDA

Oda sıcaklığındayken sulandırılacak. Flakon aşı şişesi sulandırıldıktan sonra en geç 6 saat içinde kullanılacak biçimde tasarlanma yapılacak. Sulandırılma harekâtını takiben ampulde kalan serum fizyolojik çözeltisi uygun biçimde yıkım edilecek, başka bir aşının sulandırılması için kullanılmayacak. Aşı sulandırıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından bu aşıya özel olarak dağıtılan 1 ml’lik şırıngaya çekilerek uygulanacak. Başka bir şırınga kullanılmayacak. Aşı bekletilmeden, 0.3 ml olarak 90 derece açı ile adale içine uygulanacak.

4 HAFTA ARAYLA 2 DOZ

En az dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak vurulacak. İkinci bir direktife kadar etkin COVID-19 hastasına, 180 gün içerisinde COVID-19’u geçirmiş PCR testiyle doğrulanmış ve aşının uygulanmasından evvelki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir COVID-19 olayıyla temas etmiş bireylere yapılmayacak.”