Aslan Park'ta dünyaya gelen yılın ilk aslanlarına isim önerisi

Aslan Park'ta dünyaya gelen yılın ilk aslanlarına isim önerisi

Aslan Park’ta dünyaya gelen senenin ilk aslanlarının adları, sosyal medyada oylamaya sunuldu. Park Direktörü Gökmen Aydın, bir hayli hesaptan ad tekliflerinin geldiğini belirterek, en çok dikkat…

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan Aslan Park’ta senenin ilk yavruları dünyaya geldi. 75 gün evvel her biri takribî 2 kg doğan iki dişi aslan, Aslan Park’ın favorileri oldu. İlk ay annelerinin yavru aslanları yoğun alakayla geliştirdiğini belirten Aslan Park Direktörü Gökmen Aydın, bir ay sonra annelerinin emzirmemeye başlamasıyla baytar doktor ve bakıcıların himayesinde yavruları bakmaya başladıklarını söyledi. Gökmen, yavruların öncelikle onlar için özel hazırlanan anne sütüne yakın bir karışım ile beslenilirken şimdi ise günde 400 gram tavuk eti yediğini de sözlerine ilave etti.

İki yavruyla aslan rakamının 12’ye eriştiğini belirten Gökmen, “Burada gerçek yapılan şey, dünyada eksilen aslan popülasyonunu desteklemek. Biz bu canlıların tabiatta yok olmaması üzerine kurulmuş yaşayan gen merkeziyiz. Her sene ehemmiyetli rakamda aslan ve diğer yırtıcı kedilerden yavru alıyoruz. Bu senenin de ilk yavruları aslanlarımız oldu. Emelimiz doğal hayatta faaliyet gösteren ulusal parklara ya da başka hayvanat bahçelerine dünyaya gelmiş yavruları belli yaşa gelince oralara yollayıp oralardaki rakamı çoğaldırmak. Bunun için yoğun mücadele sarf ediyoruz” diyerek eksilen aslan popülasyonuna dikkat çekti.

“HERKES HOŞLANDIĞI BİRİSİNİN ADINI ÖNERİYOR”

Gökmen, “Yavrularımız bakıcılarımızla temasta bulunuyor. Bu sayede ziyaretçilerimizin de bu canlılarla zaman geçirmesi ve temasta bulunmasını sağlıyoruz. Aslan Park’a gelen ziyaretçilerin bir hayliyi bu iki küçük hanımefendiyle toplanabiliyorlar. Henüz adlarını tanımlamadık. Adlara Aslan Park’ın sosyal medya hesabında yaptığımız anketle karar vereceğiz. Yoğun olarak ad teklifleri geliyor. En çok önerilen adları da bir liste halinde ankete sunup en çok rey alan adları yavrularımıza verip kimliklerini hazırlayacağız. Mesela yerli ad teklifleri çok geliyor. Ayşe, Elif, Işıl, Şule gibi adlar misal gösterilebilir. Herkes sanırım kız kardeşinin, annesinin ya da hoşlandığı birisinin adını öneriyor. Günümüzün popüler mevzusu olan kovid-19, korona, maske, dezenfektan gibi adlar da öneriyorlar. Bunlar da natürel bizi güldürüyor” dedi.

Aslan Parkta dünyaya gelen yılın ilk aslanlarına isim önerisi

“ÇOCUKLARLA ASLANLAR REYİN OYNUYOR”

Hayvanlarla küçük çocukların irtibatı çok değişik olduğunu vurgulayan Gökmen, “Çocuklar burada sırça olduğu için çok yakın mesafeden görebiliyorlar. Aslanlarla burada reyin oynuyorlar. Biz parkın seyir alanlarına top da vazgeçiyoruz. Çocuklar topla ileri geri gidip geldiği zaman aslan da gidip geliyor, sevinçli zaman geçiriyorlar” ifadelerini kullandı.

“ONLARA DEĞMENİN HİSSİYATI MUHTEŞEM DUYGU”

Parkın baytar teknikeri Abdullah Çoban ise hislerini şu biçimde anlattı:

“Öncelikle işimiz dışarıdan güç görünen ama içine girdiğinizde çok sevinçli bir iş. Bu hayvanlar, ne kadar yırtıcı olsalar da anne şefkati ya da sevgisini gösterdiğimiz zaman sıradan konuttaki kediden farkları olmuyor. Başka Bir Deyişle işimiz riskli ama hoş bir iş.  Bu cins hayvanlara değmenin hissiyatı dahi muhteşem. Onlara kendi evladımız gibi bakıyoruz.  En minik öksürmelerinde dahi çok kaygılanıyoruz ve gerekeni yapıyoruz, zira bu vicdani de bir mesullük.”