Askerlerin mektubu Fransa’yı karıştırdı

Askerlerin mektubu Fransa’yı karıştırdı

Fransa’da aralarında emekli generallerin de bulunduğu daha önceki askerlerin Cumhurbaşkanı Macron’a müteveccih ‘Keşmekeşi önle yoksa iç savaş çıkar’ mektubu ülkeyi karıştırdı.

Aralarında emekli generallerin de bulunduğu çok rakamda daha önceki askerin imza attığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “Ülkede gelişen keşmekeşi yasaklamazsan iç savaş çıkar” iletiyi kapsayan bir sarih mektubu fazla sağcı lider Marine Le Pen’in sahiplenmesi ve imzacıları partisine davet etmesi ülkede politikayı karıştırdı.

GENERAL BAŞI ÇEKTİ

Mektup geçtiğimiz günlerde Valeurs Actuelles isimli haftalık mecmuanın internet sitesinde yer aldı. Mektuba liderlik eden emekli General Jean-Pierre Fabre-Bernabac, davetli olduğu bir televizyon programında, “İnsanlar, politikacılara değil, bize güvendiklerini söylüyor” diyerek ülkede gidişatın bu biçimde devam etmesi halinde ya sivillerin idarede olduğu acil gidişat çerçevesinde ya da eforun orduda olduğu sıkıyönetim çerçevesinde ordunun müdahale etmek gidişatında kalacağını korunmuştu.

İSLAM KARŞITI TEZLER

Sarih mektupta, İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da cemiyetsel dağılınmaya yol açtığı tezi de işlenmişti. Mektupta imzası olan emekli askerlerin ehemmiyetli bir kısmının fazla sağ ile iletişimli olduğu ortaya çıktı. Mektup karşısında günlerce suskun kalan hükümet, Le Pen’in devreye girmesiyle beraber davranışını değiştirerek tepki vermeye başladı.

BAKAN: İMZACILARA YAPTIRIM GELSİN

Askerlerin mektubu Fransa’yı karıştırdı

Deklarasyonu ‘sorumsuzluk’ olarak niteleyen Fransa Korunma Bakanı Florence Parly, “Le Pen’in önerdiği ordunun siyasallaşması, Fransa’yı zayıflatır. Ordu, tercih kampanyası için değil Fransa’yı korunmak ve Fransız milletini gözetmek için var” dedi. Parly, hem rezerv konumundaki emekli askerler hem de varsa misyonda olan imzacı askerler için yaptırım arzında bulundu. Fazla solun lideri Jean-Luc Melenchon ise hükümeti cılız olmakla yargılayarak savcıların devreye girmesini istedi.