Aslı Özkısırlar'dan acı haber geldi... İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

Aslı Özkısırlar'dan acı haber geldi... İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

Sosyal medya hesabından bir cins romatizmal rahatsızlık olan relapsing polikondrit ve Cogan belirtiyi hastalığına tutulduğunu duyuran Aslı Özkısırlar 41 dün yaşamını kaybetti. Aslı Özkısırlar'ın…

İzmir'in Konak ilçesi Alsancak mahallesinde 15 yıldır takı satarak uyumunu sağlayan Aslı Özkısırlar, polikondrit ve Cogan belirtiyi hastalığını tutuldu. 10 yıldır rehabilitasyon gören Özkısırlar, geçen 31 Mart gecesi Yeşilyurt mahallesindeki konutlarında rahatsızlandı. Bekar olan Özkısırlar, İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir gece burada yakalanan Özkısırlar, ertesi gün sevk edildiği bir özel hastanede dün sabah saatlerinde hayatını yitirdi.

Aslı Özkısırlardan acı haber geldi... Aslı Özkısırların ölümüne ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama

"SON 3 AYDIR 25 KİLO VERDİ"

Özkısırlar'ın cenazesi öğle saatlerinde Bornova ilçesi Altındağ mahallesindeki Kokluca Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ailesi kızlarının yer olmadığı için hastaneye zamanında yatırılamadığından hayatını yitirdiğini ileri sürdü.

Bir ay evvel kardeşi Aslı'yı Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi'ne götürdüklerini belirten Melike Özkısırlar 33, "Ablam son 3 aydır 25 kilo verdi. Yemek yiyemiyor, aralıksız olarak kusuyor. Kendisine Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde stent takıldı. Sonrasında hastalığı romatolojik bir hastalık olduğu için Bozyaka Hastanesi'ne gittik. Oradaki romatoloji hekimi zorunlu muayeneleri yaptı, takribî 1 ay evvel. Bunun neticesinde, kendisinin gidişatının makûs olduğunu, hastalığının ciddi olduğunu, bedenindeki uzuvlarının yangın yeri olduğu söylendi. Kusmasının ve nedeninin de bu olduğu söylendi. Kendisi incelemek istiyorum, burada uyuyarak rehabilitasyon olmasını istiyorum ve bu biçimde rehabilitasyon etmek istiyorum deyip, uyuyuşunu verdi. Fakat yatakların dolu olduğunu söyleyip, bir hafta içerisinde yatıracağım dedi ancak 25 gün oldu ablam uyuyamadı. Biz 1 hafta evvel tekerrür hastaneye gittik hastaneye. Zira bu 25 günlük müddette devamlı olarak soluk alamama, çarpıntı, dinleme kaybı gibi şikayetler yaşadı. 1 hafta evvel hastaneye gittiğimizde, hekime 'Bakın görüyorsunuz, gidişatı makûs. Soluk alamıyor' dedim. Zati ablamın rahatsızlığının en uç noktası zati soluk alamama. Bu hekimin bunu öğrenmesi gerekiyordu. Hekim bizi tekerrür geri gönderdi, 'Aslı benim usumda. Servise tekerrürden bildirdim. Boş yatak olduğunda alacağım' dedi. Benim ablama hekimin, sağlık kurumunun önemsememesinden, boş yatak olmamasına can verdi. Soluk alamaya alamaya öldü benim ablam. Acildeki hekim bize ablamın akciğerlerinin su topladığını söyledi. Bu kadar ağır olan bir hastayı acil değil diyerek geri gönderdi ancak acil olmayan bir hasta soluk alamaya alamaya öldü. Kendisi çok beğenilen bir insandı. O kadar kendini makûs seziyordu ki, kendisi de Sıhhat Bakanlığı'na bir çağrıda bulunmuş. Hastanede yatak yok diye. Benim ablam pijamaları, bavulu hazır bir biçimde hastaneye uyuyacağım diye bekliyordu. Bununla alakalı da bir tweet atarak yatak yok çağrısında bulunmuş. Biz ara ara hastaneye gitmemize karşın bir çözüm bulmadılar" dedi.

