Aslıhan'ı boğarak öldürmüştü! İfadesi şoke etti

Aslıhan'ı boğarak öldürmüştü! İfadesi şoke etti

Çorum'da, beraber yaşadığı Aslıhan Dal'ı 29 boğarak, öldüren Polat Hatal 32, ömür boyu mapus istemiyle tutuklu suçlandığı davada, "Boğazını sıktım, ikimiz de yere yığıldık. Yan odadaki çocuklarımı…

Hadise, 3 Ocak'ta, Gülabibey Semti’nde alana geldi. Polat Hatal ile dini nikahla beraber yaşadığı Aslıhan Dal arasında, iddiaya göre münakaşa çıktı. Müzakerenin gelişmesi üzerine Hatal, Dal'ı boğdu. Hadiseden sonra konuttan çıkan Hatal, polisi arayarak, Dal'ı boğduğunu söyledi. İhbar üzerine adrese takımlar sevk edildi. Konuta gelen polisler, kapıyı kırarak içeri girdi. Sağlık ekibi de yerde hareketsiz uyuyan Aslıhan Dal’ı ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansla Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’ne kaldırdı. Dal, burada hekimlerin tüm müdahalelerine karşın yaşamını kaybetti. Nezaretine alınan Polat Hatal ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi. Hatal hakkında Çorum 3’şancı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘isteyerek öldürme’ kabahatinden ömür boyu mapus cezası istemiyle dava açıldı.

'ÇOCUKLARIMI ALIP ANNESİNİN EVİNE GİTTİ'

Maznun Polat Hatal, tutuklu suçlandığı davada ilk defa egemen karşısına çıkarıldı. Mahkemeye Hatal'ın yanı gizeme taraf avukatları, Aslıhan Dal’ın yakınları ve kadın meclisi azaları katıldı.

Polat Hatal, korunmasında, "Kaçarak konutlandık. Hadiseden 1 sene evvel de eşimde başkalaşımlar başlamıştı. Sigara içiyor, sakız çiğniyor hatta uyuşturucu kullandığından dahi şüpheleniyordum. O yarıyıllarda kendim de İstanbul’da çalıştığım için zaman zaman Çorum’a gelip gidiyordum. Hadiseden bir müddet evvel de eşim hiçbir neden yokken çocuklarımı alıp annesinin evine dahi gitmişti. Ben gelip kendi konutumuza götürmüştüm. Eşim neden annesinin evine gitti, hiçbir anlam verememiştim. Eşime ‘Aslı ne kasvetin var da annenin evine gittin, böyle bir şey neden yapıyorsun?’ diye de uyarmıştım. Eşimin yakınları karımın konuttan kaçtığını hatta konuta benim tanımadığım birilerini aldığını söylüyorlardı. Annemle eşimin arası çok iyiydi. Onlar anne ve kız gibiydiler" diye konuştu.

‘BOĞAZINI SIKTIM, İKİMİZ DE YERE YIĞILDIK’

Hadise anını da anlatan maznun Hatal, "Bana anlatılanlar kafamı karıştırmıştı, hadisenin olduğu gece de müzakeremiz başladı. Ben ona ‘Konuttan kaçmışsın’ dedim, yeniden garip hareketler sergilemeye başladı. Ben ona ‘Defol konutumdan git, dedim’ dedim. O da bana söverek ‘Sen defol git’ dedi. Kendisine ‘Sen beni kandırıyormuşsun’ dedim. O da bana ‘Sana ne’ diye yanıt verdi sonra boğuşmaya başladık; çocuklarım yan odadaydı. Boğazını sıktım, ikimiz de yere yığıldık. Ben numara yapıyor sandım, hiç hareket etmiyordu. Tabi ben de üzerine kilitlenip kalmışım, yerinden kalkmıyordu. Yan odada olan çocuklarımı alıp dışarı çıktım hatta çocuklarım korkmasın, diye de ambulans filan çağırmadım. Kapıyı kapatıp, konuttan parçaladım. Çocuklarımı anneme vazgeçtim, polisi arayıp, ihbarda bulundum. Eşimi öğrenerek daha evvel öldürmeye kalkmış olsaydım hem eşimi hem de eşimin kardeşini onları öldürür, Gürcistan’a kaçar, çobanlık yapardım" dedi.

Duruşma kurulu, maznun Polat Hatal'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, dosyadaki beceriksizlerin bitirilmesi için mahkemeyi erteledi.

‘ANNEMİ HIRPALARKEN BİZİ ODAYA KİLİTLİYORDU’

Mahkeme sonrası açıklama yapan Aslıhan Dal’ın yakınları, maznunun en ağır cezayı alması için gayret edeceklerini belirtti. Aslıhan Dal’ın oğlu Abdullah Dal, “O adamın en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız. Annemin gördüğü şiddeti her gün biz de görüyorduk. O adam gece saatlerinde beni içki içmeye yolluyordu. Bulamayınca da dövüyordu. Elimi kolumu bağlayıp, beni koltukların arda atıp, öyle dövüyordu. Annemi hırpalarken bizi odaya kilitliyordu” diye konuştu.

Anneleri şiddet görürken kimseyi aramasınlar, diye babalarının telefonu gizlediğini anlatan Egemen Dal ise “Telefonu almaya çalışırsak bizi hırpalıyordu” dedi.

‘KİMSE ANNESİZ KALMASIN’

Aslıhan Dal’ın annesi Sevgi Dal da “Anneler kızsız, kızlar çocuksuz kalıyor. Kimse annesiz kalmasın. Katiller en ağır cezayı alsın. Kızım ne konuttan kaçtı ne de başkalarıyla konuştu. Hepsi kötüle atıyor. Kızım hep baskı altında yakalandı” diye konuştu.