Atamalarda mülakata son

Atamalarda mülakata son

İnsan Hakları Eylem Planı’na göre kamu görevine ilk defa yapılacak atamalarda, görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak. Atamalar sadece merkezi sınav sonuçlarına…

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı tasarının teferruatları ortaya çıkmaya devam ediyor. Edinilen bilgiye göre eylem tasarısıyla beraber mahkemeler arasından aynı konuda çıkan değişik kararlarla alakalı tertip etme yapılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, istinaf yasa yolunda, aynı konulardaki karar farklılıklarını gidermek emeliyle yüksek mahkemelerin alakalı dairelerinin de katılımıyla düzenli toplantılar yapılması tasarılanıyor. Ayrı olarak, önlemsiz ve dikkatsiz davranışlar neticesi insan hayatının zarar görmemesi için kamu müessese ve kuruluşları gerek tertip edici ve denetleyici, gerekse de icra eden merci olarak her türlü önlemi titiz bir şekilde alabilecek, uygulamasını izleyecek.

DİN GÖREVLİLERİNE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ: Mülki idare amirleriyle üst kademe kamu yöneticilerinin insan hakları duyarlılığını artırılması için de faaliyetler yapılması tasarılanıyor. Bu kapsamda toplumun insan haklarına duyarlılığını artırmak emeliyle din görevlilerine temel insan hakları eğitimi verilecek.

STAJYER AVUKAT SİGORTALI İŞTE ÇALIŞABİLECEK: Tasarının hedefleri arasında kamu avukatlarının çalışma asallarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirmeler de bulunuyor. Evvelce hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra sigortalı işte çalışamayan stajyer avukatların, eylem tasarısıyla beraber bir mesleği icra ederken bu arada avukatlık stajı yapılabilmesine olanak sağlanacak.

HAVALİMANLARINDA 7 GÜN 24 SAAT ADLİYE: Adalet hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırmak emeliyle İstanbul Havaalanı’nda başlatılan 7 gün 24 saat adliye uygulamasının hava ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu diğer havalimanlarında da yaygınlaştırılması tasarılanıyor. İstanbul’un hemen peşinden önümüzdeki dönemde Ankara ve Antalya gibi yolcu trafiğinin yoğun olduğu havalimanlarında da uygulamanın başlaması amaçlanıyor.

ADALET BAKANLIĞI 13 BİN 202 PERSONEL ALACAK

ADALET Bakanlığı’na infaz savunma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alınacak. Bakan Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından “Sevgili genç arkadaşlarım, personel alım duyurumuz yayımlanıyor. İnfaz savunma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz. Adalet örgütümüzü sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun” iletisi paylaştı.