Atatürk büstüne saldırana ilk duruşmada tahliye

Atatürk büstüne saldırana ilk duruşmada tahliye

Tekirdağ’da geçtiğimiz Mart ayında üç değişik mektepte Atatürk heykeli ve büstlerine saldırdığı bahanesiyle hakkında 3 ayrı kabahatten 29 sene 1 ay 15 güne kadar mapus cezası istemiyle dava açılan maznun

Tekirdağ’da geçen mart ayında Günhan Daştan 48 hakkında üç değişik mektepteki Atatürk heykeli ve büstlerine saldırdığı bahanesiyle 3 ayrı kabahatten 29 sene 1 ay 15 güne kadar mapus cezası istemiyle dava açılmıştı. Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk mahkemede maznun Daştan, emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerinin doğru olduğunu söyledi. Duruşma başkanının, evinde çıkan ve patlayıcı üretiminde kullanıldıkları istikametinde bilgiler mevcut olan kimyevi maddeleri sorması üzerine maznun Daştan, “Ele geçirilen maddeler benim üniversite senelerimden kalan 23-25 yıllık maddelerdir. Ben bunları konuta koymuştum, o biçimde kalmış” biçiminde yanıt verdi. Cumhuriyet savcısı yetersiz hususların giderilmesi gerektiğini belirterek “Maznunun tutukluluk halinin devamına karar verilmesi arz olunur” dedi. 

SANIKTAN PİŞKİN SAVUNMA

Söz verilen maznun Günhan Daştan ise “Benim yaptığım kabahat heykel boyamak. Ben terör örgütü azası değilim. Aynı kabahati yapan insanlar özgür, ben neden cezaevindeyim? Adli hakimiyetle özgür kalmak istiyorum” biçiminde konuştu.  Ara kararını açıklayan duruşma kurulu, maznunun korunmasının alınmış olması ve tutuklulukta geçen zamanı dikkate alarak maznunun tahliyesine karar verdi. Mahkeme yetersizliklerin giderilmesi için ertelendi.