Aşıdan kaçan iyi okusun! Yoğun bakımların ürküten verileri...

Aşıdan kaçan iyi okusun! Yoğun bakımların ürküten verileri...

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, korona aşısının yoğun bakıma uyuyuşları ciddi oranda düşürdüğünü açıkladı. Koronavirüse tutulanlar da yaşadıkları ağır tecrübeleri Hürriyet’e…

CEHENNEMİ GÖRDÜM

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: Ben, aşıdan evvel COVID oldum. Damdan düşen öğrenir. Cehennemi görmeden cennete mucizevi, biz cehennemi görenlerdeniz. Çok ağır olmasa dahi, 2-3 gün soluğunuz kesiliyor, ateşiniz 40’ların üzerine çıkıyor, insanlıktan çıkıyorsunuz. Onun için herkesten rica ediyorum, kesinlikle aşınızı olun. Ben de etrafımdaki tam arkadaşlarıma, dostlarıma ‘Kesinlikle aşınızı yaptırın’ diyorum. Yalnızca 84 milyonun da değil, artık dünyanın muhtelif ülkelerinden gelip bizde yerleşik olan 6 milyon bireyi de aşılamalıyız.

AŞIYLA HAFİF ATLATTIM

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya: Ben aşı olduktan sonra korona oldum. Onun için sağlık kurumu yerine konutta geçirdim. Hekimlerim de ‘Aşı olduğunuz için rahat geçirdiniz, sızınız sızınız az oldu, aksi halde çok daha zahmetli geçirme ihtimaliniz vardı’ dediler. Akciğerime inmedi, olağan sızılarla, öksürükle atlattım. Aşı olmasam daha ağır geçirebilirdim. Şu anda Türkiye’de 3 çeşit aşı var, hangisini istiyorlarsa onu olsunlar ama kesinlikle aşı olmalarını nasihat ederim. Ailemde, etrafımda olan herkese de bunu nasihat ettim, aşı sırası gelenlerin hepsi de oldu.

HALA TESİRİ SÜRÜYOR

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Köse: Türkiye’de COVID-19’u ilk ve en ağır geçirenlerden biriyim. Bende çok apaçık bir iz kalmadı ama hafif denge meselelerim, azıcık da unutkanlık problemim sürüyor. COVID-19 enfeksiyonunu ağır geçirenlerde kalan bir problem bu. Beyin sapı ve beyincik bölgesinde damarların tıkanmasıyla alakalı meseleler. Ben bir tıp çalışanı ve sağlık üyeyi olarak herkese aşı olmalarını öneririm. Ben de aşılarımı oldum. Hastalanmasaydım, aşıyı ilk olanlardan biri olurdum. Şu anda en gözetici ve en büyük silahımız aşılar.

VAHİM BİR HASTALIK

Oyuncu Nilgün Belgün: Aşı olun, bu çok ehemmiyetli. Bu hastalığı geçiren biri olarak kimsenin tutulmasını istemem. Çok makûs geçirdim, vahim bir halsizlikti. Aşı olmak için benim de bir ayım kaldı. Tatil dönüşünde aşımı olacağım. Kendinize uygun olan bir tanesini seçin ve lütfen aşı olun. Sanatı seven, sanat görmek isteyen bir an evvel aşıyı olur!

AŞIDAN KAÇANLARA UZMAN UYARISI: ‘YARIM İNSAN’ OLMA TEHLİKESİNE DEĞER Mİ?

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, aşı olmayanları sansasyonel bir misalle uyardı: “Koronaya tutulanların yüzde 20’si ağır geçiriyor. Yüzde 2 ila 7’si çok şiddetli geçirip yoğun bakıma düşüyor. Yoğun bakıma girenlerin neredeyse yüzde 40’ı yaşamını kaybediyor. Kurtulanların bir kısmı fonksiyonel kapasiteleri eksilmiş olarak iyileştikleri için ‘yarım insan’ olarak ömrünü bitirmek zorunda kalıyor. Bu riske değer mi? Üstelik yoğun bakıma düşen grup netlikle koronavirüsün attığı yumruk sonrası değişik mikropların devreye girdikleri, uzuv işlev bozukluklarının görüldüğü gidişatlarla karşı karşıya kalıyor. Yoğun bakım sürecinde en az bir veya iki kere sekonder bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarıyla septik şok hücumları geçiriyorlar. Başka Bir Deyişle koronavirüsten kurtulsalar dahi değişik ölümcül hastalıklarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu surattan sırası gelen herkesin aşı olması gerekir.”

SIRA 50 YAŞTA

Aşıdan kaçan iyi okusun Yoğun bakımların ürküten verileri...

Türkiye’nin aşı takvimine göre dün, 50 yaş ve üzerine aşılama başladı. Buluşmasını alarak yurt genelindeki sağlık kurumulara giden 50 yaş ve üzeri yurttaşlara ilk doz aşıları uygulandı. Anadolu Ajansı