'Aşılar bulaşıcılığı azaltıyor mu?' sorusuna İngiltere'den yanıt geldi

'Aşılar bulaşıcılığı azaltıyor mu?' sorusuna İngiltere'den yanıt geldi

İngiliz bilim insanlarının binlerce birey üzerinde yaptığı çalışmadan Covid-19 bulaşıcılığına dair umut verici neticeler çıktı. Neticelerin ne anlama geldiğini, hurriyet.com.tr okurları ismine…

Covid-19 pandemisiyle çaba kapsamında aşılamanın ehemmiyetini sık sık vurgulayan uzmanlar, yalnızca kendimizi değil etrafımızdakileri de gözetmek için aşı olmamız gerektiğini altını çize çize söylüyor.  

İngiltere'de sıhhatle alakalı had safha müessese olan Kamu Sıhhati Yöneti PHE tarafından hakikatleştirilen ve neticeleri 27 Nisan'da açıklanan bir araştırma, bu iletiyi destekleyen çok ehemmiyetli bilgiler sundu. 

Ülkede uygulanan Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarını alan binlerce birey üzerinde yapılan çalışma, bir doz aşının dahi fertlerin virüsü yakın etraflarındaki bireylere bulaştırma olasılığını neredeyse yarıya indirdiğini ortaya koydu. 

AŞI OLANLAR ENFEKTE OLSA DA DAHA AZ BULAŞTIRIYOR 

İngiltere medyasında yer alan haberlerde aktarılan araştırma neticelerine göre, bir doz aşı olmalarının üzerinden 21 gün veya daha fazla zaman geçen şahısların, virüsü konutta beraber yaşadıkları bireylere bulaştırma olasılıkları, aşı olmayanlara mukayeseyle AstraZeneca aşısında yüzde 38, Pfizer/BioNTech aşısında ise yüzde 49 daha düşük.

Bulaştırma önleyiciliği aşının uygulanmasından sonraki 14'üncü günde başlıyor. Ferdin kaç yaşında olduğu bulaş gözeticiliği noktasında ehemmiyetli bir etmen teşkil etmiyor. Aşılanmamış fertlerin enfekte olduktan sonra virüsü konuttakilere bulaştırma oranı ise yüzde 10 seviyesinde. 

Uzmanlar araştırmanın bir sonraki safhasında, iki doz aşı uygulamasının virüs bulaştırma olasılığını daha da eksiltip eksiltmediğine bakacak. Aynı biçimde aşı kaynaklı bulaş gözeticiliğinin konut dışı mekanlarda da geçerli olup olmadığı araştırılacak. PHE, yurtlar, bakım konutları ya da cezaevleri gibi insanların beraber yaşadığı ve bulaş tehlikesinin yüksek olduğu yerlerde de eş neticeler elde etmeyi umuyor. 

AŞI OLANLARLA OLMAYANLARIN TEMASLILARI KIYASLANDI 

Henüz hakem teftişinden geçmeyen araştırma kapsamında 24 bin hanede yaşayan 57 binden fazla birey incelendi. Bu şahısların hepsi aşılanmış şahıslarla temas halindeydi. Bu şahısların neticeleri aşılanmamış 1 milyon bireyin temaslılarına mukayese etildi. 

Temaslı kavramı ise konuttaki ilk Covid-19 olayından sonraki 2 ila 14 gün içinde PCR testi pozitif çıkan ikincil koronavirüs olayları şekline belirlendi. Araştırmaya kapsamında araştırılanların çoğu 60 yaşın altındaydı.  

PHE Bağışıklık Direktörü Dr. Mary Ramsay, neticeleri değerlendirerek, "Bu belirtiler oldukça umut verici olsa da, aşılanmış olsanız dahi virüs taşıyormuş gibi davranmanız, el hijyenine itina göstermeniz ve sosyal mesafe kaidelerine uymanız çok ehemmiyetli" diye konuştu. 

EŞ NETİCELER ELDE EDİLEN İKİNCİ ARAŞTIRMA 

Geçtiğimiz günlerde yeniden İngiltere'de yapılan bir başka araştırma da eş neticeler getirmişti. Oxford Üniversitesi ile Milli İstatistik Dairesi'nin işbirliğinde yapılan araştırmada aşılamanın bulaşı önlediğine dair neticeler elde edilmişti. 

Reel yaşam bilgileri üzerinden yapılan analizde, Pfizer/BioNTech ya da AstraZeneca aşılarıyla aşılananlarda, birinci dozdan sonra bulaşıcılıkta üçte ikiye varan düşüşler yaşandığı görülmüştü. Özellikle Pfizer/BioNTech aşısının ikinci dozunu olanlarda bu oranın daha da yüksek olduğu anlaşılmıştı. 

NETİCELER BİZE NE ANLATIYOR?

PHE'nin yaptığı bu araştırmanın neticelerini, Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, hurriyet.com.tr okurları için değerlendirdi.

Ertuğrul, aşının her türlü bulaşı önlemede tesirli olduğunu belirterek, mRNA aşılarında birinci dozdan itibaren bulaşın kısmen eksildiğini, inaktif ve vektör aşılarda ise bu neticeyi elde etmek için iki dozun da uygulanması gerektiğine dair çalışmalar olduğunu vurguladı.

Türkiye Elektrik Kurumu DOZ AŞI MUHAKKAK ORANDA KORUMA SAĞLIYOR

"Yapılan bazı çalışmalarda mRNA aşılarının birinci dozdan sonra da gözeticilik oranına sahip olduğu ve muhakkak oranda bulaşı yasakladığı gösterildi ama bunu inaktif virüs aşıları için söyleyemeyiz" diyen Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "İnaktif virüs aşılarının bulaştırıcılık açısından tesirlerine dair bilimsel çalışmalar yok. Bu nedenle iki doz aşıdan sonra bulaştırıcılığın eksildiğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

'VEKTÖR AŞILARA DAİR YETERLİ BİLGİ YOK'

Türkiye'de yakın zamanda devreye girecek Sputnik V aşısının bulaştırıcılığa tesirlerini de değerlendiren Ertuğrul, "Vektör aşıların birinci dozdan sonra bulaştırıcılığı ne denli önlediğine dair elimizde yeterli bilgi yok. Bu nedenle aşının Faz 3 çalışmalarında da belirtildiği gibi yeterli derecede bulaştırıcılığı yasaklaması için iki doz aşının kesinlikle olunması gerekiyor" dedi.

Türkiye Elektrik Kurumu DOZ MRNA AŞI KONUT İÇİ BULAŞLARI BÜYÜK ORANDA ÖNLEYEBİLİR

Ertuğrul, aşının her türlü bulaşı önlemede tesirli olduğunu belirterek, "Cemiyet ne kadar tez bağışık haline geçerse salgın zinciri o kadar tez kırılmış olur. İnaktif aşıların konut içi bulaşları önlemesi için çift doz lüzumlu ancak mRNA aşılarında türkiye elektrik kurumu doz ile yalnızca konut içi bulaşları değil, tüm bulaşları büyük oranda önlemiş oluyoruz" dedi.