Öte yandan Özkısırlar’ın, iki çocuğundan birini kaybetmenin acısını yaşayan annesi Nebahat Özkısırlar ise asap krizi geçirdi. Evlat acısı yaşayan anne Özkısırlar'a sıhhat takımları tarafından durgunlaştırıcı iğne vuruldu.

Aslı Özkısırlardan acı haber geldi... Aslı Özkısırların ölümüne ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama


DOSTLARI TAKI TEZGAHINA ÇİÇEK BIRAKTILAR

Ayrıca, Aslı Özkısırlar'ın vefat haberi takı tezgahının bulunduğu Alsancak'taki esnaf dostlarını da yasa boğdu. Özkısırlar'ın dostları bugün tezgahını karanfillerle donattı.

'ÇOK HİDDETLİYİM ÇOK AMA OFF'

Öte yandan, Özkısırlar'ın hayatını yitirmesinin ardından sosyal medya gönderilerini paylaşan çok rakamda şahıs yaşananlara tepkisini dile getirdi. Ünlü televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan da "Çok hiddetliyim çok ama off" ifadeleri ile tepki gösterdi.

İZMİR ŞEHİR SIHHAT MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İzmir Şehir Sıhhat Müdürlüğü'nden Aslı Özkısırlar'ın vefatına ait açıklama yapıldı.

İşte İzmir Şehir Sıhhat Müdürlüğü'nden yapılan açıklama:

Yaşamını kaybeden hastamız AÖ. İle alakalı olarak haber kanalları ve sosyal medyada değişik yorum ve iddiaların yer alması sebebiyle açıklama lüzumu dinlenmiştir.

Mevzubahisi haberler üzerine yapılan ön analizde, 10 yıldır relapsing polikondrit ve Cogan Belirtiyi ön tanısıyla takip edilen ve immunsüpresan rehabilitasyon kullanan hastamıza abdominal aorta anevrizması ve trombüs sebebiyle daha evvel anjiografi yapılmış olduğu ve stent takıldığı anlaşılmıştır.

"SERVİS UYUYUŞUNUN ERTELENMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR"

10.03.2021’tarihinde müracaat ettiği Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde aynı tanı ile hastalığının takibi emeli ile, yatırılarak himaye altına alınması önerilmiştir. Bununla beraber, hastanın kronik rahatsızlığını takip eden doktorumuz tarafından, acil bir vaziyet olmadığı bahanesiyle, COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak tehlike alınmaması ismine, sağlık kurumu yatakları bütün dolu olmamasına karşın, uygun şartlar sağlanana kadar romatoloji servisine uyuyuşunun ertelenmesine karar verilmiştir.

Ancak hastamız 31.03.2021 günü saat 23.50 ‘de bulantı kusma, çarpıntı şikâyetleri ile 112 Acil ambulans ile evinden İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise getirilmiştir. Genel gidişatı makûs, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın zorunlu tam muayeneleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve olumsuz gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi doktorlarınca değerlendirilmiş ve bu gidişatta acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır.

"YOĞUN BAKIMDA REHABİLİTASYON ALTINA ALINMIŞTIR"

Ertesi gün genel gidişatı makûslaşan hasta, Cogan Belirtiyi+ Pulmoner ödem tanısıyla entübe edilmiş ve sağlık kurumumuz yoğun bakımdaki tehlike dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest büyüyen hastaya burada CPR canlandırma uygulanmış ve yoğun bakımda rehabilitasyon altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 02.04.2021 tarihinde yaşamını kaybetmiştir.

İmmunosupresif rehabilitasyon almakta olup salgın yarıyılında sağlık kurumularımıza gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yanaşılmakta, tehlikeli hastalarla bir arada yatırılmamasına itina gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin alakalı sağlık kurumumuzda veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir alakası bulunmamaktadır. Bununla beraber süreçle alakalı olarak ayrıntılı soruşturma devam etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.