Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

2020 senesinde Avrupa Birliği’nden bölme sürecini bitiren İngiltere, salgınla gayrette tek başına aldığı aşılama kararlarıyla toplu hareket eden AB ülkelerini solladı. İngiltere’de popülasyonun…

COVID-19 salgının ilk evrelerinde sergilediği performans ciddi kavga mevzusu olan Birleşik Kraliyet, yoğun aşılama taktiği ve alınan sıkı temkinlerin de tesiriyle ehemmiyetli bir eşiği aştı. Tüm salgın bilgileri düşüş meyline girerken aşılamada yüzde 50 oranı aşıldı.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI İNGİLTERE’DE YAKIN

Milli İstatistik Büroyu’nin yaptığı bir araştırma, İngiltere’de bağışıklık seviyesinin yüzde 54’ü geçtiğine işaret ediyor. Avrupa Birliği’nde ise bu pembe tablo hâlâ oldukça uzak. Aşılama süreci yerinde sayan bir süratle ilerlerken bilgiler sıhhat sistemlerini zorlamaya başladı. Ülkeler mevcut ihtiyatları daha da sıkılaştırma meyli içinde.

Birleşik Kraliyet’ta 30.5 milyon bireye ilk doz aşıları yapılırken iki dozu da olanların rakamı 3.7 milyona yükseldi. AB ülkeleriyle mukayese etildiğinde net bir galibiyet olarak değerlendirilebilecek aşılama sürecinin yarattığı etraf salgın bilgilerini de doğrudan etkileyen bir tablo oluşmasını sağladı. Hadise, sağlık kurumuna yatış ve vefat rakamları son altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Ocak ayındaki bilgilerle mukayese etildiğinde vefat oranlarında yüzde 95’e varan bir düşüş laf mevzusu.

Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

İngiltere’de ihtiyatların hafifletilmesiyle havuzlar da açıldı.

LONDRA İHTİYATLARI RAHATLATIYOR

Ülkede bazı ihtiyatlar rahatlatılırken aşılamadaki süratli ilerleme hükümeti mevcut ihtiyatları daha da hafifletme baskısıyla karşı karşıya vazgeçiyor. Başbakan Boris Johnson’ın bazı hafifletme adımlarını öne sürükleyebileceği belirtiliyor.

AB kanadında ise aşılama sürecinde, özellikle lojistik sebeplere dayalı yavaşlık yaşanırken hükümetler, bilgilerdeki genel çoğalışı frenleyememenin kasvetini yaşıyor.

Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

Olayların düştüğü İngiltere’de insanların sarih havada ufak gruplar halinde buluşmasına izin veriliyor.

ALMANYA YENİ ÖNLEMLER ALIYOR

Oldukça sıkı kısıtlamaların devrede olduğu Almanya, ülkeye giriş çıkışlardaki hakimiyetlerini çoğaldırma kararı aldı. Ülkenin kara hudutlarında rastgele hakimiyetler yapılması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ülkeye kara hudutlarından giriş yapacakların olumsuz PCR test neticelerine sahip olup olmadıklarına bakılacak. Özellikle Fransa, Danimarka ve Polonya’dan yapılacak girişlere dikkat edilecek.

Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

İTALYA KARANTİNA ŞARTI GETİRDİ

Paskalya tatili yanaşırken İtalya’nın tümü kırmızı alan olarak duyuru edilecek. Değişik AB ülkelerinden gelecek bireylerden seyahat evvelinde CovId-19 testi yaptırmaları, İtalya’ya giriş yaptıktan sonra da beş gün karantinada kalmaları ve bu müddetin sonunda tekerrür testten geçmeleri istenecek. Bu uygulama dışarıdan gelen İtalyan yurttaşları için de geçerli olacak.

Fransa da salgına karşı yeni temkin adımlarının eşiğinde. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeni tecrit tedbirlerini devreye sokup sokmayacağı tartışılıyor. Mekteplerin kapatılması ve mahallî bazdaki kısıtlamaların genele dağılması masadaki alternatifler arasında.

BİLGİ ANEKDOTU

Uzmanlar, koronavirüsün yayılımının yasaklanması için en az yüzde 60’lık cemiyetsel bağışıklığa erişilmesi gerektiğini söylüyor.