Aşıda yeni polemik: 4’üncü doz gerekli mi?

Aşıda yeni polemik: 4’üncü doz gerekli mi?

Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışına gidecek yurttaşlar için açtığı 4’namcı doz uygulaması sonrasında başlayan münakaşa devam ediyor.

Yeni çıkan varyantlar sebebiyle sosyal medyada kimi yurttaşlar lüzumlu olabileceğini söylerken, bazıları ise karşı çıkıyor. Peki uzmanlar ne diyor? İşte cevapları:

ANTİKOR AZALIRSA...

Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Levent Akın: İki doz Sinovac olanlarda, 4’namcı aya doğru antikorda bir eksilme saptandı. Bu şahıslara ekstra bir doz daha önerildi. Andırdırma dozu ister Sinovac ister BioNTech olunabiliyor. Bu dozun tesirlerinin ne kadar süreceği takip ediliyor. Bazı merkezlerde şahısların hem kan bedellerine bakılıyor hem de hasta olma süratleri araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın topladığı bilgiler var. Bu araştırmaya bağlı olarak üçüncü doz aşı yaptıranlarda antikor eksilmesi olursa ya da olay sayılarında çoğalış alana kazançsa dördüncü doz önerilebilir. Şu an iki doz BioNTech olanlara 3’namcı doza gereksinim yok. 2 doz Sinovac olup bir doz BioNTech olanlara da ekstra bir doza gereksinim yok. Yalnızca yurtdışına gideceklere belge bitirmek için 4’namcı doz gerekiyor. Emel bağışıklık çoğaldırmak değil.

HİÇBİR ÜLKE YAPMIYOR

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. İsmail Balık: Çok net söylüyorum 4’namcı doz şu anda afaki. Ama 3’namcı dozun zorunluluğu bir hayli çalışmada gösterildi. Üçüncü doz Delta varyantına karşı yeterince tesirli. Tesiri bir müddet sonra azalmaya başlarsa ki bunun ne zaman olacağını söylemek güç 4’namcı doza o zaman gerek olur. Şayet 4’namcı doz yapılacaksa, bu 3’namcı dozdan hemen bir-iki ay sonra yapılmamalı. Üzerinden en az 3-4 ay geçmeli. Zati 4’namcı doza başlayan bir ülke henüz yok.

HENÜZ CEVABI YOK

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Azası Prof. Dr. Murat Akova: Bu sualin yanıtını henüz bilimsel olarak öğrenmiyoruz. Bildiğimiz şu, inaktif bir aşı olan Sinovac’ın faalliği zamanla eksildi ama bağışıklık sistemi üzerindeki tesiri devam ediyor. Andırdırma dozu yaptığınızda immün sistem ilk yapılan aşıları andırıyor ve daha fazla antikor üretiyor, daha fazla gözeticilik sağlıyor. Hastalık geçirip üzerine bir doz mRNA aşısı olan şahıslarda da çok yüksek seviyede antikor oluşuyor. Ancak üzerine bir doz daha aşı olursanız antikoru daha fazla çoğaldıramıyorsunuz. 4’namcı dozun lüzumlu olup olmadığına müteveccih henüz bir çalışma yapılmadı. İnsanların kanlarına bakılmalı, test yapılmalı, ondan sonra karar verilmeli.