Asırlık tarifler dünyaya açıldı

Asırlık tarifler dünyaya açıldı

Emine Erdoğan’ın liderliğinde ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla hazırlanan ‘Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı’nda, Anadolu’nun binlerce senelik ananesel yemek tarifleri sıhhatli ve atıksız

TÜRK mutfağının başucu kitabı olmaya aday ‘Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı’nın tanıtımı, İstanbul Sırça ve Billur Müzesi’nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, hazırlanmasına liderlik ettiği kitabın tanıtım buluşmasında özetle şunları söyledi: “Doğumdan düğünlere bir hayli özel anı yemek kültürümüzle taçlandırırız. İkram kültürümüz dillere epopedir. Böylesi bir yaşam kültürüne sahip olduğumuz için gerçekten çok kısmetliyiz. Sofralar aile bağlarını güçlendirir, arkadaşlık bağlarını mayalayıp geliştirir. Bayram sofralarının verdiği neşeyi hangimiz unutabiliriz?

AYNI ZAMANDA DİPLOMASİ TAŞITI

Globalleşme ve irtibat teknolojileri ulaşımı çok basitleştirdi. Bu süreçte mutfak hem bir sektör hem de bir diplomasi taşıtı olarak ehemmiyetli roller üstlendi. Milli mutfak, cemiyetlerin yumuşak eforu olarak konumlandı. Bunun yanında, turizmin lokomotif bir gücü haline geldi. Metropollerde, kavmi lokantalar bir cazibe merkezi haline gelmiş vaziyette. Bu lokantalar aynı anda kültürel diplomasinin yürütüldüğü, yabancıların tanış olduğu mekanlardır. Bir araştırmada, değişik ülke mutfaklarına ait besinleri harcayanların yüzde 57’sinin kültüre dair görüşlerinin pozitif doğrultuda değiştiği saptanmış. Yabancı bir ülkeye ait lokantaya gittiğinizde, o ülkenin kültürüne dair büyük bir içgörü kazanırsınız. Ben de bunu yurtdışında sıklıkla deneyim etmişimdir.

Asırlık tarifler dünyaya açıldı

MARKA OLMANIN YOLU MUTFAKTAN GEÇER

Beynelmilel platformda, hem imaj oluşturma hem de marka haline gelmenin yolu yeniden mutfaktan geçiyor. Bu kapsamda Türk mutfağına baktığımızda, elimizde ne kadar zengin bir potansiyelin olduğunu görebiliriz. Anadolu’da binlerce seneye dağılan ve bir hayli tabakaya sahip kadim bir tarihimiz var. Reçetelerimiz, insanın ruh ve vücudu arasındaki alıngan balansı gözeten şifa kaynaklarıdır. Sanki başlı başına bir eczanedir aynı zamanda. Bildiğiniz gibi, ananesel reçetelerimizin bir hayliyi hekimlerle oluşturulmuşlar.

Türk mutfağı kaynayan tencerelerinde, turşu küplerinde, sirkelerinde ve şerbetlerinde her zaman şifa sunuyor. Dünyayı her gün daha çok hasta olduran fast food kültürüne karşı, yerel mutfakların çözüm merkezi haline gelmesi çok coşturucu. Bu anlamda, dünyanın her yerinde gelişen bir alaka var. Ben de şehir ziyaretlerimizde valilerimize, yerel idarelerimize, Sivil Toplum Kuruluşu’larımıza bunu öneri ediyorum. ‘Her şehrimizin bir gastronomi kitabı kılavuzu olmalı’ diyorum. Ülkemizdeki abuhava spektrumunun ve bereketli toprakların sunduğu yüksek bir ürün spektrumumuz var. Envaitürlü yabani ot, mantar, sebze ve meyve, mutfağımızı bir şölene çeviriyor. Bu anlamda da yemeklerimizin bir haylisinin coğrafi işaret alabilecek kalitede olduğuna inanıyorum.”

Asırlık tarifler dünyaya açıldı

21-27 MAYIS TÜRK MUTFAĞI HAFTASI

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Bakanlık olarak 21-27 Mayıs’ı “Türk Mutfağı Haftası” duyuru etme kararı aldıklarını da duyurdu.

5 DANIŞMAN 14 ŞEFİN ELİNDEN ÇIKTI

KİTAP Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Günay Kut, Doç. Dr. Özge Samancı ve Dr. Gönül Paksoy danışmanlığında, Ebru Erke’nin koordinatörlüğünde hazırlandı. Ünlü şefler Ali Ronay, Arda Türkmen, Aydın Demir, Cüneyt Asan, Eyüp Kemal Sevinç, Fatih Tutak, Ömür Akkor, Savaş Aydemir, Sezai Erdoğan, Sinem Özler, Şemsa Denizsel, Şerife Aksoy, Yılmaz Öztürk, Zeki Açıkgöz özel tariflerle kitaba katkı verdi.

EKİMDE SATIŞTA

‘Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabı, beynelmilel üst düzey tanıtım kapsamında Cumhurbaşkanlığı yayınlarından prestij kitap olarak basılacak. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından Türkçe basılacak kitap, Ekim 2021 haysiyetiyle kitabevlerinde satışa sunulacak. İngilizce versiyonu “Turkish Cuisine With Timeless Recipes” ismiyle beynelmilel alanda yayımlanacak. İngilizce’nin yanı gizeme İspanyolca ve Arapça gibi bir hayli dile çevrilecek.