Atatürk Afgan bayrağını elleriyle direğe çekti

Atatürk Afgan bayrağını elleriyle direğe çekti

Afganistan Kralı Emanullah Han ve eşi Kraliçe Süreyya, 1928 senesinde Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret yabancı bir devlet başkanının Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret olarak tarihe geçmiştir.…

ULUSAL Korunma Bakanlığı, Türkiye’nin, Afganistan’ın başşehri Kabil’deki Hamid Karzai Beynelmilel Havaalanı’nın güvenliğini üstlenmesi mevzusunda görüşmeler devam ederken, resmi Twitter hesabından “Tarihten günümüze Türk-Afgan Kardeşliği” başlığını taşıyan bir grafik paylaştı. Kronolojik olarak hazırlanan grafikte en dikkat toplayan bilgilerden biri, “10 Temmuz 1921’de Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin açılışını yapan Atatürk, Afgan sancağını direğe ellerine sürüklemiştir” oldu.

Grafikteki ülke ilişkileri kronolojik olarak şöyle anlatıldı: “İki ülke eş zamanlı istiklal gayreti vermiştir. Çanakkale’de ‘Mehmet Afganistan’ isminde şehitlik abideyi vardır. 1 Mart 1921’de Afganistan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’yi tanıyan ikinci ülke olmuştur. Türkiye, Medine kahramanı Fahrettin Türkkan Paşa’yı ilk Türk elçisi olarak Kabil’e soymuştur. 10 Temmuz 1921’de Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin açılışını yapan Atatürk, Afgan sancağını direğe ellerine sürüklemiştir.”

Atatürk Afgan bayrağını elleriyle direğe çekti